Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ήχο σε m/b ASUS P5K


christarass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

exw thn p5k ths asus me realtec high definition audio driver kai o hxos sta tragoudia h stis tainies diakoptete gia 1me 2 deuterolepta kai sunexizei me olous tous players to idio mou kanei. ebgala kai 3anaebala tous drivers opws problepete kai afou den dior8w8hke tous perasa apo panw (tous teleutaious drivers)alla kai pali tpt!!!!opoios mporei na boh8hsei...a ta hxeia einai ta logitech 5500 5.1 alla epeidh ta douleuw me thn tv den exoun problhma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάρτες RealTek έχουν ένα περίεργο πρόγραμμα για να τις ρυθμίσεις. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις ενεργοποιήσει κάτι από το μενού της (πχ.: karaoke,toggle voice, equalizer, κτλ.)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στη διαχειρηση συσκευων πατα απενεργοποιηση στο High Definition κανε restart στο pc και εισαι Ok!Αλλιως κατεβασε ενα update για την HD που βγαλανε στο site της asus και το λυνει.Εγω παντως που το ειχα αυτο το προβλημα με P5K Deluxe το ελυσα στην αρχη με τον πρωτο και στη συνεχεια με τον δευτερο τροπο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exw thn p5k ths asus me realtec high definition audio driver kai o hxos sta tragoudia h stis tainies diakoptete gia 1me 2 deuterolepta kai sunexizei me olous tous players to idio mou kanei. ebgala kai 3anaebala tous drivers opws problepete kai afou den dior8w8hke tous perasa apo panw (tous teleutaious drivers)alla kai pali tpt!!!!opoios mporei na boh8hsei...a ta hxeia einai ta logitech 5500 5.1 alla epeidh ta douleuw me thn tv den exoun problhma

 

 

Αγαπητέ έχω το m/b Asus p5B Premium Vista και τα ίδια ηχεία. Κι έχουμε το ίδιο πρόβλημα :-(

 

Στην αρχή νόμιζα πως ήταν ζήτημα ηλεκτρολογικό του σπιιού, ίσως κάποιο βραχυκύκλωμα με το διακόπτη των φώτων. Γιατί το παρατηρούσα μαζί. Κι είναι εκνευριστικό.

 

Τελικά αφαίρεσα το λογισμικό+drivers της SoundMax που το συνοδεύει κι άφησα το driver High Definition Audio, που βάζουν από μόνα τους τα Windows

 

Και μάλλον το πρόβλημα λύθηκε (μέχρι να γίνει ξανά αισθητό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

μια από τα ίδια με την p5k κάνει σπασίματα ο ήχος έστειλα ε-μαιλ στο πλαίσιο και μου είπανε ότι δεν είχανε άλλα προβλήματα με pk5 και ότι να τούς την πάω να την δούνε (δεν μπαίνω σε τέτοια περιπέτεια) λέτε με μια άλλη κάρτα ήχου να λυθεί το πρόβλημα?

τα σπασίματα τα κάνει και με windows xp sp3 kai se vista ultimate 32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια από τα ίδια με την p5k κάνει σπασίματα ο ήχος έστειλα ε-μαιλ στο πλαίσιο και μου είπανε ότι δεν είχανε άλλα προβλήματα με pk5 και ότι να τούς την πάω να την δούνε (δεν μπαίνω σε τέτοια περιπέτεια) λέτε με μια άλλη κάρτα ήχου να λυθεί το πρόβλημα?

τα σπασίματα τα κάνει και με windows xp sp3 kai se vista ultimate 32

 

 

φιλε k εγώ έχω την ίδια motherboard k ο ήχος είναι χαλια. δεν έκανε κωλύματα αλλα είχε πολύ χάλια ποιότητα. δεν το έψαξα αν είναι θέμα board απλά πήρα μια άλλη κάρτα ήχου k όλα μια χαρά. Στην τελική από ότι άκουσα το realteκ chip που έχει η board μας είναι από τα χειρότερα που έχει βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...