Προς το περιεχόμενο

πως διαλεγω εταιρεια να μου φτιαξει ένα site?


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι κάποια εταιρεία να μου κατασκευασει ένα site. Που να ψάξω τις διαθέσιμες, πως μπορώ να τις αξιολογήσω (λογικά απο τα site που έχουν κατασκευασει, αλλά και αυτό πόσο καλά μπορώ να το κρίνω εγω, μόνο απο την εμφανιση?) και να συγκρίνω τιμές γι αυτό που θέλω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ψάξεις να βρεις εταιρείες που φτιάχνουν sites οπουδήποτε στο internet, ακόμα και στο google.. Συνήθως, έχουν στη σελίδα τους τα sites που έχουν φτιάξει οπότε θα μπορείς να συγκρίνεις. Για τιμές θα πρέπει να τους πεις τι ακριβώς θέλεις, ώστε να σου βγάλουν μία προσφορά. Έπειτα, επιλέγεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως εξασφαλίζομαι σε αυτη την αγορά υπηρεσίας που θα κάνω? Κάνουμε κάποιο συμβόλαιο? Παίρνω απόδειξη?

Πως εξασφαλίζω οτι το site θα είναι συνέχεια στον αέρα χωρίς προβλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Σαφώς και θα πρέπει να επιλέξεις μία εταιρία η οποία θα εχει κατασκευάσει ήδη κάποια sites (τα οποία θα ζητήσεις να δεις) για να κρίνεις την ποιότητα της δουλειάς τους. Αν επιθυμείς επικοινώνησε μαζί μου για να κανονίσω να επικοινωνήσει ενας developer μου μαζί σου για κάποια προσφορά (χωρίς δεσμεύσεις από εσένα). Σχετικά με το uptime που ρωτάς σίγουρα θα μπορέσουμε να σε καλύψουμε καθώς παρέχουμε απροβλημάτιστη φιλοξενία σε πάνω από 1100 sites :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ερωτήσεις ακόμα..

--- Πως γίνεται η πληρωμή; Πρέπει να δώσω κάτι προκαταβολικά; Πληρώνω αφού μου έχουν κατασκευάσει το site; Αν δεν είναι αυτό που θέλω το αποτέλεσμα;

--- Σε περίπτωση που κάνω σε κάποιον το site και τελικά μετά απο κάποιο καιρό δω ότι τελικά δεν με καλύπτει ποσο εύκολο είναι να πάω αλλού; Ξεκινάω τα πάντα από την αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

1) Το πιο πιθανό είναι να σου εχουν δώσει μία γραπτή προσφορά με το τι θα κατασκευάσουν (τεχνικές προδιαγραφές), σκοπός είναι σε πρώτη φάση να σε καλύπτουν οι τεχνικές προδιαγραφές (οι οποίες δίνονται για να ξέρεις εσυ τι εχεις πληρώσει και για να ξέρεις τι δεν εχεις πληρώσει).

 

2) Από τη στιγμή που σε καλύπτουν οι προδιαγραφές συνήθως δίνεις μία προκαταβολή του ποσού. Αυτό είναι σαν δέσμευση από την εταιρία οτι θα σου κατασκευάσει το συγκεκριμένο site και σαν δέσμευση από την μεριά σου οτι θα το εξοφλήσεις.

 

3) ΠΑΝΤΑ ελέγχεις όλη την διάρκεια του project. Σε κάθε περίπτωση δίνουμε ενα προσχέδιο στον πελάτη για να δούμε πως το φανταζόμαστε εμείς το εικαστικό κομμάτι. ΠΑΝΤΑ λες τα σχόλια σου, σκοπός είναι να πάρεις ένα αποτέλεσμα το οποίο θα σε ικανοποιεί. Μπορεί να πάρει και 2 μήνες να τελειοποιηθεί το εικαστικό, μην ντρέπεσαι να ζητήσεις αλλαγές πάνω στο προσχέδιο. Είσαι ο πελάτης και είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν ενα αποτέλεσμα που οχι μόνο θα σε αφήσει ικανοποιημένο, αλλά θα τους φέρει και άλλους πελάτες!

 

4) Αν γίνει παράδοση του site και μετά δεις οτι δεν σε καλύπτει τότε μπορείς να προσθέσεις κάτι επιπλέον πληρώνοντας το αντίστοιχο κόστος. Αν κάποιοι σου πουν μία τιμή και πουν "οι αλλαγές είναι δωρεάν γιατί τις εχουμε προβλέψει στο κόστος" τότε απόφυγε τους διοτι αυτό σημαίνει οτι α) υπερχρεώνουν (αν καποιος δεν θελει αλλαγές τότε τον εχουν χρεώσει τσάμπα για πράγμα που δεν θα πάρει ποτέ) και β) δεν θα καθήσουν να σου κάνουν 600 αλλαγές μετά την παράδοση χωρίς κόστος, αυτό είναι εγγυημένο. Εδώ προσέχεις λοιπον να πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα στο (3) που αναφέρω.

 

5) Πάντα ζητάς τον πηγαίο κώδικα του site (εικόνες κυρίως), ετσι μπορείς στο μέλλον να δώσεις τον κώδικα αλλού και να κάνουν τυχόν παραμετροποιήσεις χωρίς να χρειαστεί να ξεκινήσεις τα πάντα από την αρχή ή χωρίς να ξεχωρίζει εικαστικά η προσθήκη που έκανες. Να προσέξεις να αναφέρεις από πριν οτι επιθυμείς να δωθούν τα source αρχεία διοτι θεωρούνται πνευματική ιδιοκτησία της κατασκευάστριας εταιρίας και πρέπει να αναφέρεται στο (1) οτι θα στα δώσουν. ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν αναφέρομαι σε backup του site σε CD αλλά στον πηγαίο κώδικα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5) Πάντα ζητάς τον πηγαίο κώδικα του site (εικόνες κυρίως), ετσι μπορείς στο μέλλον να δώσεις τον κώδικα αλλού και να κάνουν τυχόν παραμετροποιήσεις χωρίς να χρειαστεί να ξεκινήσεις τα πάντα από την αρχή ή χωρίς να ξεχωρίζει εικαστικά η προσθήκη που έκανες. Να προσέξεις να αναφέρεις από πριν οτι επιθυμείς να δωθούν τα source αρχεία διοτι θεωρούνται πνευματική ιδιοκτησία της κατασκευάστριας εταιρίας και πρέπει να αναφέρεται στο (1) οτι θα στα δώσουν. ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν αναφέρομαι σε backup του site σε CD αλλά στον πηγαίο κώδικα του!

Σχετικά με τον πηγαίο κώδικα, πρέπει να έχει γίνει συμφωνία εξ'αρχής.

Σε εφαρμογή που έφτιαξα δεν ήθελη ο πελάτης κώδικα και του ζήτησα 3000€ + ΦΠΑ. Αν ήθελε και τον κώδικα θα ζήταγα πολύ περισσότερα (η συγκεκριμένη ήταν κάθετη εφαρμογή πανεπιστημιακού επιπέδου. Για απλά site δεν υπάρχει λόγος να μην τον δώσει κανείς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...