Προς το περιεχόμενο

Διαπαιδαγώγηση παιδιών


igeorgak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια το να εισαι γονιος είναι μεγάλη ευθύνη....είσαι υπεύθυνος για μια ζωή....Οι παλεότεροι το θεωρούσανε ως και καλα να το ταισω να το ποτισω να το σπουδάσω κλπ.... Για αυτο τα σημερινα παιδια είναι τόσο μπερδεμένα....

 

Διαρκής επικοινωνία και παίξιμο με τα παιδάκια....τιμωρία όταν κάνουνε χαζομάρες....και σφαλιάρα όταν ξεφεύγουνε απο τα όρια ....

 

Όταν μεγαλώσει λιγάκι , προβληματισμος....δηλαδή , συμβουλες του στυλ :Εγω , σαν πατέρας πιστεύω ότι έτσι και ετσι....απο κει και πέρα είναι δική σου απόφαση τι κάνεις....Ή όταν έχει ένα πρόβλημα , το ακούς πολύ προσεχτικα , και του δίνεις σύμφωνα με την εμπειρία σου την συμβουλή σου....

 

Πόσοι γονείς τα κάνουνε ολα αυτά άραγε? :rolleyes::rolleyes:

 

 

Ps : Όχι Φρου-φρου , δεν είμαι η μαμά σου , γιατί θα έτρωγες πολύ ξύλο απο μένα αν σε είχα κόρη....:P .... Ο Ζαζικ ειμαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
αν κάποια στιγμή αποκτήσεις παιδί, θα δεις ότι η σφαλιάρα που του ρίχνεις πονάει πιό πολύ εσένα, παρά το παιδί που την τρώει. Εγώ μια μόνο φορά του της έβρεξα καλά (εννοώ του έριξα 3-4 γερές στο χέρι). Αυτός το ξέχασε σε 5 λεπτά. Εγώ έτρεμα για μια ώρα, και φυσικά δεν θα το ξεχάσω ποτέ.

Συμπέρασμα: σαφώς και θα του πεις "σε παρακαλώ κάνε αυτό", και θα το πεις αρκετές φορές πριν καταφύγεις σε άλλα μέσα. Δεν καταλαβαίνω που το βρίσκεις το λάθος...

 

Υπάρχουν κάποια βασικά ένστικτα μέσα στον άνθρωπο. Ένα απ' αυτά είναι και της υπεροχής. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να σε φέρει σε σημείο να τον θερμοπαρακαλείς για να (μην) κάνει κάτι, έχει ασυναίσθητα το αίσθημα της υπεροχής απεναντί σου.

Σε ένα μικρό παιδί όταν κάνει κάτι λάθος το να το παρακαλείς δημιουργεί κακό προηγούμενο, και σε φέρνει σε μειονεκτική θέση όταν κάνει το ίδιο ή κάτι χειρότερο. Και όταν λέω παρακαλείς δεν εννοω τις λέξεις αλλά τον τρόπο (για να κάνω μια διευκρίνιση που μάλλον δεν είναι διακριτή εύκολα).

 

Άσε με εμένα. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει σαφής έλλειψη συναισθημάτων μέσα μου, δεν καταλαβαίνω και πολλά. Θα άκουγε τις κουβέντες την πρώτη φορά και την δεύτερη. Την τρίτη θα ένιωθε πόνο. Χωρίς ενοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Ps : Όχι Φρου-φρου , δεν είμαι η μαμά σου , γιατί θα έτρωγες πολύ ξύλο απο μένα αν σε είχα κόρη....:P .... Ο Ζαζικ ειμαι....

 

Τα συγχαρητήριά μου για την ωριμότητά σου. Τιμωρείσαι με προσωρινό αποκλεισμό από το forum, φτιάχνεις νέο λογαριασμό κι όλα καλά...

Μόλις παρατάθηκε το προσωρινό σου ban, φίλτατε zazik.

 

Θα σε συμβούλευα να μην δημιουργήσεις άλλον λογαριασμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγχαρητήριά μου για την ωριμότητά σου. Τιμωρείσαι με προσωρινό αποκλεισμό από το forum, φτιάχνεις νέο λογαριασμό κι όλα καλά...

Μόλις παρατάθηκε το προσωρινό σου ban, φίλτατε zazik.

 

Θα σε συμβούλευα να μην δημιουργήσεις άλλον λογαριασμό...

 

Ωραία όλα αυτά. Αλλά μπορεί να τα διαβάσει αν τον πετάξατε έξω; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ωραία όλα αυτά. Αλλά μπορεί να τα διαβάσει αν τον πετάξατε έξω; :o

 

Νομίζω ότι ο κάθε anonymous user τα διαβάζει μια χαρά (χωρίς δηλαδή να κάνει log-in). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να γίνεις γονιός είναι πολύ εύκολο.

Το να γίνεις σωστός γονιός είναι πολύ δύσκολο.

 

Δεν υπάρχει σχολείο που να σου μαθαίνει πως να δώσεις σωστή ανατροφή στα παιδιά σου. Πιστεύω πως όλα απορρέουν από την δική μας ανατροφή, την παιδεία μας και τα βιώματά μας.

 

Κάνοντας την προσωπική μου εξομολόγηση, την φράση των γονιών μου: "όταν θα γίνεις γονιός θα καταλάβεις...", τώρα που έγινα, την αντιλαμβάνομαι ορθά. Όταν όμως ήμουν παιδί, δυστυχώς δεν είχα την εμπειρία, τα βιώματα και την φαιά ουσία για να την καταλάβω.

 

Τέλος, παρατηρώντας πολλές φορές τους συνανθρώπους μου, υπάρχουν φορές που συμμερίζομαι την άποψη πως "οι γονείς θα έπρεπε να είναι οι τελευταίοι άνθρωποι στον κόσμο που πρέπει να έχουν παιδιά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο κάθε anonymous user τα διαβάζει μια χαρά (χωρίς δηλαδή να κάνει log-in). ;)

 

Να σου πω την αλήθεια, δεν ήξερα γι' αυτό και ρώτησα. Όποτε πήγα για μπάνιο (:o) δεν έμπενα καθόλου οπότε δεν ξέρω... Ή δεν ήξερα τελοσπάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω εγω κατι απο την προσοπικη μου ζωη....πριν 1 χρονο με επιασε ο πατερας μου να καπνιζω ... οταν πηγα σπιτι μου επαιξε 3 με τη ζωνη στην πλατη κ απο τοτε δεν θελω να ξαναδω τσιγαρο....κ οταν μεγαλωσω ειμαι σιγουρος που θα τον ευνομονο που με επιασε κ με εδειρε κιολας γιατι καλο μου εκανε...οχι κακο

 

EDIT : αν κ ντρεπομαι που το λεω..:(

 

 

Ευγνωμονείς τον πατέρα σου επειδή σε έδειρε και έτσι συνδύασες το κάπνισμα με την τιμωρία και το έκοψες; Δεν θα ήταν πιο ώριμο να κάτσεις και να σκεφτείς ότι το κάπνισμα είναι απο μόνο του τιμωρία; Δεν ξέρεις ότι το κάπνισμα προκαλεί χίλιες δυο φθορές στο σώμα σου; Και ότι εσυ θα αποφασίσεις στη τελική τι θα κάνεις με το σώμα σου; Ελπίζω να μη σε θίγω με αυτά που γράφω, κουβέντα κάνουμε.

 

 

Εγώ οντοπικ να πω οτι δεν θεωρώ τη σωματική τιμωρία ως μέσο διαπαιδαγώγησης και ελπίζω ποτέ να μην φτάσω σε σημείο στα νεύρα μου να σηκώσω χέρι στο παιδί μου (δεν είμαι τέρας ψυχραιμίας, ελπίζω να το φτιάξω με τα χρόνια). Νομίζω πως τα πιο πολλά παιδιά που δέχονται τέτοιες τιμωρίες (ναι και απλές σφαλιαρίτσες, γίνονται πιο εξαρτημένα παιδιά ή απο αντίδραση, αυτοκαταστροφικά. Εμένα π.χ. αν με δέρναν για να κόψω το τσιγάρο, νομίζω θα κάπνιζα τρια πακέτα τη μέρα, έτσι γιατι μπορώ). Αυτά απο οσα εχω δει απο τον οικογενειακό και φιλικό μου περίγυρο, φοιτητής είμαι, παιδιά δεν έχω.

 

Έχω φάει διάφορες φάπες για διάφορες ζημιές και δεν τις εκτίμησα καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σφαλιάρα σαφώς και δεν είναι μέσο διαπαιδαγώγησης αλλά μπορεί να θεωρηθεί μέσο σωφρόνησης. εγώ εφαρμόζω άλλες τακτικές στον μικρό μου αδερφό (μιας και η διαπαιδαγώγηση στην οικογένεια δεν καλύπτεται μόνο από τους γονείς αλλά απ'ολα τα μέλη της οικογένειας. από την γιαγιά/παππού μέχρι κ τον αδερφό).

είτε του στερώ παροχές, είτε του βάζω στόχους.

π.χ. του έχω ξεκαθαρίσει ότι αν δεν έχει διαβάσει, δεν ακουμπάει οτιδήποτε έχει να κάνει με υπολογιστή/παιχνιδομηχανή/μέσο διασκέδασης. αν τον δω νατο κάνει, μέχρι την κυριακή δεν θα ακουμπήσει τίποτα. αν πάρω χαμπάρι ότι παρέβη την τιμωρία, τότε επεκτείνεται για 1 μήνα ή αναλόγως.

απ'την άλλη του βάζω στόχους πχ αν στο τρίμηνο βγάλει τόσο, θα τον γράψω κολυμβητήριο/γυμναστήριο/μποξ που θέλει. αν όμως η βαθμολογία του πέσει, όχι μόνο μπορεί να τον ξεγράψω, αλλά θα έχει κ άλλες κυρώσεις όπως θα του πάρουμε το κινητό, θα μειωθούν οι ώρες που μπορεί να περναει μπροστά στο pc. και άλλα παρόμοια.

 

το θέμα στην σωστή διαπαιδαγώγηση είναι να μην βάζει ο ένας τιμωρία το παιδι κ ο άλλος τον βγάζει. χειροτερο πράγμα δεν υπάρχει.

 

με τα χαστούκια θα συμφωνήσω με κάποιον προλαλήσαντα... αν το παρακάνεις, ετοιμάσου να έχεις καλή σύνταξη για το γεροκομείο που θα σε κλείσει όταν γεράσεις κ δεν θα μπορείς να τα βγάλεις πέρα μόνος σου. αν και αυτό δεν είναι κανόνας και εξαρτάται από τον άνθρωπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηταν το ξυλο που πονεσε αυτο ηταν τελιως περιστασιακο...ηταν η ντροπη που ενιωσα που ηταν 1000000 φορες χειροτερο... κ δν τα συνδηασα ...καταλαβα οτι το να καπνιζεις κ ειδικα σε τετοια ηλικια ειναι απο μονο του ντροπη και η σκεψεις που εκανα...πολλοι απο τους φιλους μου που το εμαθαν η γονεις τους δεν φερθηκαν ετσι ξανακαπνισαν ειναι ο καθενας πως το βλεπει ...στην ηλικια μου αν ο φιλος σου ,σου προτινει τσιγαρο κ εισαι με την παρεα κ δν το παρεις...ειναι σαν να φοβασε κ θεωρισε κοτα κ καθολου μαγκας ...οποτε εγω το να με πιασει καποιος δικος μου το βλεπω σαν σανιδα σωτηριας που μετα θα εχω καποιο λογω να πω "σιγα μην ξανακαπνισω να με ξαναπιασει κανεις?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά βάση συμφωνώ με όλους. Ωστόσο στο σχολείο παρατηρώ πολλά παιδιά να βρίζουν. Αυτό δείχνει ότι δεν έχουν λάβει τη σωστή διαπαιδαγώγηση από τους γονείς τους. Φανταστείτε ότι το παιδί σας σας βρίζει ή σας μιλάει άσχημα. Πώς θα ενεργούσατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια, το να βρίζει το παιδί με τον φίλο του δεν το θεωρώ και τόσο μεγάλο πταίσμα...

το να βρίζει και να μην σέβεται άτομα που απαιτείται σεβασμός, αυτό ναι. είναι πολύ σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο με πολύ μπλα-μπλα μπορεί ένας γονιός να περάσει τα μυνήματα που θέλει στο παιδί του.Πολλές φορές έχεις την εντύπωση ότι μιλάς στο βρόντο αλλά στο τέλος θα δεις ότι οι κόποι σου δεν πήγαν χαμένοι.Να θυμάστε ότι η αντίδραση φέρνει πάντα αντίδραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...