Προς το περιεχόμενο

Creative Zen Plus 4GB vs iPod nano 4gb vs Samsung JAB 4GB


w4tt4n4b3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σαλπάρισμα περιείχε Public, Πλαίσιο στη Βουλής και Mediamarkt.

Αύριο Fnac.

 

Μόνο στο Mediamarkt άνοιξαν κάποια player...

 

To Zen δεν το πετυχα πουθενά ανοιχτό. Μόνο το ipod nano και ένα Sony.

 

Το sony είχε αυτονομία μεχρι 30 ωρες και βολικά κουμπιά.

Το interface σε λογική παρόμοια με το Ipod, δηλαδή επιλέγεις Μουσική και μετά σου

βγάζει επιλογή All songs, Albums, Artists, Genre κτλ..λειτουργεί σαν plug n play.

Το ερώτημα που δεν είχε απάντηση ήταν όμως αν εγώ φτιάξω στο σκληρό δίσκο εναν φάκελο με το όνομα Kwstas με διάφορα κομμάτια, αυτόν πού θα τον βρω έτσι όπως τον έφτιαξα στο σκληρό μου; Στο albums, στο artists; Δηλαδή η ταξινόμηση θα γίνει με βάση τα tags;

Επισης δεν μπορεσα να μάθω αν στο Sony μπορώ να πετάξω αρχείο .m3u, δλδ playlist από winamp...

 

Μου άρεσε το Sony αν και δεν είμαι φαν της εταιρίας.

 

To Cowon Iaudio 7 δεν υπήρχε πουθενά...

 

Η αναζήτηση θα συνεχιστεί και αύριο...

 

edit: To Sony είναι το Sony

MP3 A-Series NWZ-A816B (4GB) και θα το βρείτε εδώ...http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977611&product=1024159

 

To ίδιο player το βρήκα με διαφορά 20? σε διαφορετικά καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Tο Zen το εχω δει απο κοντα εν λειτουργια κι ειναι αρκετα καλο!Εχει πολυ ομορφο μενου,φοβερη οθονη κι ακομα κι οι φωτο φαινονται σαν σε ψηφιακη(αν και δεν νομιζω να το χρησιμοποιησει κανεις βασικα για να βλεπει φωτο..)Ελπιζω να το πετυχεις πουθενα ανοιχτο για να κανεις καλυτερη συγκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα player στο MEdiamarkt δεν είχαν μπαταρία για αυτό δεν άνοιγαν.

 

Με ενοχλεί πάντως ότι σε μεγάλα καταστήματα δε βρίσκεις όλα τα μοντέλα.

 

Επίσης με ενοχλεί ότι έχει βγει μαύρo Ipod nano 4gb αλλά δεν εισάγεται στην Ελλάδα...

 

Το Zen δεν το άνοιξα αλλά θα συμφωνήσω με κάποιον που διάβασα ότι φαίνεται λίγο ψευτικο.

Παίζοντας λίγο με το κεντρικό κουμπί μου φάνηκε όντως ψεύτικο.

 

Θα πάω στα Fnac και στο MEdiamarkt στην Κηφισίας.

 

Το Cowon δε βλέπω να το βρίσκω.

ΤΕλικά μάλλον είναι καλύτερο να αγοράζεις από ιντερνετ αφού σου δίνουν, επειδή είναι αγορά εξ αποστάσεως, τη δυνατότητα να επιστρέψεις το προϊόν,,,

Το δοκιμάζεις και αν δε σου κάνει το επιστρέφεις.

 

Το ipod πάντως είναι στο μισό βάρος από όλα τα υπόλοιπα.

Και είναι τόσο λεπτό που δεν το πιστεύεις ότι είναι player.

 

Αυριο περισσότερα νέα.

 

edit:Για το Sony διάβασα αυτό...

Επίσης διευκολύνει πολύ την τροφοδοσία του ''WALKMAN'' με τα τελευταία κομμάτια, φωτογραφίες και λήψεις βίντεο, με πραγματική ευκολία: απλή μεταφορά και απόθεση αρχείων μουσικής, βίντεο και φωτογραφιών στο ''WALKMAN'' μέσω του Windows Explorer (δεν χρειάζεται πλέον το SonicStage).

Windows explorer?

 

H μουσική που έχει μετατραπεί από CD σε μορφή MP3 είναι ήδη 100% συμβατή με το νέο ''WALKMAN'' - μεταφορά και απόθεση των αρχείων με τη χρήση του λογισμικού Windows Media Player.

Τι ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής για χρήση λογισμικού Windows Media player;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα,μηπως εννοει οτι το βλεπει και σαν removable disk και με απλο drag & drop μεταφερει τα τραγουδια??(σε περιπτωση που αυτο δεν το εκανε παλια..?)

 

Παντως,θα συμφωνησω πως το Creative,ενω μου αρεσει,πραγματι δειχνει καπως "πλαστικο",καμια σχεση με την ποιοτητα κατασκευης του i-pod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cowon Iaudio 7 δε βρέθηκε πουθενά για μια επιτόπια αυτοψία.

Mεχρι το Iaudio 6 έφτασα το οποίο έχει hdd αντί για flash disk και πολλά λιγότερα από

το Iaudio 7. Στο μεγεθος και σχήμα νομίζω είναι πάνω κάτω το ίδιο. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε εξωτερικά αλλά δεν είχα τη δυνατότητα να το ανοίξω κιόλας γιατί δεν είχε μπαταρία.

 

Στο τέλος ως επιλογές έμειναν να μονομαχούν ipod nano 4gb και Sony NWZ-S6218F.

 

Κέρδισε το Sony...

Αλλά είναι νίκη αλα Γιωργάκη...

Αν δεν πείσει, την επόμενη φορά ipod...

 

Επίσης το Zen V plus αν και είχε Windows explorer κάτι που θεωρώ σημαντικό, γιατί σε βγάζει από τη διαδικασία να φτιάχνεις playlist μεσω software, δε μου άρεσε καθόλου πιάνοντάς το.

 

Σε λίγες μέρες εντυπώσεις από το Sony λοιπόν.

Το site της Sony και των άλλων εταιριών βοηθάνε πολύ στο ψάξιμο λεπτομερειών που δυστυχώς οι περισσότεροι των πωλητών δεν μπορούν να ξέρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ.

Ήδη άρχισα να το λειτουργώ και στο θεμα μεταφοράς αρχείων, φακέλων, playlist κτλ

είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Θα ανοίξω καινούριο θέμα με ένα μικρό preview και με εντυπώσεις από την καθημερινή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...