Προς το περιεχόμενο

μεταφορα παντων(!) απο laptop σε desktop


MAGIOTA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις αγόρασα εναν desktop Η/Υ , ενω εχω ηδη ενα λαπτοπ. Πως μπορω να μεταφερω τα παντα (εννοειται και τα programs files) και ολα τα αλλα αρχεία απο το λαπτοπ στον νεο Η/Υ. Δηλαδή να ....κλωνοποιήσω το λαπτοπ στο desktop!!!!

Μου είπαν οτι -θεωρητικα παντα- χρειάζομαι ενα προγραμμα και ενα καλωδιο. Μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τι ακριβως χρειαζομαι απο προγραμμα και -αν είναι δυνατόν- απο που μπορω να το κατεβάσω;;;;

 

(εχω στο λαπτοπ πολλα παιχνιδια για τα παιδια, εγκυκλοπαιδιες, που για να τρεξουν χρειαζονται και αλλα προγραμματα. Επιπλεον το desktop δεν θα συνδεθει στο internet και απο εκει δεν θα μπορω να ξανακατεβασω ολα αυτα τα προγραμματα)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θέλεις να παίξεις με την αξιοπιστία του λειτουργικού στο desktop μπορείς να κλωνοποιήσεις το laptop με το vmware και να χρησιμοποιήσεις το image ως εικονικό υπολογιστή. Δε σου το προτείνω καθώς θα πρέπει να ξεχάσεις τα παιχνίδια και ότι χρειάζεται 3D (στο virtual μηχάνημα), θα έχεις επιπτώσεις στην ταχύτητα και χρειάζεσαι περισσότερη μνήμη.

 

Αν δε σε πειράζει το ότι μπορεί να "χαλάσεις" το λειτουργικό και να χρειαστεί επανεγκατάσταση μπορείς να αφαιρέσεις όλες τις συσκευές από το desktop (από το device manager), να το κάνεις ghost και να το επαναφέρεις στο laptop ελπίζοντας να δουλέψει (θεωρητικά θα δουλέψει). Μην το κάνεις, δεν αξίζει τον κόπο αφού δεν ξέρεις πως θα αποφασίσει να "καθίσει" και μπορεί να προσπαθείς για πολύ καιρό να λύνεις χαζά προβλήματα.

 

Η σωστή λύση - όσο κι αν σε δυσκολέψει - είναι να ξαναβρείς τα προγράμματα που χρειάζεσαι και να τα εγκαταστήσεις στο desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή λύση - όσο κι αν σε δυσκολέψει - είναι να ξαναβρείς τα προγράμματα που χρειάζεσαι και να τα εγκαταστήσεις στο desktop.

 

 

Ειναι η μονη αποτελεσματικη λυση !!!Μια φορα θα την κανεις και δεν θα εχεις προβληματα. Αφου τελειωσεις παρε και ενα image με ghost ή acronis για την ...κακια την ωρα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...