Προς το περιεχόμενο

2 connections per home


Ecstasy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπάρχει κάποιος τρόπος 2 pc μέσα στο ίδιο σπίτι να έχουν διαφορετικές συνδέσεις?δηλαδή να μη συνδέονται με utp/lan μεταξύ τους αλλά το καθένα να έχει ξεχωριστό router/modem ξεχωριστή ip και το καθένα να συνδέεται με ξεχωριστό καλώιο τηλεφώνου.για πείτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι ξέρω πας στων οτε και δηλώνεις εγκατάσταση νέας γραμμής(σαν να βάζεις από την αρχή τηλέφωνο)

 

Εγω δεν γνωρίζω και πολλά θα σε βοηθήσουν και άλλοι στο φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι ξέρω πας στων οτε και δηλώνεις εγκατάσταση νέας γραμμής(σαν να βάζεις από την αρχή τηλέφωνο)

 

Εγω δεν γνωρίζω και πολλά θα σε βοηθήσουν και άλλοι στο φόρουμ

 

Σωστός. Ακριβώς αυτό πρέπει να κάνει, με νέα καλωδίωση από το καφάο του Ο.Τ.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fyσικα πρεπει να προυπαρχει 2 ζευγη καλωδιων στο σπιτι σου απο ΚΑΦΑΟ αλλιως αστο θελει πολυ πραμα και να ξερεις οτι η δευτερη γραμμη δεν ειναι δωρεαν αν αυτο σκεφτεσαι ειναι μια διαφορετικη γραμμη με διαφορετικο παγιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πηγαινουν 2 καλωδια απο το διαμερισμα σου στον κατανεμητη,πρεπει να σου περασει ηλεκτρολογος(η εσυ αν μπορεις)τωρα αν εχει 2 ζευγη η καλωδιο utp εισαι καλυμενος.

 

ο οτε υποχρεουται να σου φερει το καλωδιο μεχρι το κατανεμητη της πολυκατοικιας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δεν είμαι πολυ ενημερώμενος περί καλωδίων του OTE (δε ξέρω καν τι είναι ΚΑΦΑΟ) θα σας πω ότι έχω 2 θύρες για καλώδια τηλεφώνου εκ των οποίων στο 1 συνδέεται τηλέφωνο και στο άλλο net.αν έχει κάποιος όρεξη ας μου εξηγήσει τι είναι καφαο ή ας μου δώσει ένα link thx ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου εξηγησω οσο ποιο αναλυτικα μπορω ...

 

το ΚΑΦΑΟ ειναι το κουτι του ΟΤΕ που βρισκετε καπου στην πολυκατοικια σου.Εκει ερχετε ενα καλοδιο ΟΤΕ που διακλαδωνεται στα διαμερισματα με καποιο τροπο. Συνυθως δινει 1 ζευγος καλωδιων ανα διαμερισμα αν εισαι τυχερος αναλογα με τις προδιαγραφες και τις απαιτησεις του διαμερισματος δινει 2 ζευγη δλδ στην κεντρικη πριχα τηλεφωνου βλεπεις 4 καλωδια αν βλεπεις αυτο καλος αλλιως αστο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διαμέρισμά σου υπάρχει ένα σημείο σε κάποιο τοίχο όπου έρχεται η γραμμή τηλεφώνου. Συνήθως είναι στο χωλ ή στο σαλόνι και εκεί μπαίνει η πρώτη συσκευή τηλεφώνου. Αν έχεις μόνο μια, τότε το βρήκες το σημείο. Βγάλε το καπάκι της μπρίζας και δες μέσα από το κυτίο πόσα καλώδια έρχονται. Μπορεί να χρειαστεί και λίγο σκάψιμο στον τοίχο. Επίσης κοίταξε αν τα καλώδια είναι μέσα σε σπιράλ. Αν το σπιράλ φτάνει μέχρι ΚΑΙ το κυτίο και είναι αρκετά φαρδύ (δηλαδή τουλάχιστον 16άρι), τότε χωράνε και άλλα καλώδια. Μπορεί και στο 12άρι να χωρέσουν επιπλέον καλώδια, αλλά όχι σίγουρα, γιατί εξαρτάται από τα "σπασίματα" του σπιράλ και μπορεί να μην περνάει η ατσαλίνα του ηλεκτρολόγου. Σε διαφορετική περίπτωση, αν ακόμα εξακολουθείς να θες δεύτερη γραμμή, δεν την γλυτώνεις την εξωτερική καλωδίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου εξηγησω οσο ποιο αναλυτικα μπορω ...

 

το ΚΑΦΑΟ ειναι το κουτι του ΟΤΕ που βρισκετε καπου στην πολυκατοικια σου.Εκει ερχετε ενα καλοδιο ΟΤΕ που διακλαδωνεται στα διαμερισματα με καποιο τροπο. Συνυθως δινει 1 ζευγος καλωδιων ανα διαμερισμα αν εισαι τυχερος αναλογα με τις προδιαγραφες και τις απαιτησεις του διαμερισματος δινει 2 ζευγη δλδ στην κεντρικη πριχα τηλεφωνου βλεπεις 4 καλωδια αν βλεπεις αυτο καλος αλλιως αστο ....

to kafao ine to kouti tou ote pou ine stin gonia tou tetragonou.auto pou les esi einai o katanemitis tis polikatoikias.katanemitis kai eskalit legetai otan ine sinithos polikatoikia me ntoulapaki eno box tou ote legontai otan einai monokatoikies ka iblepeis kati plastika koutia i siderenia pou ine arithmimena kai briskontai se kolones toixous ktl.

 

 

επειδή δεν είμαι πολυ ενημερώμενος περί καλωδίων του OTE (δε ξέρω καν τι είναι ΚΑΦΑΟ) θα σας πω ότι έχω 2 θύρες για καλώδια τηλεφώνου εκ των οποίων στο 1 συνδέεται τηλέφωνο και στο άλλο net.αν έχει κάποιος όρεξη ας μου εξηγήσει τι είναι καφαο ή ας μου δώσει ένα link thx ;)

esena exoun balei ena zeugari se 2 prizakia.poli sixno

Στο διαμέρισμά σου υπάρχει ένα σημείο σε κάποιο τοίχο όπου έρχεται η γραμμή τηλεφώνου. Συνήθως είναι στο χωλ ή στο σαλόνι και εκεί μπαίνει η πρώτη συσκευή τηλεφώνου. Αν έχεις μόνο μια, τότε το βρήκες το σημείο. Βγάλε το καπάκι της μπρίζας και δες μέσα από το κυτίο πόσα καλώδια έρχονται. Μπορεί να χρειαστεί και λίγο σκάψιμο στον τοίχο. Επίσης κοίταξε αν τα καλώδια είναι μέσα σε σπιράλ. Αν το σπιράλ φτάνει μέχρι ΚΑΙ το κυτίο και είναι αρκετά φαρδύ (δηλαδή τουλάχιστον 16άρι), τότε χωράνε και άλλα καλώδια. Μπορεί και στο 12άρι να χωρέσουν επιπλέον καλώδια, αλλά όχι σίγουρα, γιατί εξαρτάται από τα "σπασίματα" του σπιράλ και μπορεί να μην περνάει η ατσαλίνα του ηλεκτρολόγου. Σε διαφορετική περίπτωση, αν ακόμα εξακολουθείς να θες δεύτερη γραμμή, δεν την γλυτώνεις την εξωτερική καλωδίωση.

i kentriki priza einai sinithos i proti tou spitiou sinithos saloni.apla mia dieukrinisi.ama anixti to prizaki auto kai brei anapliromatika zeugi poles fores auta ta anapliromatika ine apo ton katanemiti mexri pano kai oxi mesa se olo to spiti opote se autin tin periptosi an ferei deuteri grammi tha erthei i grammi mexri to saloni kai apo ekei thelei extra kalodio isos exoteriko gia na tin ftasei ekei pou thelei

μπορεις να μου εξηγησεις τι την θες την αλλη γραμμη ?

μπορει να υπαρχει καποια αλλη λυση ....

 

na exei 2 adsl grammes xexoristes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to kafao ine to kouti tou ote pou ine stin gonia tou tetragonou.auto pou les esi einai o katanemitis tis polikatoikias.katanemitis kai eskalit legetai otan ine sinithos polikatoikia me ntoulapaki eno box tou ote legontai otan einai monokatoikies ka iblepeis kati plastika koutia i siderenia pou ine arithmimena kai briskontai se kolones toixous ktl.

 

 

 

esena exoun balei ena zeugari se 2 prizakia.poli sixno

 

i kentriki priza einai sinithos i proti tou spitiou sinithos saloni.apla mia dieukrinisi.ama anixti to prizaki auto kai brei anapliromatika zeugi poles fores auta ta anapliromatika ine apo ton katanemiti mexri pano kai oxi mesa se olo to spiti opote se autin tin periptosi an ferei deuteri grammi tha erthei i grammi mexri to saloni kai apo ekei thelei extra kalodio isos exoteriko gia na tin ftasei ekei pou thelei

 

 

na exei 2 adsl grammes xexoristes

 

Σίγουρα. Δεν γίνεται να είναι στην ίδια μπρίζα. Υπέθεσα ότι είναι ευκόλως κατανοητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά σκέφτομουν αν γίνεται να έχω 2η γραμμή χωρίς σκάψιμο τοίχων.Να πάρω τηλ. τον ΟΤΕ και να περιμένω λίγο καιρό μέχρι να βάλουν την νέα γραμμή.τέλος πάντων δε καίγομαι τόσο πολύ να βάλω 2η γραμμή ώστε να μπώ σε τέτοιες διαδικασίες θα βρώ άλλη λύση.την γράμμη την μοιράζομαι με άλλον και θα προτιμούσα να έχω ξεχωριστή σύνδεση για διάφορους λόγους.thanks σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

logika deuteri grammi mexri to proto prizaki sto saloni sou den tha exeis prvolima.ine diskolo mia polikatoikia kai genikos ena spiti na min exei deutero anapliromatiko kalodio apo kato mexri pano.stis nees poliaktoikies pernane 2 spare kiolas.an mpei saloni apla mporeis na travixeis esi kalodio meta i apla na pexeis wireless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...