Προς το περιεχόμενο

firefox vs safari


vageli!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμ... ειμαι σχετικα παλιος χρηστης του Mozilla/Firefox και μιας και "you can't teach an old dog new tricks" παρα το γεγονος οτι (σταδιακα) περασα απο τα "παραθύρια" στο mac, ο firefox παραμενει σε πρωτη θεση.

 

Φυσικα και ο safari ειναι εντυπωσιακος και κλααααααααασεις ανωτερος απο τον αλλο OS-embedded browser (λεγε με IE). Εχω ομως τις εξης παρατηρησεις:

 

  • Καποια java πραγματακια δεν παιζουν στο safari παντα και γενικα δεν ειναι 100% συμβατος με ολα (βλ. υπηρεσιες Google). Μικρο το κακο αλλα ψιλοβαριεμαι να ανοιγω firefox για μια μικροδουλεια...
  • Ταχυτητα: Φυσικα και ειναι ο Safari πιο γρηγορος... αλλα... ο firefox λιγο research θελει και λιγο hack στο about:config... και μετα παιρνει redbull (δηλαδη βγαζει φτερα) :-)
  • Μου αρεσει το UI του safari και σιχαινομαι το UI του firefox... ευτυχως ο FF3 με Proto theme ισορροπει την κατασταση :lol:
  • Πολλα extensions o Firefox, λιγα ο Safari και η μαμα Apple δεν ειναι και τοσο "χαρουμενη" αμα βλεπει safari plugins :cry:
  • Σιχαινομαι τις διαφημισεις στο web... ειλικρινα μου αναβουν τα λαμπακια... Για αυτο εχω Adblock plus... στο Safari ειναι PithHelmet αλλα εχει ενα κοστος στην ταχυτητα :(
  • Ο firefox στο mac δεν δειχνει τα ελληνικα fonts... ομορφα και θελει tweaking αλλα και παλι οχι τελεια. Ο safari ειναι αψογος... και παλι ο firefox 3 ερχεται να καλυψει το κενο...
  • O firefox με extensions τρωει πολυ RAM... παρα πολυ... και παλι ο FF3 ερχεται ως απο μηχανης θεος και φτιαχνει τα πραγματα...
  • Browser sync... χμμμ εδω ειναι ολα τα λεφτα (εχω iMac και Powerbook)... O safari απλα αμα εχεις .Mac ειναι παιχνιδι... αμα δεν εχεις, εν μερει την πατησες. Ο firefox δεν εχει κατι αντιστοιχο και το Google Browser Sync ειναι για γελια... πρεπει να κανεις αντιγραφη του φακελου του και αvτε τρεχα αμα κανεις αλλαγες. Λυσεις υπαρχουν (ftp copy, .mac και import from safari) αλλα γενικα θελει κεφι και ορεξη για δουλεια.

 

Τελοσπαντων, αν και με τα στραβα του προτιμω αυτη τη στιγμη το firefox αλλα και τον safari δεν τον εχω πεταξει στα Ταρταρα (εκει που ειναι ο ΙΕ) αλλα τον τρεχω.. που και που...

 

..προσδοκουμε εις browser συγχρονισμον και ζωη του μελλοντος firefox. Αμην! :lol::lol::-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ο Safari είναι super αλλά όντως o FF έχει κάποια extension που μου χρειάζονται. Όπως το FlashGot για παράδειγμα.

 

Αν φορτώσεις τον Safari με τα διάφορα "πρόσθετα" που υπάρχουν, σέρνεται οικτρά.

 

Από την άλλη, ο FF έχει άθλιο scrolling(είτε με smooth scrolling on, είτε όχι). Και αυτό δεν διορθώνεται ούτε στον FF3.

 

Επίσης, ο FF έχω την εντύπωση ότι έχει κάποιο προβληματάκι με τα χρώματα. Φαίνονται κάπως ξεθωριασμένα. Ενώ σε Safari και άλλους browser φαίνονται ίδια.

 

Πάντως, για τους fan του FF και του bloggin' και όχι μόνο, δοκιμάστε τον Flock. O τύπος έχει κάνει φοβερή δουλειά. Ουσιαστικά είναι FF με κάποια πολύ ενδιαφέροντα, extra πραγματάκια.

 

Α! Και λειτουργούν περί το 90% των extension του FF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...