Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια πτήσεων


rigardie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ.... Γιατί εγώ δεν είδα κανένα πρόβλημα? Έτσι όπως το έγραψες περίμενα να ξεκολλήσει κανένα φτερό.

 

Σημείωση: Πρέπει να έχω πετάξει με αεροπλάνο πάνω από 100 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή είναι η ασφάλεια πτήσεων της ενλόγω εταίριας

:P

 

Και ποιό είναι το αντικείμενο της κουβέντας, να βάλουν πιο μεγάλα αμορτισέρ;

:lol:

Έτσι πετάνε τα αεροπλάνα ρε φιλαράκι. Καμιά φορά κουνάει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Raynair !!!! Εγω την λεω ιπταμενο λεωφορειο!!! Μπορεις να γνωρισεις ολη την Ευρωπη πολυ πολυ πολυ φθηνα!!!! Θα προσθεσω οτι και με τις ακριβοτερες εταιρειεσ το ιδιο μπορει να συμβει στον ΑΕΡΑ βρισκεται το αεροπλανο.... Που να δεις πως πετανε με βροχη και θυελα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στο όνομα της ασφάλειας έχεις πενταπλάσιες και δεκαπλάσιες τιμές , τότε πετάω και με ιπτάμενη σκούπα και ας είναι σπασμένη.

 

αν είναι να σου τύχει θα σου τύχει.. είτε πετάς με Ολυμπιακή είτε με την κουκουρούκου airs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω λοιπόν και εγώ ο άσχετος. Τι ακριβώς είδαμε στο βιντεάκι που δείχνει ελλειπή ασφάλεια πτήσεων στην Ryanair;

 

Δηλαδή εδώ τι να πουν:

 

 

ΥΓ: Και το δικό μου βιντεάκι, αν δεν το καταλάβατε, δείχνει υψηλή ασφάλεια πτήσεων. Και δεν το λέω ειρωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω λοιπόν και εγώ ο άσχετος. Τι ακριβώς είδαμε στο βιντεάκι που δείχνει ελλειπή ασφάλεια πτήσεων στην Ryanair;

 

Δηλαδή εδώ τι να πουν:

 

 

ΥΓ: Και το δικό μου βιντεάκι, αν δεν το καταλάβατε, δείχνει υψηλή ασφάλεια πτήσεων. Και δεν το λέω ειρωνικά.

 

Αδερφε αυτο το εχω παθει (Κατι παρομοιο τες παντων) στο Μοναχο. Ερχοταν αεροπλανο απο την αλλη μερια και ενω οι πισω ροδες του αεροπλανου ειχαν αγγιξει εδαφος ο πιλοτος αναγκαστηκε να το ξανασηκωσει επειδη απο την αλλη μερια ερχοταν αλλο αεροπλανο. (Δες και ενα τοπικ πριν απο κανα μηνα ορ σοου με τιτλο "Η χειροτερη σας εμπειρια'')

Επαναλαμβανομαι και λεω πως ετσι οπως ειδα το βιντεο απο την μια λυπαμαι τουε επιβατες για την πικρα που εζησαν αλλα απο την αλλη τους ζηλευω. Μιλαμε αν εχεις ψωρα με γρηγορα αυτοκινητα, μηχανες και γενικοτερα λιβ φαστ νται γιανγκ φασεις αξιζει να ζησεις κατι τετοιο. Τρελες επιταχυνσεις και απιστευτος θορυβος απο τις τζετ εντζινς.

 

Επισης να προσθεσω πως οντως εισαι σωστος για το οτι το συγκεκριμενο βιντεο αποτελει αποδειξη περι ασφαλειας των αεροπλανων.

Η λογοε περι ασφαλειας παντως σε τετοιου ειδους αεροπορικες (Λοου Μπατζετ) παραεγινε σουπα. Αυτου του ειδους οι εταιρειες ειναι φτηνες γιατι εχουν ενα διαφορετικο τυπο μανατζμεντ και κατορθωνουν να κραταν τα ναυλα σε χαμηλα επιπεδα. ΠΧ Εχουν ενα τυπο αεροσκαφους (Μποινγκ 737-300 η ιζιτζετ) για να κρατανε το τεχνικο τους προσωπικο σε χαμηλους αριθμους, διαλεγουν αεροδρομια οπου οι φοροι ειναι χαμηλοι, δεν εκτυπωνουν εισιτηρια, δεν εχουν γευμα κτλ.

 

Δεν με χαλασε καθολου που πηγα με 1,99 Εδιμβουργο, 12,99 Αμστερνταμ, 21,99 Δουβλινο, 25,99 Μαδριτη (Οι τιμες σε στερλινες και Λιβερπουλ αεροδρομιο). Αντιθετα με χαλουσαν τα 400 ευρουλακια που εσπρωχνα να παω καθε φορα στο Νησι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλλω αν η Ολυμπιακή έχει ιδιόκτητο αεροσκάφος νεότερο από το πιο παλιό της Easyjet. Ναι μεν η Ολυμπιακή έχει πολύ καλό δείκτη συμβάντων, αλλά ούτε πρώτη είναι (λέγε με Qantas) ούτε η μόνη. Και το ότι πετά παλαιά αεροσκάφη δεν είναι υπέρ της. Και πιο επικίνδυνο είναι και μεγάλες καθυστερήσεις φέρνει.

 

Όλα τα άλλα ότι οι φθηνές εταιρείες κάνουν συμβιβασμούς στην ασφάλεια είναι για τον κοσμάκη.

 

Παρεμπιπόντως, η εμπειρία που είχα εγώ, με τη Malev, από Ζυρίχη στη Βουδαπέστη, στην προγείωση είχε έντονους πλευρικούς ανέμους, το αεροπλάνο μικρό και σε λιγότερα από 10 μέτρα από τον αεροδιάδρομο μια ριπή αέρα μας έβγαλε πάνω από τα χωράφια. Ο μάγκας ο πιλότος (και ενώ ο καιρός ήταν κακός σε όλη την κάθοδο) με μία κίνηση το πλάσαρε πάνω από τον αεροδιάδρομο και το προσγείωσε. Ήμουν ο μόνος που κατάλαβε τι πήγε να γίνει και χειροκρότησα και με κοιτούσαν σα μαλάκα οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αισθάνεστε ανασφαλείς, απλώς πληρώστε ένα ακριβότερο ticket σε καλύτερη εταιρία.

Αλλά ρε παιδιά, στον αέρα όλα μπορεί να συμβούν. Ειδικά όταν έχει αέρα/βροχή/χιόνη/παγωμένο διάδρομο/κ.α. , τότε είναι πολύ δύσκολο να γίνει μια πολύ ομαλή προσγείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλλω αν η Ολυμπιακή έχει ιδιόκτητο αεροσκάφος νεότερο από το πιο παλιό της Easyjet.

 

Να σε ρωτήσω κάτι? Η Easyjet και η κάθε τέτοια εταιρία νομίζεις οτι έχει ιδιόκτητα αεροσκάφη? Ολες αυτές οι εταιρίες με leasing δουλεύουν.

 

Επίσης ξέρεις αν η Easyjet έχει βιβλίο συντήρησης αεροσκαφών και αν και κάθε πότε το ενημερώνει?

 

Επίσης ξέρεις απο τι είδους εκπαίδευση σε σύγκριση με την ποιότητα της εκπαίδευσης των μηχανικών της Ο.Α. περνάνε οι μηχανικοί της Easyjet?

 

Λοιπόν για να μην λέμε και ανακρίβειες η Ολυμπιακή Αεροπορία έχει πάρει πολλάκις πρώτο βραβείο για την ασφάλεια των πτήσεων της.

Απλά τυχαίνει να μην το λένε γιατί είναι μυστικό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρου-Φρου, να φανταστώ ότι χιουστονίζεις για πλάκα έτσι;

 

χαχα! το σκέφτηκα οτι θα το πεις !!!! :-D:-D:-D

 

οχι ρε, ξέρω απο προσωπική πείρα :lol::lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...