Προς το περιεχόμενο

FedEx και εκτελωνισμός


SlackulatoR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και φυσικα η ταλαιπωρια συνεχιζεται .

Αφου λοιπον μου ζητησαν να στειλω σε Mail σκαναρισμενα ολα τα παραπανω χαρτια τελικα αποφασισαν οτι θελουν τα κανονικα και μου ζητησαν να τους τα στειλω οπως επισης αλλο ενα εξτρα που ηταν υπευθυνη δηλωση οτι θα στειλω τα χαρτια :whistle: και αυτο υπογεγραμμενο και σφραγισμενο στο κεπ.

Τα χαρτια που ζητηθηκαν ηταν το eori που ηταν 2 σελιδες τις οποιες τις ειχα εκτυπωσει σε μια κολλα χαρτι α4 μπρος πισω.Το δευτερο ηταν η υπευθυνη δηλωση οτι θα στειλω τα χαρτια :confused:

Πηγα λοιπον στην acs και εστειλα τα 2 χαρτια και πληρωσα και αλλα 10 ευρω.

Και εδω αρχιζει η μεγαλυτερη πλακα :cry:

Δεχομαι email την επομενη οτι λειπει ενα χαρτι και πως πρεπει να το στειλω.Τους ρωτησα πιο και απαντησαν η δευτερη σελιδα eori.

Απανταω να κοιταξει στην πισω σελιδα .

Ξαναπαιρνω mail οτι το χαρτι λειπει (επεμενε κιολας) και μου στελνει σε pdf να δω ποιο χαρτι εννοουσε.Ξανα απανταω να κοιταξει πισω απο την σελιδα με το πρωτο μερος του eori και να ανοιξει τα ματια της .

Ξαναδεχομαι mail οτι ΟΝΤΩΣ ειναι εκει και οτι δεν το ειχε δει κανεις :eek:

Βραζωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες προχθές πήρα αυτοοπως βλέπετε ειναι κατι ευτελές σε αξια 23$ και 35$μεταφορικά , σήμερα μου ηρθε μαιλ οτι το στείλανε με fedex και επειδή ειναι η πρώτη φορα που μου συμβαίνει αυτο λετε να περάσει τελωνείο;;;

Για πητε μια γνώμη...γιατι με αυτα που διαβάζω αγχώνομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες προχθές πήρα αυτοοπως βλέπετε ειναι κατι ευτελές σε αξια 23$ και 35$μεταφορικά , σήμερα μου ηρθε μαιλ οτι το στείλανε με fedex και επειδή ειναι η πρώτη φορα που μου συμβαίνει αυτο λετε να περάσει τελωνείο;;;

Για πητε μια γνώμη...γιατι με αυτα που διαβάζω αγχώνομαι!

 

Κατ απάσα πιθανότητα όχι, είναι πολύ μικρό το ποσό. (αλλά ποτέ δεν ξέρεις :rolleyes: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα...

θελω να παραγγειλω αυτο το προιον (Link) που δεν υπαρχει στην Ελλαδα...

Τι πιστευετε οτι θα πρεπει να περιμενω σε οτι αφορα τους δασμους;

Ο πωλητης δίνει 2 επιλογες αποστολης..USPS Priority και USPS Express Mail....

Ποια απο τις 2 ειναι καλυτερα να επιλεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα 2 ειναι εξπρες οποτε μαλλον θα καταληξει σε courier!

1.το amazon.com σου λεει ποσο πληρωνεις εκτελωνισμο

2.το παιρνεις απο ευρωπη π.χ. http://www.purelygadgets.co.uk/NOOK-Color/mainproduct/view/33850-NA/13

3.http://www.insomnia.gr/topic/318457-e-book-reader/page__st__1110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

 

μετά από πολλές παραγγελίες εκτός ΕΕ, αποφεύγοντας το τελωνείο με αποστολές από ταχυδρομία (ems κλπ) ήρθε η στιγμή να παραγγείλω μία σχετικά μεγάλη ποσότητα. Ο προμηθευτής θα μου κόψει κανονικά τιμολόγιο και θέλω να περάσουν κανονικά στο τελωνείο και να πληρώσω δασμούς και ΦΠΑ ώστε να τα έχω νόμιμα στην Ελλάδα και να μπορώ να τα πουλήσω απ' την επιχείρησή μου.

 

Το θέμα είναι αν ξέρει κάποιος πώς υπολογίζονται οι δασμοί.

από εδώ http://www.gsis.gr/teloneia/faq_teloneia/faq_04-2011.pdf

 

Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :

α) για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 € υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 €, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

→ Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, ενώ τα είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσονται από το Φ.Π.Α. και τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 150€ απαλλάσονται από το δασμό.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:

ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

 

Το θέμα είναι πως υπολογίζονται αυτές οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις;

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν Π.Χ. 100$ τιμολόγιο με ναυτιλιακό γκρουπαζ ή κονταινερ. Για μεγάλες ποσότητες δε συμφέρει εκτός και αν είναι μικρά αντικείμενα μεγάλης αξίας (π.χ. media players της προκόπας κλπ.)

Παίρνεις την αξία σε $ και κάνεις τη μετατροπή σε ευρώ (ισοτιμία την ημέρα του εκτελωνισμού). Π.Χ. 100/1,32=75,76€

Προσθέτεις τον θαλάσσιο ναύλο Π.Χ.25€ (όταν παίρνεις τη διατακτική και πληρώνεις το ΤΠΥ από το πρακτορίο θα δεις ότι δεν έχει Φ.Π.Α. ο θαλάσσιος ναύλος αλλά μη χαίρεσαι)

Προσθέτεις πρακτοριακά Π.Χ.12€ (όταν παίρνεις τη διατακτική και πληρώνεις το ΤΠΥ από το πρακτορίο θα δεις ότι έχουν Φ.Π.Α. τα πρακτοριακά. Παρόλα αυτά θα διαπιστώσεις παρακάτω ότι θα ξαναπληρώσεις το ΦΠΑ! Γιατί? Γιατί έτσι ρε φίλε.)

Έχουμε 75,76+25+12=112,76€

Πάμε τώρα δασμοί και ΦΠΑ:

112,76χ23%=25,94€

100,76χ6,5%=6,55€ (δασμος ΠΧ 6,5%) Ο δασμός πάει ανάλογα με τη δασμολογική κλάση του προϊόντος (έχουν ελαστικότητα οι δασμοί και θέλει πολύ μελέτη για να μην έχεις προβλήματα και πληρώσεις πολλά σε περίπτωση που κάνεις τον εκτελωνισμό μόνος σου). Αν πρόσεξες εδώ δεν υπολογίζονται τα πρακτοριακά αλλά μόνο ο θαλάσιος ναύλος. Γιατί υπολογίζεται ο θαλάσσιος ναύλος ξανά μανά για να φορολογηθεί!? Γιατί έτσι ρε φίλε.)

Σύνολο 25,94+6,55=32,49€ θέλει το τελωνείο. Πάνω από ένα ποσό (νομίζω 500ευρά) μόνο με τραπεζική επιταγή πληρώνεις.

Αν τα είδη είναι διάφορα θα πρέπει να βρεις τη δασμολογική κλάση από το κάθε είδος ξέχωρα.

Βάλε τώρα και:

Ναύλα, logistic αποθήκη, κάτι ΔΕΧΕ, κάτι ΔΕΤΕ, κάτι οργανισμούς λιμένος, κάτι αμοιβή εκτελωνιστή, κάτι κοκοκόψια εκτελωνιστή, κάτι ψιψιψίνια στον τελώνα και είσαι ωραίος. Νόμιμος, κύριος και ακριβότερος. Αν κόψεις και απόδειξη και χρεώσεις όλο το ΦΠΑ... "πάνε αυτοκτόνα καλύτερα απατεώνα που τόλμησες να το βάλεις τέτοια εξωφρενική τιμή με σκοπό την αισχροκέρδεια. Στο e-bay το έχουν φθηνότερα μίστερ". Αν δεν περάσεις τελωνείο και δε κόψεις απόδειξη πάλι απατεώνας είσαι γιατί κλέβεις το Ελληνικό κράτος. Μην ανχώνεσε όπως και να έχει απατεώνας θα είσαι. Κάνε ότι καλύτερο για εσένα.

***Ο εκτελωνιστής έχει δικαίωμα να σου εκδώσει μια κατάσταση γενικών εξόδων ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ την οποία την περνάει στο ΤΠΥ (χωρίς ΦΠΑ ξαναλέω) που σου κόβει. Γιατί μπορεί να το κάνει αυτό ο εκτελωνιστής? Γιατί εμέσος πλην σαφώς το κράτος παραδέχεται το λάδωμα στα τελωνεία και έχει δώσει το δικαίωμά αυτό στον εκτελωνιστή για να μπορέσει και αυτός με τη σειρά του να τα πάρει τα μαύρα από τον πελάτη του.

Αυτά έχω καταλάβει εγώ. Με κάθε επιφύλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν Π.Χ. 100$ τιμολόγιο με ναυτιλιακό γκρουπαζ ή κονταινερ. Για μεγάλες ποσότητες δε συμφέρει εκτός και αν είναι μικρά αντικείμενα μεγάλης αξίας (π.χ. media players της προκόπας κλπ.)

Παίρνεις την αξία σε $ και κάνεις τη μετατροπή σε ευρώ (ισοτιμία την ημέρα του εκτελωνισμού). Π.Χ. 100/1,32=75,76€

Προσθέτεις τον θαλάσσιο ναύλο Π.Χ.25€ (όταν παίρνεις τη διατακτική και πληρώνεις το ΤΠΥ από το πρακτορίο θα δεις ότι δεν έχει Φ.Π.Α. ο θαλάσσιος ναύλος αλλά μη χαίρεσαι)

Προσθέτεις πρακτοριακά Π.Χ.12€ (όταν παίρνεις τη διατακτική και πληρώνεις το ΤΠΥ από το πρακτορίο θα δεις ότι έχουν Φ.Π.Α. τα πρακτοριακά. Παρόλα αυτά θα διαπιστώσεις παρακάτω ότι θα ξαναπληρώσεις το ΦΠΑ! Γιατί? Γιατί έτσι ρε φίλε.)

Έχουμε 75,76+25+12=112,76€

Πάμε τώρα δασμοί και ΦΠΑ:

112,76χ23%=25,94€

100,76χ6,5%=6,55€ (δασμος ΠΧ 6,5%) Ο δασμός πάει ανάλογα με τη δασμολογική κλάση του προϊόντος (έχουν ελαστικότητα οι δασμοί και θέλει πολύ μελέτη για να μην έχεις προβλήματα και πληρώσεις πολλά σε περίπτωση που κάνεις τον εκτελωνισμό μόνος σου). Αν πρόσεξες εδώ δεν υπολογίζονται τα πρακτοριακά αλλά μόνο ο θαλάσιος ναύλος. Γιατί υπολογίζεται ο θαλάσσιος ναύλος ξανά μανά για να φορολογηθεί!? Γιατί έτσι ρε φίλε.)

Σύνολο 25,94+6,55=32,49€ θέλει το τελωνείο. Πάνω από ένα ποσό (νομίζω 500ευρά) μόνο με τραπεζική επιταγή πληρώνεις.

Αν τα είδη είναι διάφορα θα πρέπει να βρεις τη δασμολογική κλάση από το κάθε είδος ξέχωρα.

Βάλε τώρα και:

Ναύλα, logistic αποθήκη, κάτι ΔΕΧΕ, κάτι ΔΕΤΕ, κάτι οργανισμούς λιμένος, κάτι αμοιβή εκτελωνιστή, κάτι κοκοκόψια εκτελωνιστή, κάτι ψιψιψίνια στον τελώνα και είσαι ωραίος. Νόμιμος, κύριος και ακριβότερος. Αν κόψεις και απόδειξη και χρεώσεις όλο το ΦΠΑ... "πάνε αυτοκτόνα καλύτερα απατεώνα που τόλμησες να το βάλεις τέτοια εξωφρενική τιμή με σκοπό την αισχροκέρδεια. Στο e-bay το έχουν φθηνότερα μίστερ". Αν δεν περάσεις τελωνείο και δε κόψεις απόδειξη πάλι απατεώνας είσαι γιατί κλέβεις το Ελληνικό κράτος. Μην ανχώνεσε όπως και να έχει απατεώνας θα είσαι. Κάνε ότι καλύτερο για εσένα.

***Ο εκτελωνιστής έχει δικαίωμα να σου εκδώσει μια κατάσταση γενικών εξόδων ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ την οποία την περνάει στο ΤΠΥ (χωρίς ΦΠΑ ξαναλέω) που σου κόβει. Γιατί μπορεί να το κάνει αυτό ο εκτελωνιστής? Γιατί εμέσος πλην σαφώς το κράτος παραδέχεται το λάδωμα στα τελωνεία και έχει δώσει το δικαίωμά αυτό στον εκτελωνιστή για να μπορέσει και αυτός με τη σειρά του να τα πάρει τα μαύρα από τον πελάτη του.

Αυτά έχω καταλάβει εγώ. Με κάθε επιφύλαξη

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.

Όποιος έχει ανάλογη εμπειρία ας την παραθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ με τη σειρά μου. Θέλω να παραγγείλω ένα δαχτυλίδι με διαμάντι από μια γνωστή εταιρία στο Ισραήλ.

Τι να κάνω για να αποφύγω το τελωνείο και τους φόρους? Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω δασμους ΦΠΑ κλπ? Μέσω Ελτα υπάρχει περίπτωση να εκτελωνιστεί γιατί και η αξία του είναι αρκετά μεγάλη. Η εταιρία τα στέλνει με FedEx. Περιμένω μήνυμά τους για το αν μπορούν να το μου το στείλουν μέσω ΕΛΤΑ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας μου απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ με τη σειρά μου. Θέλω να παραγγείλω ένα δαχτυλίδι με διαμάντι από μια γνωστή εταιρία στο Ισραήλ.

Τι να κάνω για να αποφύγω το τελωνείο και τους φόρους? Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω δασμους ΦΠΑ κλπ? Μέσω Ελτα υπάρχει περίπτωση να εκτελωνιστεί γιατί και η αξία του είναι αρκετά μεγάλη. Η εταιρία τα στέλνει με FedEx. Περιμένω μήνυμά τους για το αν μπορούν να το μου το στείλουν μέσω ΕΛΤΑ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας μου απαντήσει.

 

Αν στο στείλει με FedEx και έχει ένα μεγάλο ποσό στην απόδειξη, δυστυχώς δύσκολα γλιτώνεις το τελωνείο.

Αν στο στείλει με ΕΛΤΑ πιθανότατα θα το γλιτώσεις αλλά παίρνεις ένα μικρό ρίσκο μήπως χαθεί το δεματάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα σε ολους,

επειδη παντα εψαψνα να κανω αγορες απο ΕΕ η προιοντα μικρης αξιας θα ηθελα να ρωτησωγια μια οθονη που θελω απο Αμερικη αλλα γραφει οτι το στελνει απο Κινα.Link Αυτο το στελνει με FedEx International Economy στην Ελλαδα αλλα λεει οτι στελνουν UPS Express or Fedex.Επειδη αν θελω να γλιτωσω τον εκτελονισμο με fedex να στειλω μνμ και να πω οτι θελω ups?Επισης αν πω οτι το θελω σαν δωρο κερδιζω κατι?Αυτο που αναφερεται για ΕΛΤΑ που το βλεπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε με τις courier που αναφέρεις δύσκολο να μην περάσει τελωνείο.

Απλά στο λέω για να μη μας λες μετά ουρμπανιές και εσύ όπως ο markos ο οποίος ήθελε να περάσει λαθραία εμπόρευμα και πήγε να βγει και από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...