Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ : Μειωμένες τιμές στο Conn-X aDSL έως και 44,5% και νέα ταχύτητα έως 24 Mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο router μου zyxel 650h που υποστηριζει ADSL1 βλεπω στα διαγνωστικα

 

Για downstream noise margin:

relative capacity occupation: 100%

noise margin downstream: 3.5 db

output power upstream: 12.5 dbm

attenuation downstream: 0.0 db

 

Και για upstream noise margin:

relative capacity occupation: 66%

noise margin upstream: 14.0 db

output power downstream: 9.0 dbm

attenuation upstream: 8.0 db

 

Η γραμμη ειναι καλη;

Aξιζει να αλλαξω (ISP) εξοπλισμο και ταχυτητα;

 

*Εχω ADSL 10mbit/512 απο vivodi και συγχρονιζει στα 6mbit/512kbit με router οπως ειπα ADSL1(θεωρητικα παει ως τα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

pira apo xania to apogeuma...ipostirizei mexri 8mbs twra k apo 01/01/08 tha exw 24mbs mou eipan...kanw tin aitisi to prwi k se 2-3 meres mou eipe o ippalilos tha einai etoimo!

to kako einai oti to downstream atunation mou einai 47.5db....axizei na valw 24mbs i na meinw sta 8??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Δηλάδή αν βάλω 24mbps με πόσο θα μου κατεβάζει περίπου??

 

Επίσης στο σπίτι μου ποτε δεν θα μπορέσω να έχω πάνω απο 4mbps όπως λες????

 

an valeis 8mbit h 24mbit 8a paizeis gyrw sta 5mbit kai AN. Profanws 8a pas gia 4mbit, den a3izei na plhrwneis perissotera gia 1mbit extra (an to pianeis kai auto)

 

pira apo xania to apogeuma...ipostirizei mexri 8mbs twra k apo 01/01/08 tha exw 24mbs mou eipan...kanw tin aitisi to prwi k se 2-3 meres mou eipe o ippalilos tha einai etoimo!

to kako einai oti to downstream atunation mou einai 47.5db....axizei na valw 24mbs i na meinw sta 8??

 

oute kan 8mbit...6mbit 8a sygxronizesai kai an...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω (αν και ψιλοασχετη ερωτηση).

Το Jetspeed 520i τι maximum download/upload εχει?

Αν βαλω για παραδειγμα 8Mb ειμαι ΟΚ ή πρεπει να αλλαξω router?

 

Και μπραβο στον ΟΤΕ που επιτελους πηρε αυτη την αποφαση για τα νεα πακετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός ήταν

Αντε να κλείσουν μερικά εναλλακτικά μαγαζάκια

 

μα γιατι εισαι τοσο κακος? τι παει να πει να κλεισουν ορισμενα μαγαζακια?

μα αυτα δεν εχουνε παγιο οτε.... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, μισό λεπτό για να καταλάβω...

 

Έχω 8Mbit conn-x (με συμβόλαιο, δεν έχω προπληρώσει τίποτα) που το έβαλα πριν 3 μήνες περίπου. Η μείωση στην τιμή του ADSL θα ισχύσει από τώρα ή θα πρέπει να περιμένω να περάσει το 6μηνο/12μηνο, τι στο καλό είναι.

 

Αν αναβαθμίσω τώρα στα 24Mbit, φαντάζομαι ότι θα πληρώσω και τα κλασικά εφάπαξ τέλη για τη μεταβολή της γραμμής, αυτά δεν τα γλυτώνω. Κάποιος όμως ανέφερε ότι όσοι αναβαθμίσουν και βρίσκονται σε περίοδο μικρότερη του 6μηνου, θα πρέπει να πληρώσουν και τη διαφορά από τις ισχύοντες τιμές. Δηλαδή θα σου πουν "κύριε, έχεις ακόμα 3 μήνες για το 6μηνο, οπότε δώσε μας επιπλέον 3 χ 49 ευρώ/μήνα (ή έστω τη διαφορά Παλιάς μείον Νέας τιμής) και μόνο τότε θα σε αναβαθμίσουμε στα 24. Αλλιώς μείνε με τα 8 Mbit για 3 ακόμα μήνες και θα πληρώνεις 49 ευρώ/μήνα. Μετά θα σε μεταφέρουμε στα νέα τιμολόγια".

 

Όντως ισχύουν αυτά τα πράγματα? Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν στην Tellas με συμβόλαιο (και με γραμμή ΟΤΕ), κάθε φορά που γινόταν αναβάθμιση, νέα τιμολόγηση, διπλασιασμός ταχυτήτων κλπ πέρναγα -περίπου- αυτόματα στο νέο πρόγραμμα (χωρίς να πληρώσω κερατιάτικα), ακόμα κι αν η γραμμή "δούλευε" για 1-2 μήνες (δηλ. δεν είχε συμπληρώσει τα κλασικά 12μηνα).

 

Ελπίζω να μην έχω καταλάβει κάτι καλά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακα περασα σημερα απο ενα καταστημα oteshop και μολις τους ειχαν στειλει απο τα κεντρικα ενα φαξ με τις νεες τιμες!

Οποτε μαλλον ισχυουν κανονικα απο σημερα :-)

και κατι ακομα ειναι οτι ο οτε σε δεσμευει για 6 μηνες και οχι 12 οποως οι περισσοτεροι εναλλακτικοι, αν θες να φυγεις πριν το 6μηνο απλα πληρωνεις τους εναπομειναντες μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει χαλαρωστε λιγο και εγω απο Βολο ειμαι λεει 24 αλλα ακομα δεν υποστηριζεται. Οτι μπορουν κανουν δουλευουν πυρετωδως τα συνεργεια του ΟΤΕ

Τι να πουμε και για τις αλλες εταιριες με τα ιδιοκτητα που ολο και προς τα πισω πανε με τις ημερομηνιες που ειχανε ταξει. Καθε πρωι που παω για δουλεια στη βιομηχανικη βλεπω συνεργεια που περνανε ακομα την οπτικη ινα για τους παροχους και οι δρομοι μεσα στην πολη ειναι σε διαφορα μερη σκαμενοι για τον ιδιο σκοπο.

Το μονο που με ανησυχει ειναι οτι απο κει που ειχαμε ολοι 1 η 2 Μbit θα μπουκαρουμε ολοι στο 8Mbit και παλι τα ιδια θα εχουμε "φρεναρισμα ταχυτητας".

Το Upload ειναι αθλιο σε ολες τις περιπτωσεις :( κριμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nzeppos : Οι τιμες προσαρμωζονται αυτοματα με τα νεα δεδομενα και τιμες απλα παιρνεις στο 134 για επιβαιβεωση. Μην στεναχωριεσαι ασχετα αν εχεις συμβολαιο η υποχρεωτικη διαμονη εξαμηνου η χρονου κτλ.

Εγω ειχα forthnet 2Mbit σπιτι. Την εκοψα πριν ενα μηνα και εβαλα conn-x 1Mbit.

Μετα απο μερικες μερες παιρνω τηλ και το κανω conn-x talk. Μετα απο 2 μερες παιρνω τηλ και κανω δηλωση οτι επιθυμω να παω στα 2Mbit. Και μετα απο μια εβδοβαδα δηλαδη εχθες παιρνω τηλ και τους λεω να γινει 8Mbit κατευθειαν τωρα που επεσαν οι τιμες στα 26,9 με ΦΠΑ. Και ολα οκ χωρις το παραμικρο παρολου που εχω 6 μηνη δεσμευση "ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ". Μαλιστα ηταν και χαρουμενοι και μου λενε μην ανησυχειτε οι τεχνικοι παιρνουν εντολες τη μια μετα την αλλη με αυτο το ξαφνικο πεσιμο τιμων.

Και 24Mbit μπορει να μην υποστηριζει ακομα το τηλεφωνο σας αλλα πολυ συντομα θα γινει. ΟΚ ολα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...