Προς το περιεχόμενο

Γιατί η Fujitsu Siemens πήρε την κάτω βόλτα?


sintalkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατόπιν τραγικών εξελίξεων αποφάσισα να δημιουργήσω αυτό το θέμα για να καταγγείλω την Fujitsu-Siemens η οποία τον τελευταίο καιρό άρχισε επικίνδυνα παιχνίδια με την υγεία μας.Δηλαδή τον τελευταίο καιρό άρχισε να κατασκευάζει επίτηδες με φτηνά υλικά και πολλές φορές ελαττωματικά υλικά τα laptop της.

Γιατί όμως η FS πήρε την κάτω βόλτα?΄

Όποιο άτομο θέλει να καταγγείλει την FS μπορεί να πράξει ελέυθερα εδώ,επίσης όποιο ατομό γνωρίζει την ιστορία της FS μπορεί επίσης να γράψει εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινώντας να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι καινούριος ιδιοκτήτης laptop της FS.Το πρώτο μου λάπτοπ ήταν ένα Amilo με Intel Pentium 3 και κάρτα Ati Rage αν θυμάμαι καλά δυστυχώς όμως δεν θυμάμαι μοντέλο.Αν και το είχα για μικρό διάστημα (μου έσπασε η αδερφή μου την οθόνη του) είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος ,υστερά λοιπόν από μια περιπετειά μου με ενά Mitac.Αποφάσισα να πάρω ένα FS καθώς ήμουν ικανοποιημένος από την ποιότητα του προηγουμένου.Έτσι πήρα έναν Amilo Pro V 3505(Core 2 Duo 1.66 ghz,Intel GMA 950 128mb) για τον πατέρα μου και αργότερα έναν Amilo Pi 1536 (Core 2 Duo 2ghz,Ati X-1400 512mb hypermemory) όμως έπειτά από ένα χρονικό διάστημα διαπίστωσα πως δεν υπήρχε η παλιά ποιότητα κάθως και οι 2 αρχισάν να συμπεριφέρονται περίεργα όπως υπερβολικά αργή εκτέλεση εντολών,ασυμβατότητα σε παιχνίδια κ.τ.λ. .Στην αρχή νόμιζα ότι εγώ έφταιγα και ότι ήταν πρόβλημα software αλλά τελικά με τραγικό τρόπο ανακάλυψα ό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πει 5000000 φορές και δε θα βαρεθώ να το λέω.

 

Μην αγοράζετε laptop που δίνουν 1 χρόνο εγγύηση, και θα δείτε πόσο γρήγορα θα την κάνουν και αυτοί 2 όπως οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τα έχουμε πει χιλιάδες φορές, το αμιλο που έιχα ήταν μια χαρά αλλά με τον 1 χρόνο εγγύησης είσαι ξεκρέμαστος τελείως, τα υλικά της είναι καλά αλλά διατηρώ ενστάσεις για το hardware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το service της είναι από τα χειρότερα που υπάρχουν και μάλιστα σε τέτοιο σημείο που να το πηγαίνεις για να αλλαχτεί π.χ. ένα dvdrw και μετά την επισκεύη να ανακαλυπτεις ότι σου έχουν αλλάξει και την οθόνη σου με μια άλλη με καμένα πίξελ

 

 

ΩΧ αμαν! κανουν τετοιο πραγμα?!

 

κι εγω πηρα ενα φτηνο και τωρα με ζωσαν τα φιδια, μην τυχον παθει ποτε κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα 2 φορές Fujitsu-Siemens.... για να ειμαι ειλικρινής τα κράτησα ελάχιστα και δεν πρόλαβε να μου χαλάσει κανένα από τα δύο. Απλά έχω παράπονο από την θερμική τους συμπεριφορά. Τα LAPTOP έκαιγαν στην κυριολεξία (και ήταν και centrino) σε σημείο που δεν μπορούσες να βάλεις το χέρι σου για να πληκτρολογήσεις (ειδικά από την πλευρά του δίσκου).

 

Εκ τοτε βρήκα την υγειά μου με DELL, IBM, TOSHIBA , SONY...και δεν ασχολούμε με κανέναν άλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι φιλοι θελω να εκφρασω και μια αλλη αποψη.

Πιστευω οτι για καθε δυσαρεστημενο πελατη υπαρχουν και αρκετοι αλλοι που ειναι ικανοποιημενοι με το προιον που αγορασαν.

Απλως αυτοι δεν εμφανιζονται στα forum και αν ναι παλι βαριουνται να γραψουν για τα θετικα του μηχανηματος τους.

Μονο για αρνητικα οι περισσοτεροι γραφουν.

Αυτο δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση το κακο service.

Το κρισιμο που θα επρεπε να μαθουμε ειναι ποσοι περασαν απο το service και εμειναν ικανοποιημενοι, δυστυχως στοιχειο που ειναι δυσκολο να μαθουμε.

Εγω αγορασα πολυ προσφατα τον FS 2428, γνωριζοντας ολα τα αρνητικα που διαβασα για την εταιρια και το σερβις.Εχω δυνατοτητα επεκτασης της εγγυησης στα 3 χρονια με ενα κοστος περιπου 150-200 ευρω και εχω το χρονο να το αποφασισω. Γιατι τον πηρα?

Οι αξιοπιστες μαρκες δεν ειχαν αυτα που ηθελα (HDMI,SPDIF) ή τα ειχαν τοσο ακριβα που αγοραζα αλλον μισο ή ενα δευτερο υπολογιστη (DELL).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα johnsk δεν είπα εγώ ότι η FS δίνει μόνο κακά laptop σίγουρα υπάρχουν και πολλές φωτεινές εξαιρέσεις όπως είναι το δικό σου μηχάνημα.Απλώς είναι πολιτική της εταιρείας στα φτηνά μοντέλα να δίνουν λιγότερα από αυτά που αξίζει ο αγοραστής όπως είναι ο 1 χρόνος εγγύησης και τα φτηνά υποσυστήματα που βάζουν σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ζητώ συγνώμη από τους moderators αφού δεν έσβησαν τελικά αυτοί το μυνημά μου αλλά τελικά από οτί φάνηκε έφταιγε το παλιολάπτοπ και τα SVISTA!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ελπιζω μόνο ο φορητος σου να μην κανει και άλλα τέτοια κόλπα. Πάντως το αβαταρ σου πολύ καλο και μυο θυμίζει το εξωφυλλο του βιβλιου του Λιακοπουλου. Ασχετο μεν καλο δε.

Τωρα σε ότι αφορα τη ΦΟυτζιτσου δινει καποιο φορητο στα μουλτιαραμα με 3 χρονια εγγυηση, λες να ξερουν οτι εχουν τοσο χαλια σερβις που θα περιμενεις χρονια να το επσκευασουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα πω τη γνωμη μου για το θεμα ποιοτητα..Πιστευω πως στο θεμα λαπτοπ κ ποιοτητα δεν θα πρεπει να ειμαστε τοσο "αυστηροι"..Γιατι το λεω..Εχω ενα moultirama FL-G εδω και εξι μηνες περιπου..Δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα και ειναι ανοιχτος τουλαχιστον 16 ωρες τη μερα.. Ας πουμε οτι με αριστα το 10 στο θεμα ποιοτητας παιρνει 3..(που για μενα ειναι 7-8..Τι σημασια εχει απο τι υλικα ειναι φτιαγμενο πλαισιο κ τα κουμπακια..?Αφου ολα τα παιρνει απο την ιντελ,τη φιλιπς,κτλ.. Το περιβλιμα αλλαζει σε ολα τα λαπτοπ..Εξαλλου σε 2-3 χρονια ειτε το λενε sony ειτε compal θα ειναι μονο για χρηση ιντερνετ..

Γιαυτο το λογο για μενα το πρωτο πραγμα ειναι να εχει 2-3 χρονια εγγυηση,μετα επιδοσεις και τελος η ποιοτητα..

Αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Χι 2428 με 3 χρονια εγγυηση και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με αυτη την αγορά.

Ειχα στο παρελθον και αλλες μαρκες αυτο είναι το καλυτερο.

Αυτα που προσφέρει τα βρίσκεις σε πολυ ακριβα Laptop.

Για σερβις δεν γνωρίζω ακόμα και ελπίζω να μην γνωρίσω ποτέ.

Πάντως για ολες τις μάρκες ακους διάφορα στο ιντερνετ. Παντου υπάρχουν δυσαρεστημένοι.

Ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τις προτεραιοτητές του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγώ μια γνώμη για FS:

 

είχα δουλέψει πολύ με ένα 15 που φορούσε Pentium 3, κλπ. (προϊστορία δλδ.)

Το μηχάνημα δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα, ήταν ποιοτικά κατασκευασμένο και γενικότερα όποιος το χρησιμοποιούσε (εταιρικό γαρ) ήταν απόλυτα ευχαριστημένος. Να πω ότι δεν ήταν από την επαγγελματική σειρά της φς.

 

Μετά πήρα ένα Amilo Α1645G σε προσφορά πριν 2 χρόνια περίπου με Sempron για απλή χρήση κλπ. Χωρίς το μηχάνημα να έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, πρέπει να πω ότι η διαφορά στην ποιότητα είναι εμφανής.

 

Εκτός της θερμοκρασίας, το ανεμιστηράκι από την πρώτη μέρα έκανε σαν να είχα ανοιχτό τον επιτραπέζιο. Και να μη ξεχάσω το "ηρωικό" κουμπί για να το κλείνεις όταν πια σου έσπαγε τα νεύρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγώ μια γνώμη για FS:

Εκτός της θερμοκρασίας, το ανεμιστηράκι από την πρώτη μέρα έκανε σαν να είχα ανοιχτό τον επιτραπέζιο. Και να μη ξεχάσω το "ηρωικό" κουμπί για να το κλείνεις όταν πια σου έσπαγε τα νεύρα!

 

Τι μου θύμισες... στο δικό μου FS το κουμπί για SILENCE mode δεν δούλευε εξ' αρχής :-)

Για τις θερμοκρασίες αναφέρθηκα στο παραπανω μήνυμα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...