Προς το περιεχόμενο

τετραπυρηνοι vs διπυρηνοι


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω οτι η διαφορα ειναι ορατη σε ολους.

το 4 ειναι περισσοτερο απο το 2.

γινε πιο συγκεκριμενος στην ερωτηση σου τι ακριβως θελεις να μαθεις?;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για ποσο πολυ καλυτερο μιλαμε????πηρε ενας φιλος μου εναν(δεν ξερω ποιον) και θελω να μαθω ποσο καλυτερος ειναι απο τον 2..΄που ειναι οι μεγαλες διαφορες? κ.α....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε παιδια!δεν υπαρχει κανεις που μπορει να μου κατι!!

π.χ: οι τετραπυρνοι ειναι 25% καλυτεροι και καινε λιγοτερο ρευμα απο τους διπυρηνους και τετοια??και τι offtopic μου λες?υποτιθεται κανω ο,τι ερωτηση θελω σχετικα με τους cpu...ελεος πια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε κριτικαρω φιλε ηρεμισε.Απλα ρωτησα γιατι εχεις ανοιξει πολλα topic σχετικα με την αγορα σου και αυτο στην τελικη ειναι ενα απο αυτα.edit:βεβαιως και κανει οποιως θελει οσες ερωτησεις θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω μπορείς να δεις συγκριση του c2d E6600 με τον Q6600, και οι δυο στα 2,4 Ghz, σε ενα συγκεκριμενο benchmark (3d mark 06 cpu)

 

http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.html?modelx=33&model1=877&model2=871&chart=419

 

Αν επιλέξεις αλλου είδους εφαρμογή, παιχνίδι, συμπίεση, βιντεο κλπ, οι διαφορά αυξομειώνεται ή μηδενίζεται. Οποτε η καλυτερη αγορά εξαρτάται απο τις δικές σου ανάγκες, δεν υπάρχει το απόλυτο καλύτερο.

 

Φυσιολογικά οι 4χ έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση απο τους 2χ, αλλα μονο αν κανεις σύγκριση επι ίσοις όροις (ίδιο κατασκευαστή amd/intel, ιδια Ghz, ιδια nanometre, ιδια γενιά cpu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω μπορείς να δεις συγκριση του c2d E6600 με τον Q6600, και οι δυο στα 2,4 Ghz, σε ενα συγκεκριμενο benchmark (3d mark 06 cpu)

 

http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.html?modelx=33&model1=877&model2=871&chart=419

 

Νομίζω ότι το link που έδωσες είναι από τα πιο κατατοπιστικά και αξιόλογα όσον αφορά cpu που έχω δει έως τώρα. Very nice!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...