Προς το περιεχόμενο

Plextor 810SA: Αξίζει την αγορά;;


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ta plextor ine skylia alla an dn grafeis ka8hmerina ine axrhsto na petas fragka gt opws kserun oloi fthnainun karga ola ta optical drives oso kainuria format(px blu-ray) ginontai siga siga mainstream.Pare kati fthnotero an dn t liwneis me kamia 25 e mia xara se blepw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ta plextor ine skylia alla an dn grafeis ka8hmerina ine axrhsto na petas fragka gt opws kserun oloi fthnainun karga ola ta optical drives oso kainuria format(px blu-ray) ginontai siga siga mainstream.Pare kati fthnotero an dn t liwneis me kamia 25 e mia xara se blepw

 

Ναι αλλά τα καινούρια Plextor είναι re-badged (στην απλή γλώσσα: μετεμφιεσμένα) Pioneer. Επίσης τι "σκυλιά τα Plextor" και πράσινα άλογα... εμένα τα 'φτυσε το Plextor μετά από περίπου ενάμισυ χρόνο και χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο. Απλά σταμάτησε να γράφει. Άσε που δυστυχώς δεν μπορώ να βρω και την απόδειξή του μήπως και μου το άλλαζε η Plextor. Πρώτη φορά τη πάτησα έτσι.

Τελοσπάντων το drive με απογοήτευσε που χάλασε τόσο σύντομα, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο (κακο-μεταχείριση, πτώση τάσης κτλ.) και χωρίς να το έχω "ταλαιπωρήσει" και τόσο πολύ με πολλές εγγραφές, αναγνώσεις κτλ. Ενώ ένα παλιό NEC αυτό είναι "σκυλί". Γιατί το έχω για όλες τις δουλειές. Διαβάζει όλα τα DVD, γράφει όποτε το έχω χρειαστεί και το έχω και περίπου 3 χρόνια. Δεν ξέρω αν είναι τυχερό, αλλά μια φορά από το Plextor 760SA καλύτερο έχει βγει..

Οπότε εγώ, με άλλα λόγια, για Plextor δε θα πήγαινα, ιδιαίτερα για "μαϊμού" Plextor που είναι Pioneer ή κάτι άλλο, ντροπή κιόλας για τη Plextor θα πω για άλλη μια φορά. Μάλλον πάω για NEC, κάποιο από τα κανινούρια SATA. Αλλιώς για LG ή ίσως LiteOn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι σε καμία περίπτωση την απόδειξη αγοράς για να σου στείλουν αντικαταστάτη για το χαλασμένο σου αντιγραφικό.Κάνεις RMA διαδικασία Kostas75 και σε μερικές ημέρες σου χτυπάει την πόρτα ο κούριερ με το καιΝούριο μοντέλο και χωρίς να σου ζητήσει πίσω το παλιό.

Εγώ αυτό έκανα όπως και πολλοί άλλοι.Έχει 2 χρόνια εγγύηση.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει αρκετά μοντέλα LG, 2 Plextor , Pioneer και τώρα έχω ένα Liteon (κακώς) αλλά κατέληξα ετσι για πολλούς λόγους.

Η συμβατότητα του Plextor δεν συγκρίνεται.Οταν λέω συμβατότητα εννοώ το δισκάκι που θα γράψω να παίζει παντού και για πάντα και χωρίς καν να με νοιάζει η μαρκα του κενού dvd ή cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα δύο φορές αντιγραφικά Plextor (708, 716). Και τα δύο χάλασαν μετά από 1,5 περίπου χρόνο λειτουργίας, όπως και οι αντικαταστάτες τους που μου έστειλε η εταιρεία. Δεν ξαναπαίρνω πλέον Plextor.

Πριν λίγο καιρό αγόρασα το Pioneer DVR-212 SATA και διαπίστωσα ότι κάνει απίστευτα ποιοτικές εγγραφές: δισκάκια Taiyo-Yuden DVD+R γράφονται σε 16x άψογα. Το συνιστώ λοιπόν ως πολύ ποιοτικό εγγραφέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι σε καμία περίπτωση την απόδειξη αγοράς για να σου στείλουν αντικαταστάτη για το χαλασμένο σου αντιγραφικό.Κάνεις RMA διαδικασία Kostas75 και σε μερικές ημέρες σου χτυπάει την πόρτα ο κούριερ με το καιΝούριο μοντέλο και χωρίς να σου ζητήσει πίσω το παλιό.

Εγώ αυτό έκανα όπως και πολλοί άλλοι.Έχει 2 χρόνια εγγύηση.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει αρκετά μοντέλα LG, 2 Plextor , Pioneer και τώρα έχω ένα Liteon (κακώς) αλλά κατέληξα ετσι για πολλούς λόγους.

Η συμβατότητα του Plextor δεν συγκρίνεται.Οταν λέω συμβατότητα εννοώ το δισκάκι που θα γράψω να παίζει παντού και για πάντα και χωρίς καν να με νοιάζει η μαρκα του κενού dvd ή cd.

 

Και τι χρειάζομαι για να κάνω RMA;; Έχω το drive, έχω και το κουτί του αλλά μου λείπει η απόδειξη αγοράς (που την έχω χάσει δυστυχώς). Please help αν μπορείς σε αυτό μήπως και βγει κάτι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα δύο φορές αντιγραφικά Plextor (708, 716). Και τα δύο χάλασαν μετά από 1,5 περίπου χρόνο λειτουργίας, όπως και οι αντικαταστάτες τους που μου έστειλε η εταιρεία. Δεν ξαναπαίρνω πλέον Plextor.

Πριν λίγο καιρό αγόρασα το Pioneer DVR-212 SATA και διαπίστωσα ότι κάνει απίστευτα ποιοτικές εγγραφές: δισκάκια Taiyo-Yuden DVD+R γράφονται σε 16x άψογα. Το συνιστώ λοιπόν ως πολύ ποιοτικό εγγραφέα.

 

Όταν σου χαλάσει και αυτό σε 1,5 χρόνο θα τα σκάσεις για καινούριο.

Τι σε νοιάζει που σου χάλασαν σε 1,5 χρονο αφού σου στέλνουν κάθε φορά το καινούριο μοντέλο τσαμπέ;

Τα DVD recorders φθείρονται πολύ πιο γρήγορα από τα cd recorders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όμως δε συνέβη αυτό και με το NEC 3550A που το χρησιμοποιώ εντατικά και δεν καταλαβαίνει τίποτα, όπως και με ένα παλιότερο Lite-On; Συμπτώσεις άραγε;

Πάντως δε με προβλημάτισε τόσο το ότι χάλασαν (ήξερα ότι θα τα αλλάξουν χωρίς πολλές διαδικασίες), όσο το ότι το ίδιο ποιοτικές εγγραφές -για να μην πω καλύτερες- είδα και με το εν λόγω (πολύ φτηνότερο) NEC. Για το Pioneer δεν το συζητώ - είναι ακόμη καλύτερες (πάντα στα ίδια δισκάκια, Taiyo Yuden dvd+r 16x).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ειδικό πρόγραμμα, όπως το Nero DiscSpeed ή το PlexTools (μόνο για Plextor drives). Πρέπει όμως να έχει και το recorder τέτοια δυνατότητα, δηλ. να κάνει έλεγχο λαθών.

Ποιότητα εγγραφής σημαίνει πόσο καλά έχει γραφεί το δισκάκι, δηλ. με πόσα λάθη κατά την ανάγνωσή του από ένα drive. Όσο λιγότερα λάθη ανάγνωσης, τόσο καλύτερη η ποιότητα εγγραφής. Υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι δείκτες (θα τους βρεις με τις ονομασίες PI / PO errors) που δείχνουν την ποσότητα αυτών των λαθών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω το πρόγραμμα απλά σε ρώτησα για να δω πιο είναι ο κριτήριο σου.

Κοίτα,έχω το Liteon 20A1H.Δουλεύει σε άψογη κατάσταση.

Έλα μου ντε που όταν γράφω audio cd το δισκάκι δεν παίζει στο sony cd player μου.

Θα μου πεις αφού παίζει αλλού θα φταίει το cd player αλλά παλαιότερα cd αντεγραμένα που έχω με άλλο αντιγραφικό παίζουν μια χαρά.

Και με 1x να το γράψω το cd και να μην έχω λάθη στο 100% της εγγραφής το cd δεν θα παίζει.

Αυτό είναι που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ το plextor.

H συμβατότητα σε ένα δισκάκι για εμένα είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας.

Είχε ένας φίλος ένα Nec και αντεχε σαν σκυλι.Μια μέρα όμως του έγραψα ένα dvd μάρκα "μητσος" και εκείνος εξεπλάγην επειδή του το φόρτωσε αμέσως σε λίγα δευτερόλεπτα.

Το βάθος εγγραφής καθώς και η αναγνώρηση της κατάλληλης ταχύτητας που χρειάζεται για να είναι συμβατός όσο το δυνατόν περισσότερο ένας δίσκος δεν έχει να κάνει με αυτά τα "τεστάκια" που σκανάρουν για λάθη και "ποιότητα".

Εγώ πάντα σου λέω τις δικές μου εμπειρίες.Ούτε με πληρώνει η Plextor ούτε που περισσεύουν φράγκα.

Αλλά εδώ και κάτι μήνες δεν έχω γράψει ένα audio cd και δεν μπορώ να το επιστρέψω και πίσω με εγγύηση.Να τους πω τι;Ότι δεν παίζει το cd player μου τα cd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Το ξερω το πρόγραμμα απλά σε ρώτησα για να δω πιο είναι ο κριτήριο σου.

Κοίτα,έχω το Liteon 20A1H.Δουλεύει σε άψογη κατάσταση.

Έλα μου ντε που όταν γράφω audio cd το δισκάκι δεν παίζει στο sony cd player μου.

Θα μου πεις αφού παίζει αλλού θα φταίει το cd player αλλά παλαιότερα cd αντεγραμένα που έχω με άλλο αντιγραφικό παίζουν μια χαρά.

Και με 1x να το γράψω το cd και να μην έχω λάθη στο 100% της εγγραφής το cd δεν θα παίζει.

Αυτό είναι που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ το plextor.

H συμβατότητα σε ένα δισκάκι για εμένα είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας.

Είχε ένας φίλος ένα Nec και αντεχε σαν σκυλι.Μια μέρα όμως του έγραψα ένα dvd μάρκα "μητσος" και εκείνος εξεπλάγην επειδή του το φόρτωσε αμέσως σε λίγα δευτερόλεπτα.

Το βάθος εγγραφής καθώς και η αναγνώρηση της κατάλληλης ταχύτητας που χρειάζεται για να είναι συμβατός όσο το δυνατόν περισσότερο ένας δίσκος δεν έχει να κάνει με αυτά τα "τεστάκια" που σκανάρουν για λάθη και "ποιότητα".

Εγώ πάντα σου λέω τις δικές μου εμπειρίες.Ούτε με πληρώνει η Plextor ούτε που περισσεύουν φράγκα.

Αλλά εδώ και κάτι μήνες δεν έχω γράψει ένα audio cd και δεν μπορώ να το επιστρέψω και πίσω με εγγύηση.Να τους πω τι;Ότι δεν παίζει το cd player μου τα cd...

 

Αν δεν έχεις για Plextor πήγαινε και αγόρασε ένα NEC ή ένα Pioneer, γύρω στα 30 ευρώ, να κάνεις τη δουλειά σου. Τι κάθεσαι και υποφέρεις με το LiteOn την ώρα που έχουν πέσει τόσο οι τιμές!!!!

Παρεπιπτόντως η Plextor μου έστειλε replacement καινούργιο 760SA μέσω της διαδικασίας RMA! Πολύ καλή εξυπηρέτηση, ανεξαρτήτως από τη ποιότητα του recorder τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η plextor ειναι καλη εταιρεια και βγαζει καλα μηχανηματα αλλα εξ αιτιας καποιων μεμονομενων περιστατικων και της τιμης εχουν ακουστει διαφορα .Ενταξει για ολες ακουγονται απλα ειναι και η τιμη τωρα που δενει το γλυκο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν περάσει από τα χέρια μου:

 

PX-412C (130.000δρχ. SCSI + 70.000 SCSI Card) ακόμη άψογα δουλεύει από το καλοκαίρι του '98,

 

PX-482448ΤA (120ευρώ) (δεν ανοίγει το tray αν δεν αφήσω δισκάκι μέσα, κατά τ' άλλα δουλεύει για εγγράψιμα - σε επανεγγράψιμα 24x όχι, από τον Απρίλιο του 2003),

 

PX-5224 (σε RMA του 48x που δεν μου πήρανε πίσω - και δουλεύει άψογογα από τον Μάρτιο του 2004) κι ένα

 

DVD PX-116A2 (38ευρώ) το έχω στο PC μου ακόμη - φαίνεται και στην υπογραφή - από το καλοκαίρι του 2004 και δουλεύει καλά - τους τελευταίους μήνες ψιλοκολλάει στα γρατζουνισμένα - το γήρας ουκ έρχεται μόνον...)

 

Γενικά είναι λίγο ακριβά, αλλά αν κάνεις αρκετή χρήση, τ' αξίζουν τα λεφτά τους. Ειδικά το PX-412C έχει γράψει πάνω από 4000 CD και δεν έχω κανένα παράπονο. Το δε DVD PX-116A2 έχει διαβάσει κι αυτό αμέτρητα δισκάκια και αφού δουλέυει και μόνο είμαι ευχαριστημένος... Τώρα δεν κάνω τόσο μεγάλη χρήση στα οπτικά μέσα, κι έτσι με 25~30 ευρώ παίρνεις ένα Combo DVD-RW/ROM και ησυχάζεις για αρκετό καιρόν (πάνω από 1 χρόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...