Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να κρατήσω την σωστή ανάλυση.


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω ένα πολύ παράξενο πρόβλημα.Πρόσφατα άλλαξα την οθόνη μου από μια 17αρα που είχα στην samsung 2232bw 22".To θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω να δει την σωστή ανάλυση μόνο του.Εχώ κάνει τα πάντα από manual γράψιμο στο xorg.conf μέχρι reconfigure τον xserver.Aυτό επειμένει να με πετάει σε ανάλυση 1280χ1024.Δείτε και το

xorg.conf μου είναι μια χαρά

 

http://pastebin.com/m3eed2874

 

Πιστεύω ότι κάπως έχει κρατήσει τις παλιές ρυθμίσεις το kde έχει κάτι τέτοια παράξενα.Το λέω αυτό γιατί ενώ στην οθόνη που βάζεις το password η ανάλυση είναι μια χαρά με το που μπαίνω στην επόμενη οθόνη που φορτώνει τις συσκευές η ανάλυση μπαίνει στα 1280χ1024.Και το πιο παράξενο χτές σε ένα log in η ανάλυση μπήκε κανονικά στην σωστή,σήμερα όμως ξανά τα ίδια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα, βασικά αυτό που θα έκανα εγώ είναι να απεγκαταστήσω του drivers της κάρτας γραφικών και να ξεκινήσω το σύστημα με τους default drivers της διανομής σου. Έπειτα θα ξανά-εγκαθιστούσα τους drivers για να αναγνωρίσει την οθόνη.

Παρόμοιο πρόβλημα είχα με την αλλαγή μιας SONY και το έλυσα έτσι (Fedora 6).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο kde, υπάρχει από το kontrol center ρυθμίζεις την ανάλυση της οθόνης και έχει μια επιλογή, μόλις φορτώνει το kde να εφαρμόζει τις ανάλογες ρυθμίσεις (ανάλυση, refresh rate, κτλ). Αν δεν έχεις kde κοίτα μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kde έχω αλλά που είναι αυτή η ρύθμιση μου φένετε εκεί βρίσκετε το πρόβλημα.Εχω την εντύπωση ότι κρατάει την παλιά ρύθμιση.Την επανεγκατάσταση των driver ήδη την έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tn o8oni tn anagnwrizei?phgaine stis ry8miseis ths kartas eki pu pas as pume g dual o8oni...Koita an s bgazei tn typo ths o8onis..Epishs pws ine dynaton apo xorg.conf na mn t phre.?Koitakses sigura oti to kanes swsta gt ine poli parakseno apo ekei na mn to dexthke..Isws na ftaine oi ry8miseis tyxon compiz fusion h beryl pu exeis kanei.St beryl ine

kapws dyskolo gt dn exei teties ry8miseis alla g tsekare oti exei na kanei me ry8miseis efe gt ine pi8ano na krataei tn palia analysh epidi kapoio efe in ry8mismeno etsi..Poly periergo pantws auto t problima:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτές οι επιλογές δεν υπάρχουν πια στο kubuntu.Στην καρτέλα για την ρύθμιση της οθόνης δεν υπάρχει καν επιλογή για να κρατήσει τις ρυθμίσεις το kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι έκανα.Μπήκα στις ρυθμίσεις της οθόνης και έβαλα την οθόνη σε lcd panel 1680x1050 ευρεία οθόνη.Πρίν ήτανε αυτόματα σε generic μια και ο τύπος αυτής της οθόνης δεν υπάρχει στις επιλογές.Τώρα μου βγάζει λάθος ανάλυση στο πάνελ για το password αλλά με βάζει μέσα σε σωστή ανάλυση.Εχω την εντύπωση ότι υπάρχει κάποιο bug εδώ.Αν το εξακριβλωσω θα κάνω ένα bug report.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το χα αντιμετωπίσει λύθηκε με εγκατάσταση του νέου (ανοιχτού) driver ati όπου στην ουσία καθάρισα και το σύστημα κι άπο fglrx.

To αναφέρω σαν δεύτερη περίπτωση έαν μπρόκειται για bug

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...