Προς το περιεχόμενο

XP 64bit + games


rotten crusader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτόμουν εν όψει γιορτών να αναβαθμισω λογισμικο/υλικό...σκέφτηκα λοιπόν να βάλω win xp 64bit.H μόνη μου απορία είναι εαν θα αντιμετωπίσω ασυμβατότητες σε παιχνίδι και εφαρμογές.Επίσης,ξέρετε ποιό ειναι το μέγιστο -αναγνωρίσιμο- ποσο μνήμης ram στα 64bit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν εν όψει γιορτών να αναβαθμισω λογισμικο/υλικό...σκέφτηκα λοιπόν να βάλω win xp 64bit.H μόνη μου απορία είναι εαν θα αντιμετωπίσω ασυμβατότητες σε παιχνίδι και εφαρμογές.Επίσης,ξέρετε ποιό ειναι το μέγιστο -αναγνωρίσιμο- ποσο μνήμης ram στα 64bit?

 

Σύμφωνα με το Wikipedia το όριο των 64Bit XP είναι τα....16 εκατομμύρια Gigabyte (exbibytes)

 

Bέβαια στην πράξη θα έχεις πρόβλημα μόνο αν θέλεις να βάλεις στο tower σου παραπάνω από 128 GB φυσικής μνήμης....κλαψ....128Gb....

 

(πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_XP_Professional_x64_Edition)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XP 64 μην βάλεις. ειναι -για μενα- ενα πεθαμένο λειτουργικό.

 

Oποιος έχει περιορισμούς στο hardware ή/και θελει 100% συμβατότητα με τα πάντα, βαζει XP 32bit. τωρα έχουν και SP3.

 

Oποιος δεν έχει περιορισμούς στο hardware βάζει Vista, 32 ή 64 ,ανάλογα πόσο θελει να εχει 4 gb ram, σε σχεση με μια μικρη απώλεια σε συμβατότητες.

 

και όποιος θελει "σοβαρές" δουλειές, 64bit, και να μην μπλεξει με vista, θα βαλει Windows Server 2003 64bit, ή Linux, ή περιμενει τα Windows Server 2008.

 

Αρα, χώρο για τα XP64 δεν βλέπω. δεν εχουν κανένα μέλλον.

 

εχει συζητηθεί πολάκις http://www.google.com/search?num=100&as_sitesearch=insomnia.gr&newwindow=1&q=windows%2064

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν πάω σε server edition,τι περιορισμούς θα έχω σε gaming?Γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ "καλογραμμένα" και σταθερά,αλλά δεν προτιμώνται για παιχνίδια

Φυσικά θα προτιμήσω 64bit...λογικά θα πάρω τα 2005,εκτός αν "σκάσουν μύτη" τα 2008,αλήθεια ξέρουμε release date για τα 2008...εννοώ κάποια επίσιμη δήλωση,γιατι φήμες βρίσκω και μόνος μου στο google!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

se 64 bit den epeze to act of war kai to command and conquer 3 ... ante ena 5% apo ta games na mi paizi mpori kai ligotero... ego vista 64 tha valo se ligous mines ola ta nea games tha theloun apo 4 gb kai pano opos to crysis ... ta vista trone poly memory

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν πάω σε server edition,τι περιορισμούς θα έχω σε gaming?Γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ "καλογραμμένα" και σταθερά,αλλά δεν προτιμώνται για παιχνίδια

Φυσικά θα προτιμήσω 64bit...λογικά θα πάρω τα 2005,εκτός αν "σκάσουν μύτη" τα 2008,αλήθεια ξέρουμε release date για τα 2008...εννοώ κάποια επίσιμη δήλωση,γιατι φήμες βρίσκω και μόνος μου στο google!!!

 

Αν εννοεις server 2003 64 βιτ θα εχουν τους περιορισμους των xp 64βιτ σε συμβατοτητα.

 

Τα 32βιτ πρεπει να τρεχουν τα παντα. Εξαιρειται ενα πολυ μικρο ποσοστο προγραμματων που ανιχνευουν το λειτουργικο σου και απαιτουν να ειναι xp χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος και αρνουνται να εγκατασταθουν σε αντιθετη περιπτωση. Αν ειναι msi installers μπορεις να πειραξεις το configuration με το orca και να το παρακαμψεις και θα δουλευει κανονικα. Δεν ξερω κανενα παιχνιδι ομως που να εχει τετοιο προβλημα

 

Θεμα καλογραμμενου δεν τιθεται. Τα xp και τα 2003 ειναι το ιδιο πραγμα. Μονο για λογους marketing εχουν διαφορετικο ονομα (θα μπορουσαν να λεγονται xp server). Οι διαφορες ειναι καποιος ρυθμισεις στο registry, καποια εργαλεια γραμμης εντολων παραπάνω και φυσικα οι server εφαρμογες που ερχονται μαζι με τα 2003... και λοιπουν τα παιχνιδια οπως η πασιεντζα και ο ναρκαλιευτης. Απο system files ελαχιστες διαφορες. Η μονη που γνωριζω ειναι το termserv.dll που επιτρεπει να παιρνουν remote desktop πανω απο ενας χρηστης ταυτοχρονα ενω στα xp σε κοβει.

 

Ασε που ειναι πανακριβα και δεν θες να τα εχεις πειρατικα, με το activation και ολα τα σχετικα. Οχι οτι θα σε βρουνε αλλα πραγματικα δεν εχεις να κερδισεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vista 64bit Bussiness και μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι που να μην δουλεύει και παιχνίδι που να μην τρέχει (ότι έχω δοκιμάσει εννοείται). Το μόνο πρόβλημα ήταν το firewall αλλά έχει βγεί το comodo (ένα από τα καλύτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...