Προς το περιεχόμενο

Creative Zen Plus 4GB vs iPod nano 4gb vs Samsung JAB 4GB


w4tt4n4b3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω την περασμενη βδομαδα πηρα το Creative Zen Stone Plus κι εχω παθει πλακα με το ποσο ευκολο και πρακτκο ειναι(μετα απο τοσο καιρο παιδεματος με το i-pod!! :mad:)

 

Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα ένα Creative Zen Vision:M 60 GB

Δυστυχώς μου το έκλεψαν και έπεσα στην παγίδα κι εγώ και το αντικατέστησα με ένα iPod Classic 160 GB

 

Τα 160 GB, βλέπετε, σε σχέση με την τιμή του (από ebay) ήταν μεγάλος πειρασμός

 

Από τότε χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν πήρα κάτι που να δουλεύει όπως όλος ο κόσμος

 

Δε λέω .. καλό, λεπτό, μουράτο, στυλάτο αλλά ...όχι μόνο μου έβγαλε την ψυχή για να δουλέψει χωρίς το iTunes (ευτυχώς υπάρχουν αρκετά προγράμματα και plugins) αλλά για να το συνδέσω στην τηλεόραση πρέπει να αγοράσω το ειδικό (!!!) component καλώδιο της Apple (= 50 $) ... παλι καλά που δεν θέλει και "ειδικά" ακουστικά

 

Έλεος ... είναι ντροπή να επιτρέπεται η κυκλοφορία τέτοιων προϊόντων, στην Ευρώπη τουλάχιστον

 

Και δεν έχει σημασία αν κάποιος είναι χρήστης windows ή mac ή δεν ξέρω τι άλλο ...

 

τέλος πάντων ... ας πρόσεχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

na min leme oti theloyme,ena proion pou poula kati ekatomiria kommatia kathe xrono den einai mono mouri. kai ne,tha se pedepsei an epsaxnes programata plugins ktl oste na doulepsi xoris itunes. kalitera na afierwnes 10 lepta na deis pos douleui to itunes kai ola tha itan eukola.

 

kai eprepe ena mp3 player na dinei kalodia gia na to vazeis sti tv? eleos,moxlo tou xbox giati den eixe sto kouti?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα,ειναι ενα αρκετα καλο προιον,ομορφο,με φοβερο ηχο ακομα και με τα εργοστασιακα ακουστικα,αλλα θεωρω πως ειναι υπερεκτιμημενο.Κι εγω ειχα i-pod πριν αλλα τωρα που δεν το εχω πια δε μου λεει κατι.Δεν μπορει να κοστιζει τοσα χρηματα και να μην παρεχει βασικες λειτουργιες οπως να το βλεπει ο υπολογιστης ως removable disk,να εχει ραδιοφωνο..Γιατι δηλ να παιδευομαστε με το I-tunes (το οποιο ειναι πραγματι δυσκολο προγραμμα)??Επειδη ετσι θελει η Apple??E,και??

 

Θελω να πω,οτι δεν εχει μονο πλεονεκτηματα αλλα και αρκετα μειονεκτηματα και το γεγονος οτι εχει υψηλες πωλησεις(το οποιο κατα ενα μεγαλο μερος οφειλεται και στην καθιερωση του ως trendsetter gadget) δεν δικαιολογει ουτε την υψηλη τιμη του ουτε τις ελλειψεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iaudio 7? Μp3 player είναι και αυτό;

Yepp (παιζει και Flac,Ogg)

http://www.cowonglobal.com/product/product_i7_feature.php

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=7891

http://www.anythingbutipod.com/archives/2007/07/cowon-iaudio-7-review.php

;)

Δεν ειναι και ΜΤΡ οποτε πιο ανετα το δουλευεις σε λινουξ(δλδ κανεις drag n drop τα τραγουδια η ακομα και το firmware). Γενικ τα Ipod χανουν σε σχεση με τ υπολοιπα προιoντα της κατηγοριας τους. Μονο Ονομα και πολυ μαρκετινγκ εχουν. Να προσθεσω οτι με τη Creative μονο θετικες εμπειριες ειχα στο παρελθον προσωπικά και νομιζω το Zen ειναι απο τα κορυφαια γι τα λεφτα του

Kai mia akoma epilogh

http://www.pocketables.net/2007/04/review_iriver_x.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Raven σε ευχαριστώ.

 

Εννοείς ότι το Iaudio λειτουργεί και σε περιβάλλον linux και σε περιβάλλον Windows.

 

Από αυτονομία έχεις υπόψη σου;

Καλύτερο από creative ή όχι; Μιλάω για audio...

 

Στο 1o link που μου έστειλες, η εταιρία υποστηρίζει ότι μπορεί να φτάσει και μέχρι 60ώρες συνεχόμενης λειτουργίας;

ΚΑι βρήκα αυτό...

Cowon has updated their i6 by replacing the 0.85” micro hard drive with flash memory...

Ποια ακριβώς η διαφορά μεταξυ micro hard drive και flash memory;

Το micro hard drive είναι μικρογραφία σκληρού δίσκου ενώ η μνήμη flash λειτουργεί διαφορετικα;

Ποιο είναι πιο γρήγορο από πλευρά απόκρισης interface και λειτουργιών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από εμφάνιση, interface κτλ στυλ το ipod σε ποια σημεια υπερτερεί του ΖΕn που είχες;

 

στην χωρητικότητα του δίσκου μόνο (60 το Zen και 160 το iPod) και πρέπει να είναι και λίγο πιο λεπτό. Γενικα είναι πιο "όμορφο" από το zen

 

στην ποιότητα αναπαραγωγής δεν άκουσα καμία διαφορά (ίδια mp3 με τα ίδια ακουστικά, χωρίς το equalizer ενεργοποιημένο)

 

στο interface οι επιπλέον δυνατότητες είναι ότι μπορείς να βλέπεις και τα εξώφυλλα των albums (αν είναι embeded στα mp3) και έχει και ένα mode όπου κάνεις browse τα albums με τα εξώφυλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

na min leme oti theloyme,ena proion pou poula kati ekatomiria kommatia kathe xrono den einai mono mouri. kai ne,tha se pedepsei an epsaxnes programata plugins ktl oste na doulepsi xoris itunes. kalitera na afierwnes 10 lepta na deis pos douleui to itunes kai ola tha itan eukola.

 

kai eprepe ena mp3 player na dinei kalodia gia na to vazeis sti tv? eleos,moxlo tou xbox giati den eixe sto kouti?

 

Φίλε μου το δούλεψα πολύ το iTunes. Δεν είναι "για πέταμα" προφανώς αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει τις ευκολίες και τη λειτουργικότητα που έχουν άλλα προγράμματα. Μιλάμε πάντα για διαχείρηση μεγάλης συλλογής (πάνω από 500 GB).

 

Και όσο για το καλώδιο προφανώς δεν περίμενα να περιλαμβάνεται στην συσκευασία αλλά ούτε περίμενα το iPod να έχει chip recognition σύστημα έτσι ώστε αν δεν ανιχνέυσει το συγκεκριμένο chip στο composite να μην το αναγνωρίζει. Και δεν αναγνωρίζει ούτε τα παλιότερα καλώδια της apple. Και δεν μιλάμε για καμία διαστημική τεχνολογία .. ένα απλό composite είναι

 

Και ναι .. το xbox δεν περιλαμβάνει μοχλό μέσα (φαντάζομαι ... δεν έχω xbox), μπορείς όμως να αγοράσεις έναν μοχλό της αρεσκείας σου από τόσους που κυκλοφορούν στην αγορά. Δεν είναι το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Cowon Iaudio 7 φαίνεται να κερδίζει τη μάχη μεταξύ Ipod nano 3rd generation και Creative Zen...

 

Μοναδικό σοβαρό μειόνεκτημα είναι η πολύ ευαίσθητη touchscreen οθόνη και ίσως τα γραφικά στο interface...

 

Για το creative σε ξενα site διαβάζω κριτικές που το κατατάσουν στα κορυφαία βάσει απόδοσης αλλά έχω διαβάσει πολλά ότι δεν έχει καλή αξιοπιστία. Πολλά παράπονα για βλάβες και δυσλειτουργίες...

 

Για το ipod τα γνωστά, από τα καλύτερα στην αγορά μεν αλλά με το γνωστό itunes και την αναγκη software και με το γεγονός ότι σε ποιότητα ήχου τόσο το Creative οσο και το Cowon το έχουν φτάσει ίσως και ξεπεράσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην χωρητικότητα του δίσκου μόνο (60 το Zen και 160 το iPod) και πρέπει να είναι και λίγο πιο λεπτό. Γενικα είναι πιο "όμορφο" από το zen

 

στην ποιότητα αναπαραγωγής δεν άκουσα καμία διαφορά (ίδια mp3 με τα ίδια ακουστικά, χωρίς το equalizer ενεργοποιημένο)

 

στο interface οι επιπλέον δυνατότητες είναι ότι μπορείς να βλέπεις και τα εξώφυλλα των albums (αν είναι embeded στα mp3) και έχει και ένα mode όπου κάνεις browse τα albums με τα εξώφυλλα

Σε πιο zen αναφερεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Raven σε ευχαριστώ.

 

Εννοείς ότι το Iaudio λειτουργεί και σε περιβάλλον linux και σε περιβάλλον Windows.

 

Από αυτονομία έχεις υπόψη σου;

Καλύτερο από creative ή όχι; Μιλάω για audio...

 

Στο 1o link που μου έστειλες, η εταιρία υποστηρίζει ότι μπορεί να φτάσει και μέχρι 60ώρες συνεχόμενης λειτουργίας;

ΚΑι βρήκα αυτό...

Cowon has updated their i6 by replacing the 0.85” micro hard drive with flash memory...

Ποια ακριβώς η διαφορά μεταξυ micro hard drive και flash memory;

Το micro hard drive είναι μικρογραφία σκληρού δίσκου ενώ η μνήμη flash λειτουργεί διαφορετικα;

Ποιο είναι πιο γρήγορο από πλευρά απόκρισης interface και λειτουργιών?

Ειναι να το παραγγειλω και εγω. Παντος απο παλιοτερα προιοντα της εταιριας τα χαρακτηριστκα που δεινουν ειναι αρκετα αξιοπιστα. αν ειχε και αφαιρουμενη μπαταρια θα ηταν τελιο για εμενα. Το βασικο παραπανο ποου εχω δει ειναι για το interface. Εγω ακουω κυριος ολοκληρα αλμπουμ οποτε δεν με ενοχλει. Ενα τελευταιο εχει πολυ μικροτερη οθονη απο το zen ακι δεν παιρνει SD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάω να τα δω από κοντά και ει δυνατόν να τα δοκιμάσω...

 

Επειδή ως επι το πλείστον το player το έχω σε τσέπη αν όντως ισχύει αυτό με το touchscreen θα δω, γιατί εκτός αυτού το Iaudio 7 στα 4gb κοστίζει 163?.

 

Οπως ξαναέγραψα, την πρώτη φορά πήγαινα για ipod και κατέληξα σε κάτι άλλο και απογοητεύτηκα...

Για αυτό το όλο ψάξιμο τώρα...

Και γενικώς είμαι ενάντια στα touchscreen, γιατί αν και δε βλέπω βίντεο στο player γεμίζει δαχτυλιές αλλά και γιατί δεν το θεωρώ πολύ καλό για την οθόνη να την πατας για να επιλέξεις κατι. Ισως και για αυτό την έκαναν ευαισθητη, για να χρειάζεται ένα άγγιγμα μόνο...

 

Αύριο σαλπάρω για Multirama, Πλαισιο και Fnac ίσως στο MAll και στο MEdiamarkt της περιοχής εκεί...

Από αύριο οι πρώτες εντυπώσεις του τεστ. Αν κάποιο εντυπωσιάσει από την πρώτη στιγμή, θα αγοραστεί επί τόπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...