Προς το περιεχόμενο

Περι πνευματικων δικαιωματων...


nik1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α)Εαν ενα cd μουσικης(original) που μου το εδωσε ενας φιλος να το ακουσω το περασω τον υπολογιστη μου, ειναι παρανομο?

 

&

 

β)Οταν εχω καποιο προγραμα πχ. Windows Vista Premium ή Norton 360, ειναι παρανομο να το περασω στον υπολογιστη μου και να το αντιγραψω αφοσον ΔΕΝ το πουλαω ή το δινω σε αλλους (ωστε να εχω καποιο αντιγραφο εαν παθει κατι το κανονικο)?

 

 

 

Αυτα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το α) είμαι σίγουρος πως είναι νομιμότατο εφόσον πάντα δεν έχεις μοιράσει πουθενά την μουσική.Για προσωπική χρήση δηλαδή.

 

Για το δεύτερο ερώτημα δεν έχω ιδέα.

 

EDIT:

Οpppss sorry....έκανα λάθος βιάστηκα να διαβάσω.

 

Όχι φίλε μου δεν είναι νόμιμο από την στιγμή που δεν είναι δικό σου το CD.Αν είναι δικό σου όμως είναι νόμιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To α) ναι ειναι παρανομο, βασει του αρ.18 του Ν.2121/93, εφοσον ετσι βλαπτεις το περιουσιακο δικαιωμα του δημιουργου του οπτικου μεσου.

 

Το β) απο οσο γνωριζω δεν ειναι παρανομο, προκειται για το λεγομενο ''αντιγραφο ασφαλειας''.Αν ο paredwse ξερει κατι παραπανω, ας μας διαφωτισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως λένε και ο alex2005 και S2Katana, το α) είναι καραπαράνομο - αν είναι δικό σου το CD εντάξει, αλλά CD που δανείστηκες είναι ακριβώς αυτό που περιγράφει ο S2Katana.

 

Για το δεύτερο πιστεύω κι εγώ ότι: εφόσον είναι αγορασμένο λογισμικό και εφόσον δεν το αντιγράφεις για σκοπό διαμοιρασμού, δεν είναι παράνομο.

Αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το δεύτερο διαβάζεις την άδεια χρήσης του συνγραφέα.

Το να έχεις αντιγράψει πάντως το setup δέν είναι (με βάση τη δική μου λογική) παράνομο,μιας και δέν έχεις τη δυνατότητα να τρέξεις το πρόγραμμα άμεσα.

Εκτός αν απαγορεύετε και η κατοχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο μπορεί επίσης να επιτρέπεται ρητώς από την άδεια χρήσεως.

 

Π.χ., η άδεια των Vista Home Basic, Vista Home Premium και Vista Ultimate γράφει:

 

10. BACKUP COPY. You may make one backup copy of the media. You may use it only to reinstall the software.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το δεύτερο πιστεύω κι εγώ ότι: εφόσον είναι αγορασμένο λογισμικό και εφόσον δεν το αντιγράφεις για σκοπό διαμοιρασμού, δεν είναι παράνομο.

Αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Kαταρχας σε ευχαριστω που εδωσες και την δικη σου απαντηση.

 

Για το 2ο, εριξα μια γρηγορη ματια στην υπαρχουσα νομοθεσια περι πνευματικης ιδιοκτησιας και δεν υπαρχει συγκεκριμενη νομοθετικη αναφορα για την περιπτωση του ''αντιγραφου ασφαλειας'', οποτε θεωρω πως η δικη σου προσεγγιση ειναι πραγματι η ορθη, ισως μεσω μιας διασταλτικης-τελολογικης ερμηνειας του αρ.18.

 

Επισης ορθοτατο αυτο που αναφερει ο Eusebius.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά είχα δει προγράμματα παλιότερα που σύμφωνα με τη άδεια χρήσης τους απαγορευόταν η δημιουργία αντιγράφων, ακόμα και για λόγους backup κτλ.

 

Επίσης έχω την εντύπωση ότι εφόσον δεν επιτρέπεται ρητά από την άδεια χρήσης, αυτό σημαίνει ότι απαγορεύεται. Αλλά όσες άδειες χρήσης έχω αξιωθεί να διαβάσω πρόσφατα το αναγράφουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...