Προς το περιεχόμενο

Επένδυση


lostbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω προτεινο αν εχετε παιδια στην γειτονια να ανοιξετε ενα net cafe πιστευω πως ειναι πολλα λεφτα.Οι γονεις ενος φιλου μου ειχαν καμποσα περισεμα κ τα καναν τραπεζα...αξηζει παρα πολλοι αλλα θελει κολπο...δλδ στην αρχη θα εχετε παρα πολλοι χαμηλες τιμες για 2 μηνες μετα θα το ακριβηνετε...οπως ειπα αν εχετε χαμηλες τιμες τους προτους 2 μηνες τοτε ολα τα παιδια θα λενε "γιατι να παω εγω εκει κατω για να παιξω εχω κατω απο το σπιτι μου ενα μαγαζι κ φτηνο...κ μετα το παιδι φερνει κ τους φιλους του και και και ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγω προτεινο αν εχετε παιδια στην γειτονια να ανοιξετε ενα net cafe πιστευω πως ειναι πολλα λεφτα.Οι γονεις ενος φιλου μου ειχαν καμποσα περισεμα κ τα καναν τραπεζα...αξηζει παρα πολλοι αλλα θελει κολπο...δλδ στην αρχη θα εχετε παρα πολλοι χαμηλες τιμες για 2 μηνες μετα θα το ακριβηνετε...οπως ειπα αν εχετε χαμηλες τιμες τους προτους 2 μηνες τοτε ολα τα παιδια θα λενε "γιατι να παω εγω εκει κατω για να παιξω εχω κατω απο το σπιτι μου ενα μαγαζι κ φτηνο...κ μετα το παιδι φερνει κ τους φιλους του και και και ...

 

 

ιδεα δεν εχεισ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλυτερο ειναι να επενδυσεις σε αγορες φθηνων προιοντων(που πουλανε πολυ,θελει ψαξιμο)και να αρχησεις να πουλας με ενα ποσο της ταξεως του 2-4% του αρχηκου ποσου αγορας(πωλησεις εννοειτε παγκωσμιος,e-bay κλπ).Εχω δει ανθρωοπους να βγαζουνε και 10κ τον χρονο απο αυτο το πραγμα.Βεβαια εδω παιζει μεγαλο ρισκο γτ αν δν τα αγορασουνε την εκατσες.

Μετα ειναι και το χρηματηστηριο.

Στο ιδιο στυλ και μοτυβο με τα προηγουμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει ψαξιμο πολυ... Καλες ευκαιριες υπαρχουν, θελει να κρινεις αν οντως ειναι κερδοφορες μακροπροθεσμα... Και δε θα σε κοροιδεψουν.Και παντα να μετρας και τον κοπο σου.μπορει να θελει τρεξιμο.

Εγω επειδη ηθελα να εχω ενα σταθερο μηνιαιο εισοδημα(δυσκολοι καιροι), οχι κανενα υπερποσο,γυρω στα 600 το μηνα,το εψαξα πολυ και κατεληξα σε online κατασταση, οπου σου δινουν ουσιαστικα μερισμα των κερδων τους, ενα καλο ποσοστο. Εσυ αυτο που κανεις, ειναι να τους δωσεις ενα κεφαλαιο, τα αλλα τα κανουν αυτοι. Ως τωρα παραπονο κανενα δεν εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

online κατασταση?πυραμιδες δηλ?:P

 

Τσου , τσου..:-D .Εκει βγαζεις αν εισαι ο κορυφαιος του χορου... Μιλαμε για επενδυση χρηματων , οχι για επενδυση του τοιχου της ταπετσαριας..:-) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε Fan...

Έχεις δώσει 70.000? και βγάζεις τον χρόνο 280x2x12=6720?, μετά φόρων, συντήρησης κτλ γύρο στα 4-5 χιλιάρικα? Ε, δεν είναι και πολύ καλά:).

 

Δεν είναι τόσο απλό. Αν το πουλήσει πχ σε 5 χρόνια η απόδοση της επένδυσης θα είναι περίπου 8% τον χρόνο εφόσον τα 280 είναι καθαρά και κάνοντας μερικές συντηρητικές υποθέσεις:

 

- Σε 5 χρόνια η αξία θα του θα είναι περίπου η ίδια

- Μ.Ο. 10 μήνες τον χρόνο νοικιασμένο

- 200Ε έξοδα συντήρησης τον χρόνο για κάθε διαμέρισμα

- 3% τον χρόνο αύξηση στο νοίκι και στα έξοδα

 

Τα αρνητικά για μένα σαν επένδυση είναι ότι δεσμεύεις το κεφάλαιο και ότι έχει τρέξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσου , τσου..:-D .Εκει βγαζεις αν εισαι ο κορυφαιος του χορου... Μιλαμε για επενδυση χρηματων , οχι για επενδυση του τοιχου της ταπετσαριας..:-) .
κανα link παιζει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δεν είναι τόσο απλό. Αν το πουλήσει πχ σε 5 χρόνια η απόδοση της επένδυσης θα είναι περίπου 8% τον χρόνο εφόσον τα 280 είναι καθαρά και κάνοντας μερικές συντηρητικές υποθέσεις:

 

- Σε 5 χρόνια η αξία θα του θα είναι περίπου η ίδια

- Μ.Ο. 10 μήνες τον χρόνο νοικιασμένο

- 200Ε έξοδα συντήρησης τον χρόνο για κάθε διαμέρισμα

- 3% τον χρόνο αύξηση στο νοίκι και στα έξοδα

 

Τα αρνητικά για μένα σαν επένδυση είναι ότι δεσμεύεις το κεφάλαιο και ότι έχει τρέξιμο.

 

αν το πουλήσει σε 5 χρόνια μπορεί να έχει κερδίσει επί της αγοράς και 30.000..η αγορά είναι περίεργη και το μόνο σίγουρο είναι πως η τιμές των σπιτιών(εφόσον κάποιος το αγόρασε χαμηλά)θα καλπάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφόσον τα χρήματα που συζητάς είναι πάνω από 100- 150 χιλιάρικα γιατί δεν συζητάς με 1-2 τράπεζες να τους ρωτήσεις τι πάιζει ? σε αυτά τα λεφτά μέχρι και private banking παιζει όπου νομίζω θα σου δώσουν αποδώσεις που θα φτάνουν το 7-10% ελάχιστο. Και δεν έχεις το άγχος της επένδυσης σαν εργασία και τα λεφτά σου τα έχεις σχετικά αμεσα διαθέσιμα( αναλόγα που έπενδυεις ) και αν δεν γνωρίζεις και πολλά πράγματα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ΄-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφόσον τα χρήματα που συζητάς είναι πάνω από 100- 150 χιλιάρικα γιατί δεν συζητάς με 1-2 τράπεζες να τους ρωτήσεις τι πάιζει ? σε αυτά τα λεφτά μέχρι και private banking παιζει όπου νομίζω θα σου δώσουν αποδώσεις που θα φτάνουν το 7-10% ελάχιστο. Και δεν έχεις το άγχος της επένδυσης σαν εργασία και τα λεφτά σου τα έχεις σχετικά αμεσα διαθέσιμα( αναλόγα που έπενδυεις ) και αν δεν γνωρίζεις και πολλά πράγματα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ΄-)

 

10% τοις δεν σου δίνουν οι τράπεζες ούτε στα νησιά Καιμαν!!

 

Όταν μιλάμε για επένδυση δεν πρέπει να αναφέρουμε τη λέξη τράπεζα.

Αυτή την περίοδο πάντως καλή επένδυση μου φαίνεται το χρηματιστήριο που έχει πέσει αρκετά. Βέβαια μιλάμε για μεσοπρόθεσμη τοποθέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...