Προς το περιεχόμενο

Η αξια του χρηματος


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ολόκληρο σχέδιο για αυτή τη συσσώρευση του πλούτου, δεν γίνεται τυχαία. We are doomed!

Φυσικα, υπαρχουν καποιοι που κανουν κουμαντο... Δηλ. οι ολλανδοι πιο εργατικοι είναι; Οι Βελγοι; Χωρες με ιδιο πληθυσμό. Απλως εδω σου λεει γιατι να δωσω πχ αυξηση στον δημοσιο υπαλληλο, ας τα κρατησουμε για τον ευατό μας. Ας κανουμε καμια πισινα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να επανελθω με ενα παραδειγμα. Δειτε την αρχη του αλλου topic ERT 1 και ΔΕΗ

Γραφει:

H διοίκηση της Ελληνικής Ραδιοφωνιας Τηλεορασης, ανακοινωσε με περηφανια την συμφωνια της με τις 2 κατα τεκμηριο κορυφαιες Ελληνικες ποδοσφαιρικες ομαδες, τον Ολυμπιακο και τον Παναθηναικο, για την εξασφαλιση των τηλεοπτικων τους δικαιωματων. Ο Ολυμπιακος συμφωνησε στα 14,5 εκατομμυρια Ευρω για την περιοδο 2006-2008, ενω ο Παναθηναικος

(συμφωνα με δημοσιογραφικες πηγες) στα 16 εκατομμυρια Ευρω για το διαστημα 2007-2010

κλπ

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΑΝΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οτι πανω κατω φαινεται να συμφωνουμε οτι το χρημα καπως εχει χασει την αξια του.

Το χρήμα ήταν πάντα ένα μέσο, άσχετα αν πολλοί το έχουν κάνει σκοπό.

Το να περνάς καλά και να είσαι ευχαριστημένος με τη ζωή σου (όταν έχεις ξεφύγει απ' τη λόμπα του καταναλωτισμού) δεν απαιτεί περισσότερα απ' ότι απαιτούσε πριν από αρκετά χρόνια.

 

Το πρόβλημα δεν είναι λοιπόν τα χρήματα και η αξία αυτών, αλλά η αξία που δίνουμε εμείς σε κάθε τι μας πλασάρεται ως απαραίτητο για να ζήσουμε.

 

Το οποίο είναι και το πρόβλημα που κατά πάσα πιθανότητα θα βυθίσει την Ελλάδα ως κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρήμα ήταν πάντα ένα μέσο, άσχετα αν πολλοί το έχουν κάνει σκοπό.

Το να περνάς καλά και να είσαι ευχαριστημένος με τη ζωή σου (όταν έχεις ξεφύγει απ' τη λόμπα του καταναλωτισμού) δεν απαιτεί περισσότερα απ' ότι απαιτούσε πριν από αρκετά χρόνια.

 

Το πρόβλημα δεν είναι λοιπόν τα χρήματα και η αξία αυτών, αλλά η αξία που δίνουμε εμείς σε κάθε τι μας πλασάρεται ως απαραίτητο για να ζήσουμε.

 

Το οποίο είναι και το πρόβλημα που κατά πάσα πιθανότητα θα βυθίσει την Ελλάδα ως κράτος.

 

Συμφωνώ απόλυτα!! Εμένα πχ. η μαμάκα μου μια χαρά με έβρισκε όταν ήμουν μικρός και ας μην είχα κινητό. Δεν λέω καλή η τεχνολογία και τα επιτεύγματα της αλλά ποιος ο λόγος να έχω ένα super duper κινητό που τα κάνει όλα, μέχρι και καφέ, και να το χρησιμοποιώ μόνο για να παίρνω τηλέφωνα; Ποιος ο λόγος να έχω 24Mb μόνο για να βλέπω τα e-mail μου κ.ο.κ. Γενικότερα πιστεύω ότι θεωρούμε (με την βοήθεια των διαφημίσεων) "άχρηστες" πολυτέλειες άκρως απαραίτητα πράγματα για την ζωή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ολόκληρο σχέδιο για αυτή τη συσσώρευση του πλούτου, δεν γίνεται τυχαία. We are doomed!

 

Καλά, μη το γράφεις λες και είναι μυστικό. Φανερό είναι το σχέδιο, όλοι το ξέρουν, τώρα γιατί συνεχίζουν να ψηφίζουν αυτούς που εξυπηρετούν συμφέροντα άλλων, άλλη υπόθεση, απαγορευμένη για κάποιο λόγο στο παρόν φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. οι ολλανδοι πιο εργατικοι είναι; Οι Βελγοι;
Δε νομιζω (σε γενικες γραμμες παντα). Πιστευω οτι το κακο ξεκιναει απο την κεφαλη (τους 300 δηλαδη ανεξαιρετως).
H διοίκηση της Ελληνικής Ραδιοφωνιας Τηλεορασης, ανακοινωσε με....
Κι ιδου η αποδειξη οτι βασιλευει η ρεμουλα κι η μιζα. Σε αλλες προοδευμενες χωρες δεν ειναι εντονα τετοια φαινομενα (για να μην πω καν). Εχετε ακουσει ποτε καποιον απο τους 300 να παει μεσα? Ο κακομοιρης ο ΒασιλΚλιντον ηθελε κοκο (σιγα τη γκομενα αλλα αυτη του αρεσε) και τον εκαναν ρεζιλι. Εδω ποτε εφαρμοστηκαν οι νομοι για τους καρεκλοκενταυρους?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...