Προς το περιεχόμενο

FedEx και εκτελωνισμός


SlackulatoR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω κάνει μία παραγγελία από Αμερική,και επέλεξα την FedEx.Άκουσα πως τα εκτελωνίζουν αυτοί και δεν θα έχω πρόβλημα.Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία ή γνωρίζει κάτι γύρω από το θέμα;

 

Ευχαριστώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αμαν ρε παιδια...και γω παρομοιο προβλημα εχω...

 

Μου ηρθε με DHL απο αμερικη ενα δεματακι που αγορασα εκει 195$. Το κρατησαν μου παν στο τελωνειο και πρεπει να πληρωσω εκτελωνισμο κλπ. Τι να κανω και ποσο αραγε θα μου κοστισει....

 

Κανεις εχει αποψη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δέματα FedEx γενικά δεν με έχουν απασχολήσει ποτέ με το τελεωνείο, αλλά επίσης είναι πανάκριβα. Άρα μπορεί και να ισχύει.

Πάντως όποιο ταχυδρομείο και να χρησιμοποιείς δεν είναι αναγκαστικό ότι το πακέτο θα περάσει εκτελωνισμό. Θα δούνε σε ποιά δασμολογική κατηγορία ανήκει και αναλόγως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν ρε παιδια...και γω παρομοιο προβλημα εχω...

 

Μου ηρθε με DHL απο αμερικη ενα δεματακι που αγορασα εκει 195$. Το κρατησαν μου παν στο τελωνειο και πρεπει να πληρωσω εκτελωνισμο κλπ. Τι να κανω και ποσο αραγε θα μου κοστισει....

 

Κανεις εχει αποψη ....

 

 

Κανονικά αντί για το δέμα έρχεται ένα χαρτί από το τελωνείο.

Ε, της τάξεως των 195$, το πολύ-πολύ να πληρώσεις καμιά 30αρια ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η DHL μου ειπε θελει 28 για τα εξοδα της, μου δινει το δεμα λεει...το παω εγω στο τελωνειο κλπ...μετα πληρωνω οτι μου πουνε οι τελωνες και φαρισαιοι, και μετα παω παλι πισω στην DHL οπου θελει λεει αλλα 7 ευρω για καποιο λογο που δεν τον θυμαμαι...

 

Ειναι ετσι ολα αυτα????

 

Σε ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους νόμιμους φόρους συμπεριλαμβάνεται και η δασμολογική κλίμακα στην οποία ανήκει το αντικείμενο.

 

Δηλαδή αν αγόραζα πορσελάνες της δυναστείας Μινχ από κινέζο για 10 ευρώ, δεν θα ήταν και τόσο καλή αγορά τελικά. Αλλιώς δεν θα είχαν νόημα τα τελωνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο δασμολογική κλίμακα και άλλο το να σε χρεώνει η κάθε Fedex για να σου παραδώσει τα χαρτιά του αντικειμένου (φορτωτικές) για παράδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να κάνεις και κάτι. Από αυτά ζούνε οι τελωνιακοί!

Τα μισά πάνε πλειστηριασμό και τα άλλα μισά στα σπίτια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστος φιλος μου ειπε "αν σου πουν να πληρωσεις οσο και η αξια του (195$) να τους πεις να το στειλουν πισω" και να ξανασυννενοηθεις με Αμερικη να το στειλουν σαν gift!

 

Αραγε ετσι γινεται και σε αλλες ευρωπαικες χωρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...