Προς το περιεχόμενο

Ψάχνετε να παρκάρετε;


YannisPi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια καινούρια πρόταση για το πάρκινγκ: http://www.parkaro.gr Πρόσφατα παρουσιάστηκε και από το περιοδικό 4τροχοί http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_...arch_flag=true και το Reuters http://www.reuters.com/article/lifestyleMolt/idUSL2851754220071128

Η κεντρική ιδέα είναι η εξής: Γιατί να μην νοικιάσουμε τις ιδιωτικές θέσεις στάθμευσης που έχουμε για τα αυτοκίνητα μας, για τις ώρες της ημέρας που είναι άδειες (π.χ. από 08:00 ως 17:00 λόγω δουλειάς) - σαν ιδέα είναι καλή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καινούρια πρόταση για το πάρκινγκ: http://www.parkaro.gr Πρόσφατα παρουσιάστηκε και από το περιοδικό 4τροχοί http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_...arch_flag=true και το Reuters http://www.reuters.com/article/lifestyleMolt/idUSL2851754220071128

Η κεντρική ιδέα είναι η εξής: Γιατί να μην νοικιάσουμε τις ιδιωτικές θέσεις στάθμευσης που έχουμε για τα αυτοκίνητα μας, για τις ώρες της ημέρας που είναι άδειες (π.χ. από 08:00 ως 17:00 λόγω δουλειάς) - σαν ιδέα είναι καλή....

 

Ωραια ιδεα αρκει να εχει κινηση και να κανουν καταχωρηση αρκετοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Internet

Καλώς ήρθατε στον μαγικό κόσμο του Διαδικτύου! Συζήτηση για τις διάφορες δυνατότητες που μας παρέχει το διαδίκτυο και σχολιασμός ενδιαφέροντων ιστοσελίδων καθώς και προσωπικών δημιουργιών" - Γράφει σε αυτό το section

Εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα εγώ καλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ μου φαίνεται ότι ο φίλος μας πήρε σβάρνα τα φόρουμς/φορα να διαφημίσει τη σελίδα (του, μάλλον)

 

όχι μάλλον, ναι

 

επίσης αυτό είναι νόμιμο ? δηλαδή έχεις μια θέση parking στην πιλοτη που σου ανήκει από το καταστατικό της πολυκατοικίας,μπορείς εσύ μετά να την υπενοικιάσεις σε κάποιον άλλον και να βγάζεις λεφτά από αυτό ??

έχω τις αμφιβολίες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μάλλον, ναι

 

επίσης αυτό είναι νόμιμο ? δηλαδή έχεις μια θέση parking στην πιλοτη που σου ανήκει από το καταστατικό της πολυκατοικίας,μπορείς εσύ μετά να την υπενοικιάσεις σε κάποιον άλλον και να βγάζεις λεφτά από αυτό ??

έχω τις αμφιβολίες μου

 

Έχω την αίσθηση ότι από την στιγμή που σου ανήκει μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αρκεί να κόβεις δελτίο παροχής υπηρεσιών.

Ας με διορθώσει κάποιος αν χρειάζεσαι ειδική άδεια για κάτι τέτοιο.:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρια χρονια που παω στη σχολη με το αυτοκινητο, λιγουρευομαι τις αδειες πιλοτες για να γλυτωσω τους γυρους, μακαρι να πιασει σαν ιδεα γιατι θα ηταν βολικο για ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή έχεις μια θέση parking στην πιλοτη που σου ανήκει από το καταστατικό της πολυκατοικίας,μπορείς εσύ μετά να την υπενοικιάσεις σε κάποιον άλλον και να βγάζεις λεφτά από αυτό ??

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο, ξέρω σίγουρα όμως οτι γίνεται, και μπορώ να σου αναφέρω και την περιοχή που ξέρω οτι γίνεται. Στο Παγκράτι, και φαντάζομαι και σε πολλές άλλες περιοχές πυκνοκατοικημένες ή κοντά στο κέντρο, νοικιάζονται θέσεις parking αβέρτα, είτε είναι σε πιλοτή, είτε σε υπόγειο parking, είτε οπουδήποτε αλλού μπορείς να φανταστείς... Η χρέωση πάει με τον μήνα κυρίως (θέμα συμφωνίας είναι βασικά), τώρα για το αν κόβονται δελτία παροχής υπηρεσιών και τέτοια, δεν ξέρω σίγουρα (δεν ρώτησα κιόλας αφού δεν με αφορούσε), αλλα φαντάζομαι πως δεν θα κόβονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανοιχτές θέσεις πάρκινγκ στις πυλωτές είναι κοινόχρηστοι χώροι και δεν μπορούν να πωληθούν ή να ενοικιαστούν. Για τις κλειστές δεν ξέρω τι καθεστώς ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανοιχτές θέσεις πάρκινγκ στις πυλωτές είναι κοινόχρηστοι χώροι και δεν μπορούν να πωληθούν ή να ενοικιαστούν. Για τις κλειστές δεν ξέρω τι καθεστώς ισχύει.

 

Το site απευθύνεται σε ιδιοκτήτες θέσεων στάθμευσης. Αυτές οι θέσεις στάθμευσης μπορεί να είναι κλειστές/ ανοιχτές σε μονοκατοικίες, κλειστές σε πολυκατοικίες, αυλές, ιδιωτικοί δρόμοι. Σε αυτές τις περιπτώσεις εάν ήμαστε ιδιοκτήτες δεν βλέπω το πρόβλημα της ενοικίασης. Τώρα, στην υποκατηγορία που αναφέρεσαι, αυτό που κοινώς ονομάζουμε πυλωτή (pilotis) (γιατί νομικά pilotis ορίζεται κάτι άλλο) είναι καλύτερο να κάνουμε μία απλή ερώτηση στο δικηγόρο μας, γιατί αυτός είναι ο πιο κατάλληλος να μας απαντήσει. Υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις ιδιοκτησίας σε πυλωτές & πρέπει να εξετάζονται κατά περίπτωση από κάποιον νομικό.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το site προσφέρει μία πολύ πρακτική λύση από την οποία Ιδιοκτήτες & ενοικιαστές έχουν να κερδίσουν..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πρακτικά προβλήματα π.χ. αν ο ιδιοκτήτης έχει άδεια από τη δουλειά ή επιστρέψει νωρίτερα από τη δουλειά....

Να είστε σίγουροι ότι αν μπορούσαν να βγάλουν χρήματα θα το είχαν ήδη κάνει, αλλά δεν ξέρεις πότε θα χρειαστείς τη θέση...

Μια θέση στάθμευσης δε βγάζει πολλά χρήματα αν τη νοικιάσεις με το μήνα και πόσο μάλλον για κάποιες ώρες την ημέρα...

Αν έχεις πολλές και νοικιάζεις με την ώρα με παρκαδόρο φυσικά αλλάζει το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανοιχτές θέσεις πάρκινγκ στις πυλωτές είναι κοινόχρηστοι χώροι και δεν μπορούν να πωληθούν ή να ενοικιαστούν. Για τις κλειστές δεν ξέρω τι καθεστώς ισχύει.
ετσι.Για ανοιχτες πυλωτες,εχεις δικαιωμα αποκλειστικής χρησης,και δεν μπορεις να νοικιασεις η να την πουλησεις βαση του συμβολαιου του διαμερισματος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι.Για ανοιχτες πυλωτες,εχεις δικαιωμα αποκλειστικής χρησης,και δεν μπορεις να νοικιασεις η να την πουλησεις βαση του συμβολαιου του διαμερισματος.

 

Χώρος ιδιοκτησίας σε πολυκατοικίες είναι -εκτός από τα διαμερίσματα- οι αποθήκες και οι κλειστές θέσεις πάρκινγκ (δηλ. αυτές σε υπόγειο γκαράζ, ή σε ισόγειο γκαράζ. Αυτές οι θέσεις κατά την γνώμη μου μπορούν να νοικιαστούν για τις ώρες που δεν χρησιμοποιούνται.

Συμφωνώ ότι για ανοιχτές θέσεις σε πυλωτές τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα. Όμως ας έχουμε υπόψη όμως ότι μερικές θέσεις σε πυλωτές έχουν κανονικά άδεια για κλειστό πάρκινγκ εντελώς νόμιμα αλλά ο ιδιοκτήτης δεν ήθελε να τις κλείσει. Αυτές μπορούν να νοικιαστούν ή όχι;

Νομίζω ότι όταν πρόκειται για ανοιχτές θέσεις σε πυλωτές, επειδή οι περιπτώσεις είναι πολλές, δεν μπορούμε να πούμε ότι όλες οι θέσεις αυτές μπορούν ή δεν μπορούν να νοικιαστούν...το parkaro.gr συστήνει την συμβουλή κάποιου νομικού σε αυτές τις περιπτώσεις...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...