Προς το περιεχόμενο

Τραγουδιστής-Τραγουδίστρια για σφαλιάρες


igeorgak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια,χαλαρωστε λιγο...

 

Ομως αυτοι οι "τραγουδιστες" επιβιωνουν γιατι υπαρχουν παρα πολλοι κυριως νεοι και νεες, φυτα αν μου επιτρεπετε να τους χαρακτηρισω, που "πεθαινουν" για αυτους και ειναι fan τους οπως λεμε.

 

εγω πχ δε επιτρεπω σε κανεναν να με χαρακτηρισει φυτο κ οποιος το κανει του επιστρεφω τον χαρακτηρισμο!Επειδη δλδ καποιοι εχουν διαφορετικες επιλογες κ δεν συμφωνουν με τις δικες σας ειναι φυτα?ελεος!Ο Καρρας για σας μπορει να μην σημαινει τπτ,για παρα πολλους ομως εχει προσφερει παρα πολλα στη μουσικη σκηνη κ εχει ερμηνευσει πολλα ομορφα κομματια(προσωπικα θα αναφερω:κατεδαφιζεται,νυχτωσε κ αποψε,μη χαθεις),ο Γονιδης(μη ρωτας το γιατι,τις στιγμες που μου πηρες),η Θεοδωριδου(11 παρα,αχαριστη καρδια)..

 

Μηπως γιατι μερικοι ντρεπονται, φοβουνται να δειξουν οτι ακουνε πραγματι αυτα τα τραγουδια-αισχος?

 

Εγω προσωπικα δεν ντρεπομαι να πω πως μ αρεσουν σαν τραγουδιστες οπως κ πολλοι αλλοι βεβαια κ πιστευω οτι εχουν προσφερει πολλα..

Θελω να διευκρινισω πως οι μουσικες επιλογες μου δεν περιοριζονται μονο σε αυτο το ειδος αλλα σε πολλα αλλα που δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους..το θεμα ειναι πως αναλογα με τη διαθεση που εχεις κ θελεις να αποκτησεις ακους αναλογα..εγω μπορω πολυ ευχαριστα να ακουσω κλασικη μουσικη,να θαυμασω τη Vanessa Mae,να δηλωσω fan της RNB κ HipHop με PDiddy,Frank Sinatra,Tiesto,ELVIS,Sade,Tracy Chapman,Iggy Pop,Enya,Gotan Project,Loreena Mckennitt,Χαρις Αλεξιου,Τερζης,Βερτης,Ζηνα,Χατζηγιαννης,Μαρινελα,Πουλοπουλος,Μοσχολιου,Ρεμος,

ΚΑΖΑΤΖΙΔΗΣ,Βοσκοπουλος,Παυλος Σιδηροπουλος....κ τοοοοοοσους αλλους..

 

Ή μηπως το παρον φορουμ περιεχει μονο μελη που εχουν υψηλη ποιοτητα ως προς το ακουσμα μουσικης? :-)

 

κ για να εχουμε κ καλο ερωτημα: ποια ειναι αυτη η ''υψηλη ποιοτητα'' μουσικης?κ τι ειναι αυτο που σας κανει αληθεια να πιστευετε πως εχετε το προτερημα της επιλογης κ εκλογης της ποιοτικης μουσικης?κατι απο Πανουση-Νταλαρα μου θυμιζετε...στην τελικη ο καθενας αρεσκεται με οτι αυτος επιλεγει κ θεωρει καλο..εγω μπορει να μην μπορω να ακουσω Μπεζεντακου κ ΒαςΒας αλλα σεβομαι καποιον που τους προτιμα γιατι ετσι νιωθει καλυτερα,οπως επισης κ η Heavy- Death- Thrash Metal για μενα ειναι πονοκεφαλος για καποιους ομως ειναι τροπος ζωης..κ μην ξεχναμε πως πολλοι απο αυτους που 'κραζουν' καποιους αλλους επειδη πχ ακουνε σκυλαδικα,οταν βρεθουν στα μπουζουκια(γιατι κ αυτοι πηγαινουν καποιες φορες)ειναι οι πρωτοι που ανεβαινουν στα τραπεζια κ φωναζουν ''δωσεεεεεεεεεεεε'' :lol:

αυτα,αντε κ Καλη Χρονια να εχουμε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 228
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ρε παιδια,χαλαρωστε λιγο...

 

Παρεξηγησες. Για πολλους λογους!

Δεν εννοουσα οτι αυτου που του αρεσουν μερικα τραγουδια καποιων τραγουδιστων, ειναι φυτο.

Ουτε εννουσα οτι ολοι οι προαναφερθεντες τραγουδιστες ειναι χαλια και αυτου που του αρεσουν αυτοι ειναι φυτο.

Ουτε εκανα αναφορα περι ποια ειδη ειναι ποιοτικη μουσικη και ποια οχι. ΚΑΘΕ ειδος μουσικης(rock, rnb, house, λαικα, εντεχνα κλπ, κλπ) εχει ποιοτικα στοιχεια και ποιοτικους τραγουδιστες, αλλα εχει και τραγικους τραγουδιστες.

 

Εννοουσα(χωρις να το εχω εξηγησει/ξεκαθαρισει-μεγα λαθος) οτι φυτο ειναι αυτος που του αρεσουν καποιοι τραγουδιστες λογω του "ρευματος", λογω της μοδας, επειδη του τον πασαρουν τα Μ.Μ.Ε. και επειδη ειναι της μοδας τον ακουει και "κοβει φλεβες" για αυτον, παει σε συναυλιες, αγοραζει δισκους κλπ.

Επισης η ποιοτητα του τραγουδιου και της φωνης των τραγουδιστων/τριων παροτι υποκειμενικο, ε μερικα πραγματα δεν ειναι υποκειμενικα.:mrgreen:

Ενα μεγαλο ποσοστο των νεων τραγουδιστων/τριων ειναι για να σπας το κεφαλι σου στον τοιχο.:mad:

Και απλα ακουγοντας τους απο το πρωι ως το βραδυ στα ραδιοφωνα και τηλεορασεις τους αποδεχεσαι, εξοικιωνεσαι με την φωνη τους και σου αρεσουν.

 

ΕΙναι η μεγαλη προπαγανδα και το μεγαλο κολπο των εταιριων μουσικης σε συνεργασια με τα ραδιοφωνα. Οσοι πεφτουν σε αυτο ειναι φυτα. Απλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν είσαι ροκάς ο κύριος εχθρός των σκυλάδων, οπότε...:P

 

Ακριβώς. :-D

 

 

Και σχετικά με την ποιότητα μουσικής, ακούω πολλούς και λένε ότι δεν υφίσταται αυτό το θέμα και ότι όλα είναι θέμα γούστου, αλλά διαφωνώ καθέτως. Εννοείται ότι υπάρχει αντικειμενικότητα στο θέμα της ποιότητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική μουσική που παραδέχομαι ότι έχει ανώτερη ποιότητα από τα λαικά είναι η κλασική. Και ναι η κόντρα στις μουσικές προτιμήσεις είναι αιώνια με τον κολλητό μου που ακούει ροκ, αλλά όταν ακούω να λένε πως η τάδε είναι καλύτερη από την τάδε "αντικειμενικά" ταπηροκρανιάζομαι..

Πάντως ακούω ποιες θεωρείς εσύ ότι είναι καλυτερες μουσικές απο ποιες και επανέρχομαι...

 

ΥΓ.. Όχι το ροκ δεν θεωρείται "αντικειμενικά" ανώτερη μουσική, παρά μόνο από τους φαν.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλύεις το ηλεκτρικό μουσικό σήμα σε σειρά Fourier. Όσο λιγότερους παράγοντες βγάλεις ώστε να περιγράφουν τη μουσική που ανέλυσες, τόσο πιο χαμηλής ποιότητας είναι η συγκεκριμένη μουσική. Όσο περισσότεροι παράγοντες χρειάζονται για να περιγράψουν τη μουσική που ανέλυσες, τόσο πιο ποιοτική είναι η μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλύεις το ηλεκτρικό μουσικό σήμα σε σειρά Fourier. Όσο λιγότερους παράγοντες βγάλεις ώστε να περιγράφουν τη μουσική που ανέλυσες, τόσο πιο χαμηλής ποιότητας είναι η συγκεκριμένη μουσική. Όσο περισσότεροι παράγοντες χρειάζονται για να περιγράψουν τη μουσική που ανέλυσες, τόσο πιο ποιοτική είναι η μουσική.

 

σε εχασα.... :-) :fear::confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλύεις το ηλεκτρικό μουσικό σήμα σε σειρά Fourier. Όσο λιγότερους παράγοντες βγάλεις ώστε να περιγράφουν τη μουσική που ανέλυσες, τόσο πιο χαμηλής ποιότητας είναι η συγκεκριμένη μουσική. Όσο περισσότεροι παράγοντες χρειάζονται για να περιγράψουν τη μουσική που ανέλυσες, τόσο πιο ποιοτική είναι η μουσική.

 

εχεις ακουσει Μανωλη Χιωτη να παιζει σολο μπουζουκι?

εχεις ακουσει Στελιο Καζαντζιδη να τραγουδαει a capella?

αυτοι κ αν κανουν τη διαφορα με ενα κ μονο στοιχειο!!!

τι ποιο πολλοι παραγοντες κ πρασινα αλογα λεω εγω..:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτός ο φανατισμός με τον Στέλιο που δεν τον κατάλαβαίνω. (νομίζω άλλη μια φορά συζητούσαμε για αυτό το θέμα). Όσοι ακούνε Καζαντζίδη δεν τον ακούνε απλά, αλά τον θεοποιούνε, φτιάχνουνε συλλόγους Καζαντζίδη, και αν τολμήσεις και πεις και καμιά κουβέντα του στυλ ''Εμένα δεν μ'αρέσει'' την έβαψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stelio Kazantzidh? panagidia vodia...ka8e fora pou akouw tragoudia tou nomizw pws exw karkino kai pws gyrisa apo khdeia...makrya apo mas...

 

αν νομιζεις κατι τετοιο..τοτε σιγουρα αλλοι θα ειναι αυτοι που θα γυριζουν απο κηδεια κ οχι εσυ!!!:devil::lol::lol::lol: (αστειευομαι ετσι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτός ο φανατισμός με τον Στέλιο που δεν τον κατάλαβαίνω. (νομίζω άλλη μια φορά συζητούσαμε για αυτό το θέμα). Όσοι ακούνε Καζαντζίδη δεν τον ακούνε απλά, αλά τον θεοποιούνε, φτιάχνουνε συλλόγους Καζαντζίδη, και αν τολμήσεις και πεις και καμιά κουβέντα του στυλ ''Εμένα δεν μ'αρέσει'' την έβαψες...

 

να διευκρινησω αρχικα πως εγω δεν ανηκω σε κανενα συλλογο Καζαντζιδη οπως κ σε κανενα αλλο βασικα..ξερεις εσυ κανενα τραγουδιστη/ια που να μην εχει fan club πλεον?οσο κ για το αλλο που λες ''αν τολμήσεις και πεις και καμιά κουβέντα του στυλ ''Εμένα δεν μ'αρέσει'' την έβαψες''..εδω εχουν ταραξει στην σφαλιαρα καποιους λαικους τραγουδοποιους εδω μεσα καποιοι users κ συ κολησες μ αυτο?καποιοι μεσα τους πρεπει να κρυβουν εναν Βουτσα κ τους βλεπουν σαν Τζανετακο σε ελληνικη ταινια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@prisila Κοίτα. Το κοινό του Καζαντζίδη, Διονυσίου κ.λ.π φαντάζομαι το 90% αποτελείται απο ανθρώπους μεγάλης ηλικίας κυρίως. Οπότε και μου φαίνεται χαζό να ασχολούντε με φαν κλαμπ ή οτιδήποτε. Αλλά ούτως η άλλως δεν παρατηρώ τον ίδιο φανατισμό και σε άλλους τραγουδιστές, όπως Διονυσίου, Αγγελόπουλο κ.λ.π. Το παράδειγμα του συλλόγου Καζαντζίδη το έφερα γιατί πρόσφατα άνοιξε ένα στην γειτονιά μου και παραξενεύτηκα. Ποτέ δεν έχω δει σύλλογο άλλου παλιού λαικού μεγάλου τραγουδιστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ακουσει Μανωλη Χιωτη να παιζει σολο μπουζουκι?

εχεις ακουσει Στελιο Καζαντζιδη να τραγουδαει a capella?

αυτοι κ αν κανουν τη διαφορα με ενα κ μονο στοιχειο!!!

τι ποιο πολλοι παραγοντες κ πρασινα αλογα λεω εγω..:-D

 

Δεν κατάλαβες τι είπε βασικά. Αλλά και πάλι αναφέρεσαι σε άτομα που μεσουρανούσαν όταν η μουσική στην Ελλάδα ήταν παραγωγική και όχι παρασιτική.

 

Γιατί αν μου κάνεις σύγκριση του Χιώτη με Σαρμπέλ κτλ τότε χρειάζεσαι και έναν ψυχολόγο.

 

Όπως και να το κάνουμε στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή η Ελληνική μουσική σκηνή δεν είναι οτι ήταν κάποτε. Για να μην αρχίσουμε να λέμε για τις αντιγραφές από τα Τούρκικα (και άλλα ανατολίτικα κράτη) τραγούδια (ρυθμών).

 

Όσο για το αν η ροκ είναι ποιοτική ή όχι δεν είναι υποκειμενικό. Η μουσική προχώρησε βήματα μπροστά μέσα απ' τα ροκ μουσικά κομμάτια κάτι που δε μπορεί κανείς να ισχυριστεί για το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της Ελληνικής σκηνής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινήσαμε από τους τραγουδιστές που θέλουν σφαλιάρες (διαφωνώ,οι θαυμαστές τους θέλουν ξύλο τελικά) και φτάσαμε να αναλύουμε το φαινόμενο των συλλόγων Καζαντζίδη.

Υπερβάλοντας θα έλεγα αφού τολμάνε κάποιοι να φτιάχνουν fan clubs για τους σημερινούς τραγουδιστές-celebrities-μαϊντανούς,τότε θα είναι και απόλυτα λογικό να φτιάξουν ένα ομοίωμα σε κλίμακα 1/50 του Στέλιου και να το βάλουν στο καλύτερο σημείο της Αθήνας.

Ο κόσμος συγκρίνει τα σημερινά καραγκιοζάκια που <<σπρώχνονται>> χωρίς αιδώ από καναλάρχες ραδιοφωνατζήδες και εκδότες,και είναι επόμενο να θεοποιεί ακόμα περισσότερο τον Στέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...