Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ! Δεν μπορώ να μπω στο BIOS. Δεν αναγνωρίζεται το πληκτρολόγιο!


palamosteliaro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν 3 βδομάδες πήρα τον καινούριο μου pc με την εξής σύνθεση:

 

Μητρική: ASUS P5KC

Επεξεργαστής: INTEL CORE 2 DUO E6850 3.00 GHZ

Μνήμες: CRUCIAL 2GB (2X1GB) PC6400 DDR2 800MHZ

Κάρτα γραφικώςν: Albatron 8800 GT

Τροφοδοτικό: TAGAN TG430-U15 430W

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Το πληκτρολόγιο δεν αναγνωρίζεται απο το σύστημα πρίν μπεί στα windows!

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορώ να μπώ στο BIOS!

 

Θα μου πείτε πώς το ξέρω, αλλα το έχω τσεκάρει:

Έσβησα τον υπολογιστή την ώρα που φόρτωνε windows, και με έβγαλε στη γνωστή οθόνη προτροπής για ασφαλή λειτουργία. ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ κάνει κούκου το πληκτρολόγιο.

 

Δοκίμασα και με το παλιό μου PS/2 και με USB αλλα τίποτα.

Μου φαίνεται τελείως κουλό αυτό το πράγμα... Πώς είναι δυνατόν να μην το αναγνωρίζει στην αρχή, αλλα να το έχω στα win?

 

To συστημα γενικά δεν έχει άλλο πρόβλημα, εγκατέστησα χωρίς να χρειαστεί BIOS τα windows και πάει μια χαρά. Με προβληματίζει όμως αυτό, γιατί κάποια στιγμή θα μου χρειαστεί να μπώ BIOS και δεν θα μπορώ!

 

Είναι το πρώτο μου ποστ εδώ! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω παθει και εγω αυτο,αλλα με ps2 πληκτρολόγιο ολα οκ, απλα δεν γουσταρε τα usb,αλλα αφου το δοκιμασες δεν υπαρχει τετοια περιπτωση,με καποιο bios update μαλλον θα λειτουργισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα και εγώ, αλλα φοβάμαι να κάνω bios update χωρίς να μπορώ να μπώ στο bios! Είναι που είναι ριψοκίνδυνο, χωρίς πληκτρολόγιο μπορεί να μου μείνει στο χέρι!

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να έχει κυκλοφηρήσει απο την asus μητρική μέ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα στ bios?

Δεν μπορώ να το πιστέψω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβήσε το μηχάνημα, βγάλε το USB πληκτρολόγιο, βαλε το ps2, άναψε το μηχάνημα, και μπες στο bios, και πήγαινε ενεργοποίησε το use legacy usb devices και το usb keyboard. Πολλά mobo δεν δέχονται το πληκτρολόγιο σωστά όταν είναι αναμμένο το μηχάνημα και η αλλαγή πρέπει να γίνει με κλειστό.

Επίσης, μήπως προσπαθείς να μπεις στο bios με del και το mobo θέλει F2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα με το ps/2 δουλεύω έτσι και αλλιώς! (δεν με βόλεψε η διάταξη του USB)

 

Με del μπαίνει στο bios. To λέει στην οθόνη έναρξης της μητρικής. Εγώ δοκίμασα και F2 και F12. Πάλι τζίφος!

 

Επίσης, δεν κάνει numlock με το boot. Το κάνει μόλις αρχίσει να φορτώνει τα windows.

 

Κανοντας restart τον πι σι απο το reset button, το numlock ανάβει και κατα την εκκίνηση, αλλα πάλι δεν νιώθει το πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κατι μερες πηρε ενας φιλος μια asus μητρική και δεν εβλεπε καθολου της συσκευες ide ηταν μια με p35 chipset και την αλλαξε με new και τα ιδια...,bios update κανεις μεσα απο λειτουργικο,δεν εχεις προβλημα ,εχει η asus ενα tool στο cd με τα drivers για να το κανεις, κατεβαζεις το bios και του βαζεις που ειναι και ολα οκ,αν δεν δουλεψει και με αυτα που λεει ο akiss κανε μια προσπαθεια,αλλιος πισω να παρεις καινουργια με την εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...

Με ψησες να κάνω bios update!

πιστεύετε πως είναι πρόβλημα του chipset δηλαδή?

 

Δεν θελω να μπλέξω με τεχνικούς του e-shop να με πρήζουν! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κι εγω ASUS μητρικη (AMD ομως) με USB ποντικα και πληκτρολογιο.

Καποιες φορες οταν μπαινω στα ΧΡ το ποντικι δεν κουνιεται που να πλακωσουν 1000 γατες και τρωει restart το PC. Σε ελαχιστες περιπτωσεις μου κανει προβληματα οπως αυτο που περιγραφεις αλλα μετα το restart μπαινει στο BIOS κανονικα. Επομενως μηπως καποιος εκει μπορει να σε δανεισει ενα νεο keyboard? Αν ναι και το προβλημα επιμενει στειλε την πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σκέφτηκα και εγώ να δοκιμάσω και με άλλα keyboard, αλλα είναι δυνατόν να φταίνε τα πληκτρολόγια?

Το ps/2 το είχα και στον παλιό μου υπολογιστή και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Και το νεο usb αναγνωρίζεται μια χαρά.

Τώρα ψάχνω να κάνω bios update. Αν είναι διαδικασία μέσω win, θα το προχωρήσω. Αν είναι πιο περίεργο δεν το ρισκάρω. Θα την στείλω πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...

 

Το πρόβλημα λύθηκε!

Δεν περίμενα να είναι τόσο απλό... Έκανα το bios update σε 2 λεπτά, σε περιβάλλον windows και σε ένα restart ήταν έτοιμο! Και το πληκτρολόγιο αναγνωριζόταν!

 

Ε ρε πως προχωράει η τεχνολογία... Εγω είχα μείνει στην εποχή που έπρεπε να είσαι με το σταυρό και τα σκόρδα στ χέρι για να κάνεις bios update!

Να στε καλά παιδια, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την προτροπή για bios update που μου έλυσε το πρόβλημα.

Τελευταία ερώτηση: Επειδή μου άρεσε η διαδικασια, μπορώ να το ξανακάνω???? :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη μου αποψη ειναι να μην κανεις αναβαθμιση BIOS αν δε χρειαζεται.

Κι οταν φυσικα κανεις παντοτε να κρατας ενα backup της προηγουμενης εκδοσης.

Ουκ ολιγες φορες (και το εχω παθει σε AMD ASUS) η νεωτερη εκδοση ελυνε καποια προβληματα (τα οποια δεν αντιμετωπιζα) αλλα δημιουργουσε νεωτερα. Στο αντιστοιχο κεφαλαιο της Guidemania εχω και links για διαφορα παραδοξα στο MSI forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...