Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ : Μειωμένες τιμές στο Conn-X aDSL έως και 44,5% και νέα ταχύτητα έως 24 Mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50db sto downstream line attenuation? pikra katastash...

eisai kapou sta 3.6km makrya apo to dslam...kai to megisto 8ewrhtiko pou mporeis na sygxroniseis einai 5.6mbit...ara 3exna ta 8 h ta EWS 24mbit...pare 4mbit kai eisai ok...

 

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Δηλάδή αν βάλω 24mbps με πόσο θα μου κατεβάζει περίπου??

 

Επίσης στο σπίτι μου ποτε δεν θα μπορέσω να έχω πάνω απο 4mbps όπως λες????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λέει λέει και τί δεν λέει και πάει λέγοντας..

Από λόγια καλά τα λέει και ο ΟΤΕ, από ταχύτητες τί θα κάνει όμως να δούμε. Εδώ πιο πριν δεν πιάναμε τις μεγάλες ταχύτητες, τώρα με χαμηλές τιμές που έδωσε και όλοι θα τρέξουν να βάλουν πώς θα μας παρέχει τόσο εύρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ακριβώς τσεκάρουμε για να δούμε εάν μπορούμε να βάλουμε 24Mbit.Έκανα το τσεκ στα 2 link στην αρχή του post και λέει έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση,αλλά αυτό ήταν για τον έλεγχο πριν κάνα χρόνο.Για να δούμε αν μπορούμε να βάλουμε 24αρα που το βλέπουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19db attenuation εχω.Καλα δν ειναι?

 

Με 19 attenuation δεν εισαι 50 μετρα απο το dslam αλλα 1376...

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Το οτι πιανεις 80kb/s με 768 μην σου κανει κ τρομερη εντυπωση,ειναι πολυ φυσιολογικο.Στις μικρες ταχυτητες(768k-1Mbit) δεν παιζει ρολο η αποσταση απο το dslam...Εκει που μετραει η αποσταση ειναι συνηθως οταν μιλαμε για τα εως 24Mbit

Εσυ με αυτο το attenuation πας για 21-22Mbit:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορουμε να δουμε την αποσταση απο το dslam;μονο απο το attenuation; 14,2 εχω.

 

Το Attenuation ειναι ο καλυτερος τροπος απ οσο ξερω.και εγω 14 εχω :-D

Γυρω στα 22Mbit δηλαδη...

 

Επισης σε οσους βγαζει το wizard οτι η περιοχη σας υποστηριζει 4 κ 8,τοτε σιγουρα υποστηριζει και 24:-)(επιβεβαιωμενο απο 134)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 19 attenuation δεν εισαι 50 μετρα απο το dslam αλλα 1376...

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Το οτι πιανεις 80kb/s με 768 μην σου κανει κ τρομερη εντυπωση,ειναι πολυ φυσιολογικο.Στις μικρες ταχυτητες(768k-1Mbit) δεν παιζει ρολο η αποσταση απο το dslam...Εκει που μετραει η αποσταση ειναι συνηθως οταν μιλαμε για τα εως 24Mbit

Εσυ με αυτο το attenuation πας για 21-22Mbit:-)

 

αρα λαθος μου.Νομιζα οτι dslam ητανε η κολονα στην οποια ερχονται και πειραζουνε οι τεχνικοι οταν καποιος εχει προβληματα με τις πορτες κλπ(πχ οταν ανοιγει μια πορτα πανε απο κει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεληκα ειδα τι ειναι τo DSLAM και δν ειναι ουτε 50 μετρα απο το σπιτι μου :-).

Για την ακριβεια ενα σπιτι παραδιπλα ειναι.

Αυτό που είδες μάλλον είναι το ΚΑΦΑΟ (δηλαδή ο κατανεμητής). Τα DSLAM βρίσκονται μέσα στο κτίριο που στεγάζεται το αστικό κέντρο της περιοχής και συνήθως είναι ένα για κάθε δήμο (εκτός από τους πολύ μεγάλους δήμους που έχουν περισσότερα ή τους πολύ μικρούς που μπορεί να έχουν κοινά με άλλους δήμους).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...