Προς το περιεχόμενο

Plextor 810SA: Αξίζει την αγορά;;


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Σχετικά με το Plextor 810SA, αν εξαιρέσουμε τη τιμή του, πιστεύετε οτί κατά τα άλλα αξίζει την αγορά; Ή καλύτερα να πάρω κάτι άλλο; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Oχι...

Δεν αξιζει....

Ειναι κλωνος του Pioneer 212....

...το οποιο ειναι πολυ φθηνοτερο...

 

Μάλιστα. :(

Οπότε ποιο μου προτείνετε να πάρω;;; (Αν εξαιρέσουμε τη τιμή)

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pioneer 112 h 115 (212 h 215 για SATA)

 

πολύ καλό είναι και το optiarc 7200/72003, το αγόρασα και είναι απλά φοβερό, δες εδω ένα παράδειγμα Verbatim +R 16 στα 18x.

 

 

Φίλε μου το Pioneer 215 που το βρήκες;; Δεν το βρίσκω πουθενά παρά σε sites στο εξωτερικό. Έχει έρθει Ελλάδα; Μόνο το 212 φαίνεται να υπάρχει εδώ.

Ανάμεσα στα Pioneer και NEC πιο λες να προτιμήσω (ανεξαρτήτως τιμής);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το Pioneer 215 που το βρήκες;; Δεν το βρίσκω πουθενά παρά σε sites στο εξωτερικό. Έχει έρθει Ελλάδα; Μόνο το 212 φαίνεται να υπάρχει εδώ.

Ανάμεσα στα Pioneer και NEC πιο λες να προτιμήσω (ανεξαρτήτως τιμής);

 

Γιατί έχει έρθει το 115 στην Ελλάδα;

 

Και τα δυο πάντως είναι καλά, οποίο βρεις παρ το, αλλιώς πάνε σε LG η Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει όλα την ίδια δουλειά κάνουν αλλά ο Plextoras είναι αξιόπιστος , σκύλος , αθόρυβος και έχει καλύτερη εξυπηρέτηση για αντικατάσταση , service κλπ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι ο λόγος που σας έγραψα, αν και δεν το είχα αναφέρει νωρίτερα, είναι ότι το Plextor 760SA που είχα εδώ και περίπου 2 χρόνια, τα 'φτυσε χωρίς λόγο και αιτία. Το βλέπει λανονικά το σύστημα, αλλά απλά όταν πάω να κάνω record μου βγάζει ένα μήνυμα λάθους. Ευτυχώς δεν προλαβαίνει να γράψει τα δισκάκια και έτσι δεν μου τα κατέστρεψε και μπόρεσα να τα γράψω με ένα δεύτερο NEC που έχω χωρίς κανένα πρόβλημα.

Απογητεύτηκα πάντως με το Plextor αφού δεν υπήρξε κάποιος λόγος να χαλάσει και να σταματήσει να γράφει έτσι ξαφνικά.

Έτσι και εγώ έχω αρχίσει να απο-μυθοποιώ τη Plextor, πόσο μάλλον από τη στιγμή που άρχισε να κάνει και re-badge drives άλλων κατασκευαστών. Αν μη τι άλλο ντροπή για μια εταιρία σαν την Plextor με τέτοια ιστορία και παράδοση στο χώρο.

 

Περιμένω λοιπόν απόψεις για τον διάδοχο του! Πιο να πάρω;; NEC, Pioneer, Samsung, LG, Benq, κάποια άλλη μάρκα;;;; Πέστε μου με προτεραιότητα πιο να προτιμήσω (1., 2., 3. ...).

Και κάτι άλλο: Οι τιμές των Blu Ray και HD DVD Recorders ξέρετε πότε ενδέχεται να πέσουν σε λογικά επίπεδα;; Γιατί τώρα τα περισσότερα είναι ακόμη στα ύψη... όπως ήταν και κάποτε τα πρώτα CD Recorders που είχαν βγει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα NEC έχουν πολύ καλή ποιότητα εγγραφής αλλά δεν είναι εξίσου καλά στο διάβασμα των γρατσουνισμένων δίσκων. Το ίδιο και τα Pioneer.

Τα Benq πλέον είναι κλώνοι των Lite On, αφού η τελευταία αγόρασε το τμήμα οπτικών μέσων της.

Τα Samsung, LG και Lite On έχουν πολύ καλή ποιότητα εγραφής και καλό διάβασμα γρατσουνισμένων δίσκων.

Ότι και αν διαλέξεις, καλό θα ήταν να του κάνεις και μια ενημέρωση του firmware, κυρίως αν είναι Lite On.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...