Προς το περιεχόμενο

Τοp 10 Video Games που θα πρέπει να γίνουν ταινίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το half Life έχει καλή υπόθεση για να γίνει ταινία αρκεί να μην είναι σκέτο action.

Και όχι δεν είναι όλες οι μεταφορές χάλια, το silent hill ήταν άψογο κατά την άποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το HL κι εμένα θα μ' άρεσε, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Δηλαδή, πως γυρίζεις action-sci-fi όταν ο πρωταγωνιστής σου δε μιλάει και κυκλοφορεί με ενα λοστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δείχνουμε μεγάλη επιοίκια στα σενάρια των παιχνιδιών, καθώς υπάρχουν άλλα πολλά στοιχεία σε αυτά, που παίζουν σημαντικότερο ρόλο, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο παιχνίδι που θα άξιζε να μεταφερθεί σε ταινία.

 

και αυτά που έχουν ήδη μεταφερθεί, νομίζω ήταν λίγο απογοητευτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Prince of Persia το 2 που έχει να κάνει με το χωροχρονικό θα ήταν α-π-ό-λ-α-υ-σ-η!!

 

'' i'm the princess of time, i know every move u make, before u make it ''

 

αν παίζει και η Monica Bellucci, που κάνει τα εν λόγω φωνητικά στο παιχνίδι, συμφωνώ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δείχνουμε μεγάλη επιοίκια στα σενάρια των παιχνιδιών, καθώς υπάρχουν άλλα πολλά στοιχεία σε αυτά, που παίζουν σημαντικότερο ρόλο, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο παιχνίδι που θα άξιζε να μεταφερθεί σε ταινία.

 

και αυτά που έχουν ήδη μεταφερθεί, νομίζω ήταν λίγο απογοητευτικά...

 

Με εξαίρεση το Silent Hill, νομίζω ότι όλες οι άλλες μεταφορές ήταν -στην καλύτερη περίπτωση- μέτριες. Πλέον έχω πάψει να ελπίζω, καλύτερα να μη βγάζουν τέτοιες ταινίες γιατί συνήθως είναι μεγάλες αρπαχτές.

 

Το Hitman που είδα πρόσφατα (όσο άντεξα) ήταν κατά τη γνώμη μου επιεικώς απαράδεκτο και ας υπάρχουν αρκετές κριτικές περί του αντιθέτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή δείχνουμε μεγάλη επιοίκια στα σενάρια των παιχνιδιών, καθώς υπάρχουν άλλα πολλά στοιχεία σε αυτά, που παίζουν σημαντικότερο ρόλο, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο παιχνίδι που θα άξιζε να μεταφερθεί σε ταινία.

 

και αυτά που έχουν ήδη μεταφερθεί, νομίζω ήταν λίγο απογοητευτικά...

 

Εννοείς ότι τα σενάρια που γίνονται τελικά ταινίες είναι ανώτερα; Γούστα είναι αυτά βέβαια... Ελπίζω πάντως να έχεις παίξει καλά adventure κι rpg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα ότι γίνεται ακριβώς το ανάποδο. Τα σενάρια που έχουν πολλά RPG και adventures δεν θα μπορούσαν να τα έχουν οι ταινίες ούτε για αστείο.

 

Σκεφτείτε μια ταινία να είχε σενάριο σαν του Longest Journey ή του Dreamfall. Σαν των Final Fantasy 7 και 8. Σαν του Deus Ex. Αν γράψει ο καθένας μια ανάλογη λίστα θα γεμίσουμε με εκατοντάδες εκατοντάδων ασύγκριτα σενάρια παιχνιδιών (οκ, τα περισσότερα θα είναι adventures αναγκαστικά).

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι οι σεναριογράφοι των ταινιών είναι άχρηστοι ενώ οι... άλλοι είναι καλοί. Το εγγενές πλεονέκτημα των παιχνιδοσεναρίων είναι προφανές, δεν είναι αναγκασμένα να "τελειώνουν" σε 2-3 ωρίτσες. Και συνήθως δεν είναι υποχρεωμένα να απευθύνονται σε τόσο ευρύ κοινό.

 

Θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος αν έβγαινε μια ταινία διάρκειας 15 ωρών με σενάριο από οποιοδήποτε παιχνίδι της Bioware ή με την ατμόσφαιρα του Undying... Ή ένα 30ωρο Lord of the Rings, πιστή αντιγραφή των βιβλίων (καλά, εδώ πάμε αλλού αλλά ήθελα να το αναφέρω κι αυτό). Πόσοι άραγε θα άντεχαν να κάτσουν να δουν τέτοιο πράγμα? Παίζουμε ένα παιχνίδι και μας κρατάει σε αγωνία 10-20 μέρες, τελειώνει και ευχόμαστε να είχε κι άλλο. Ξαπλώνουμε στον καναπέ όμως να δούμε μια τρίωρη ταινία και μετά λέμε ότι ήταν κουραστική, θα έπρεπε να ήταν πιο σύντομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μοναδικός λόγος για να μεταφερθεί ένα βιβλίο η παιχνίδι στο σινεμά, είναι για να βγουν περισσότερα λεφτά. Αν κάνετε την σύγκριση οποιουδίποτε βιβλίου η παιχνιδιού με την αντίστοιχη ταινία δεν νομίζω να βρείτε καμιά που να είναι καλύτερη απο τα πρώτα.

 

Και οι ταινίες του στυλ silent hill που έχουν ένα μελετημένο σενάριο, αναμενόμενο είναι να είναι το ίδιο καλές με το παιχνίδι. Το alone in the dark και το resident evil για παράδειγμα δεν ακολούθησαν καν το σενάριο των παιχνιδιών και γι'αυτό έφαγαν τα μούτρα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...