Προς το περιεχόμενο

My book World 500GB - Πρώτα βήματα?


Melinbonian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μόλις αγόρασα το σκληρό που προανέφερα και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να εμφανιστεί το drive στο my computer μου! Με mionet εμφανίζεται, αλλά μάλλον σαν shared στον εναν και μοναδικό υπολογιστή!

Δε με ενδιαφέρει αρχικά η πρόσβαση από το Internet, απλά κάτι δεν έχω κάνει σωστα.

Θέλω να αποφύγω το προγραμμα με mionet εάν είναι δυνατόν, προφανώς πρέπει να κάνω κατι πολύ απλό αλλά δε ξέρω τι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me mionet τον βλεπει..μπορεις και να το χρησιμοποιησεις ή όχι?

 

πηγαινε πινακας ελεγχου --> επιδόσεις συντήρηση --> εργαλεία διαχείρησης --> Διαχείριση Υπολογιστή

και στο δεξι πανελ διαχείριση δίσκων.

 

φαίνεται δεξιά ο δισκος?λογικά θα πρεπει φορμαρισμενος ή μη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβησε το mionet απο παντου και ακομα καλυτερα πετα το cd ;D

 

βαλε το my bookστο ρουτερ σου με ενεργοποιημενο dhcp για να εμφανιστει στο local network και με εργαλεια>αντιστοιχιση δισκου δου δινεις γραμμα για να βγαινει στο my computer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί είναι το πρόβλημα. Δε ξέρω πώς να το εμφανίσω στο local network. Μου έχει μόνο το modem. Επίσης, εάν πάω στο modem (το speedtouch 585 εχω) μου βλέπει κανονικά τη συσκευή , έχει πάρει και IP , μια χαρά. Αλλά σα σκληρός δεν μπορεί να κάνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου στο router βλεπεις την ip (πχ 192,168,1,10) δοκιμασες να την βαλεις στον browser ?

 

Δεν θυμαμαι να εκανα κατι για να εμφανιστει στο local network. Μολις πηρε ip εμφανιστηκε και εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μου μπαίνει στις ρυθμίσεις του MyBook κανονικά. Βασικά, παίζει κάτι με το καλώδιο Ethernet νομίζω. Το κανονικό μου ειναι utp 5 ενώ του MyBook είναι Utp5e και μοιάζει να είναι λίγο πιο μικρό. Θα παίξω λίγο με τα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει. Με Mionet τον βλέπει, χωρίς mionet εξαφανίζεται το εικονίδιο. Δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ? :mad:

Δε νομίζω να έχει πρόβλημα ο σκληρός, αφου μου εμφανίζεται κανονικά με το πρόγραμμα. Με Format λέτε να φτιάξει?

 

Α, και είχε κανέναν φάκελο σε κανέναν που το έχει? Μόνο έναν Public αδειο είχε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν βαλεις ssh προσβαση θα βλεπεις μονο τον public και οτι αλλο βαλεις μεσα σε αυτον.

 

Θα δω το απογευμα τις δικες μου ρυθμισεις

Δοκιμασε να βαλεις στον blowser ip/public

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω απλά όταν το πρςτοχρησημοποίησα ήταν "πιασμένο" και κρ'ατησα αυτό.

Όσο αναφορά το προβλημα , δε θυμάμαι πώς το έλυσα , είτε έβαλα \\public στο mozilla είτε έπαιξα με ρυθμίσεις upnp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...