Προς το περιεχόμενο

FedEx και εκτελωνισμός


SlackulatoR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρηγγειλε ο πατερας μου απο το aliexpress,δεν ηξερε τι παιζει με αυτα, και πηρε τηλεφωνο αλλα δεν του λενε ακριβως το ποσο που θελουνε μου λεει. Δεν θελει ομως να δωσει παραπανω λεφτα για να τα παραλαβει.Ο πωλητης λεει οτι θα του δημιουργησει προβλημα αν τα στειλει πισω γιατι εχει πολλα εξοδα.Τι ειναι καλυτερο σε αυτη την περιπτωση? Δεν ξερω και κατα ποσο θα υπαρχει εγγυηση επιστροφης χρηματων απο το aliexpress(αυτο ειναι που φοβαμαι).Η δικαιολογια στον πωλητη ειναι οτι εστειλε λαθος αντικειμενο, εστειλε στην πραγματικοτητα ιδιο αντικειμενο αλλα σε διαφορετικο σχεδιο, οχι αυτο που εγινε η παραγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλισπερα αγορασα μια φωτογραφικη απο Αμερικη και μου ηρθε σημερα μαζι με το mail τησ fedex για εκτελωνισμο το οποιο ειναι ντροπιαστικο

ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ 117,00

Δ.Ε.Τ.Ε. 3,00

Δ.Ε.Χ.Ε. 0,00

Ε.Ε.Π.Α. 0,00

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ 0,00

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15,00

ΑΜΟΙΒΗ 104,55

ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0,00

ΣΥΝΟΛΟ 239,55

εσεις κανατε εκτελωνισμο μονοι σας? υπηρχε διαφορα στα χρηματα? τι αξιζει να κανω? μπορω να το επιστρεψω πισω αλλα πληρωνω μεταγορικα και χανω αρκετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αμοιβή εκτελωνιστή θα γλιτώσεις, 104,55€ δηλαδή, όλα τα υπόλοιπα κερατιλίκια θα τα πληρώσεις ακόμα και αν το κάνεις μόνος σου....

 

 

Ακριβώς..

 

Αν έχεις υπομονή και διαθέσιμο ένα πρωινό, κάντο μόνος σου.

Εγώ μόνος μου τις κάνω.

Επίσης πιθανότατα μπορούν να το στείλουν και πίσω. Η DHL τουλάχιστον το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακριβώς..

 

Αν έχεις υπομονή και διαθέσιμο ένα πρωινό' date=' κάντο μόνος σου.

 

Εγώ μόνος μου τις κάνω.

 

Επίσης πιθανότατα μπορούν να το στείλουν και πίσω. Η DHL τουλάχιστον το κάνει.[/quote']

 

Δηλ γυρω στα 130 € θα πληρωσω ετσι;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι+το ημερομίσθιο που θα χάσεις αν εργάζεσαι γιατί θα φας ένα 2-3 ώρες εκεί προκειμένου κάποια άχρηστα βύσματα να δικαιολογήσουν την θέση τους βάζοντας απλά μια υπογραφή και στέλνοντας σε από γκισέ σε γκισέ.

 

Οπλίσου με υπομονή και καλό κουράγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι+το ημερομίσθιο που θα χάσεις αν εργάζεσαι γιατί θα φας ένα 2-3 ώρες εκεί προκειμένου κάποια άχρηστα βύσματα να δικαιολογήσουν την θέση τους βάζοντας απλά μια υπογραφή και στέλνοντας σε από γκισέ σε γκισέ.

 

Οπλίσου με υπομονή και καλό κουράγιο.

 

Παλι καλα ειμαι φοιτητης και δευτερα εχω ολη μερα κενη! Επισης θελω να μου πειτε αν ξερετε, το πακετο ηρθε 22/3 την δευτερα θα χρεωθω αποθηκευτρα και αλλες τετοιες χαζομαρες;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ναι θα πληρώσεις κάτι και για την παραπονή του δέματος εκεί' date=' καθότι θα έχουν μεσολαβήσει 5 ημέρες μέχρι την Δευτέρα.[/quote']

 

Oτι ναναι ρε αρπαχτικα ειναι αυτοι! Λοιπον αυριο πρωι πρωι θα παερω την τυπισσα απο την fedex που μου εστειλε το mail να την κραξω και να απαιτησω να μου πει τι ακριβως πρεπει να κανω για να κανω μονος τον εκτελωνισμο! Απο τη στιγμη που τους πληρωνω να μου φερουν το πακετο απο Αμερικη δεν δικαιουνται αλλα χρηματα και εγω δικαιουμαι σωστη εξυπηρετηση

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ευχαριστω ολους!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Αααα Σαββατο ειναι ανοιχτα τα τελωνεια;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

δυστηχώς είμαι και εγώ ενα θύμα της fedex και μολις ελαβα και mail απο το πωλητη

λογο του οτι  ζητησα να μιλήσει με την fedex να μου το στίλει , εγώ δε θελω να πάρω γιατί με στολισε καλα ενας υπευθυνος της fedex και θα μάλωνα 100%  κοιταξτε απαντηση  απο πωλητη

Hello,






 


Thank you for contacting Parts Express.  We have been notified
by Fed Ex International that you refused to pay the duties and taxes as
imposed by your country.  Your order has been deemed "abandoned" and
has since been
destroyed by the carrier. 

 

Undelivered packages, due to refusal, are deemed abandoned and are
not returned to Parts Express. Parts Express International does not
issue refunds for refused, abandoned, or seized orders.

 

We appreciate your business.  Please let us know if we can be of additional assistance. 


 
Regards,

 

Joetta Smith  

Customer Service Team 
 
κοινως φακελακι με ηλεκτρονικα τα ψυρίσανε απο ότι κατάλαβα?


λυπαμε που στο λέω φίλε άλλα εμπλεξες με Μ@@@ς  άμα είσαι κοντά κάτι γίνεται  αλλιώς...




Oτι ναναι ρε αρπαχτικα ειναι αυτοι! Λοιπον αυριο πρωι πρωι θα παερω την τυπισσα απο την fedex που μου εστειλε το mail να την κραξω και να απαιτησω να μου πει τι ακριβως πρεπει να κανω για να κανω μονος τον εκτελωνισμο! Απο τη στιγμη που τους πληρωνω να μου φερουν το πακετο απο Αμερικη δεν δικαιουνται αλλα χρηματα και εγω δικαιουμαι σωστη εξυπηρετηση

Sent from my iPhone using Insomnia

Ευχαριστω ολους!

Sent from my iPhone using Insomnia

Αααα Σαββατο ειναι ανοιχτα τα τελωνεια;;

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θύμα και εγώ λοιπόν της FEDEX. Παρήγκειλά βιβλία από το την cisco press, Το δέμα με έξοδα μεταφοράς κόστιζε 85 ευρώ, μέχρι εδώ όλα καλά. Σήμερα το πρωί με πήρε η εν λόγω κυρία και μου είπε πως θέλει για εκτελωνισμό 113 ευρώ.....

 


  ΠΟΣΟ                             ΔΑΣΜΟΙ-ΦΠΑ 14,00             Δ.Ε.Τ.Ε. 2,00             Δ.Ε.Χ.Ε. 0,00 ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΠΜΛΗΡΩΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ & ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ           Ε.Ε.Π.Α. 0,00 ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΣΥΝΝΗΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΤΟ EMAIL ΣΑΣ           ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ 0,00             ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15,00             ΑΜΟΙΒΗ 82,41             ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0,00             ΣΥΝΟΛΟ

113,41
 

Το θέμα είναι πως εγώ είμαι απο Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να πάω στο Ελ. Βενιζέλος, επίσης στο τέλος αναγράφει 

 

Σε περίπτωση μη αποδοχής της προσφοράς μας η οφειλή στην ORBIT COURIERS SA, για την παραλαβή                

φορτωτικών εγγράφων, θα είναι 25,00 euro (+ΦΠΑ)

 

Δηλαδή αν στείλω κάποιον δικό μου να το εκτελωνίσει θα τους δώσω και τα 25 ευρώ? Ειλικρινά νοιώθω πως έχω πέσει θύμα εκβιαστών. Ειλικρινά θα έκανα τα πάντα για να γλιτώσω τα 82 ευρώ που θέλουν αυτοί ακόμα και αν τα έδινα αλλού. έτσι για σπάσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ κανονικά θα έλεγα πρέπει να πάνε στο τελωνείο της Θεσσαλονίκης.. Δεν ξέρω όμως ακριβώς τι παίζει.

 

Για τα κερατιάτικα της ORBIT προφανώς θα χρεώνουν κάτι σαν "αποθήκη".

 

Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους ρωτήσεις τι είναι τα 25€.

 

Από που ήρθαν τα πράγματα και εκτελωνίστηκαν; Αμερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...