Προς το περιεχόμενο

24' monitor


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τόσο ελεινό είναι αυτό το TN Panel ? σε όλα τα φόρουμ το βλέπω .. Εγώ ρε γαμώτο δεν θα δώσω όμως 700 - 800 ευρώ για οθόνη τη στιγμή που παίρνω full hd tv με λίγα λεφτά παραπάνω !

Θα πάω να δω από κοντά τις οθόνες στο πλαίσιο να μου λυθεί αυτή η απορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γιάννη δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.... την ανάλυση που έχεις σε ένα 24" μόνιτορ δεν θα την έχεις σε καμία HD 1080p τηλεόραση, γι αυτό και οι τιμές είναι τόσο υψηλές. Αν σε βολεύει, σαφώς και σε συμφέρει η τηλεόραση. Δεν είναι και ότι καλύτερο τα ΤΝ πάνελ, αλλά εξαρτάται από πολλά το τι θα πάρεις. Εγώ ας πούμε, δεν είχα πρόβλημα με κανένα ΤΝ πάνελ από αυτά που έχουν περάσει από τα μάτια μου. Η καλύτερη λύση είναι να πας να δεις το μόνιτορ από κοντά και να ξέρεις τι θα πάρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν κάθε μήνα μπαίνω στον πειρασμό να πάρω 22-24” LCD μόνιτορ και να αντικαταστήσω την 19” CRT μου (desktop/games σε 1600χ1200).

Πολύ δύσκολα τα πράγματα….

Διαβάζοντας και αυτό το Thread συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν έχει έρθει η στιγμή ακόμα. Και αυτό γιατί περιμένω να βγει μια 22-24 που:

a. να υποστηρίζει fullHD

b. να μην έχει ghosting ή άλλα ζητήματα σε gaming

c. να έχει ευρεία γωνία θέασης κυρίως στον κάθετο άξονα καθώς στο δωμάτιο την χρησιμοποιώ και σαν TV και όταν είσαι οριζοντιωμένος…. χρειάζεσαι καλές γωνίες θέασης για να μην κουνάς συνέχεια την οθόνη.

 

 

Ούτε αυτή την χριστουγεννιάτικη πάροδο δεν κυκλοφόρησαν LCD που να ικανοποιούν τα παραπάνω και να είναι σε τιμή κάτω από 500ευρώ δυστυχώς…. Άρα οπός είπε και κάποιος άλλος θα περιμένω!

 

Πάντως πάλι καλά που δεν πέταξα την 19”CRT τόσα χρόνια! Η 1600χ1200 είναι πολύ καλή ανάλυση για το μέγεθος της 19” και δεν εχω προβλήματα με χρώματα/μαύρο/ghosting…. Πάλι καλά!!!! Το κακό είναι ότι δεν κυκλοφορούν ούτε φθηνές CRT στην αγορά… γιατί διαφορετικά θα σας πρότεινα κάτι αντίστοιχο (για όποιον έχει τον χώρο βέβαια και δεν το βλέπει μαδάτα του στιλ-> έχω λεπτή οθόνη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιiyama γενικά μετά τις άριστες και cost-effective CRT oθόνες έπεσε σε παρακμή όταν μπήκαμε στην φάση των TFT. Aλλά κάτι πάει ν' αλλάξει.

 

Εγω αφού ψάχνω ένα μήνα για 24' και έχοντας διαβάσει reviews απ' ολα τα site παγκοσμίως, κατέληξα σε αυτήν :

 

Iiyama Prolite B2403WS :-D

 

Δείτε το κορυφαίο εργαστηριακό site για οθόνες να λέει αφου έχει διεξάγει όλους τους ελέγχους:

 

http://www.behardware.com/articles/680-1/lcd-24-iiyama-b2403ws-samsung-245t.html

 

In the end, this Iiyama Prolite B2403WS was a real favorite in our office. It combines the main essential ingredients of a good screen with excellent reactivity (after adjustment), pre-calibratedd colors (!!!), a reasonable price (this is relative of course but exactly a year ago the Dell 2407WFP was launched at 1150), nice design, rotating base, vertically adjustable and can be pivoted.

 

Χρώμα: Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Η οθόνη έρχεται με προ-ρυθμισμένα χρώματα!

Έχει την ίδια xρωματική απόδοση με την Dell 2407WFP. Που είναι βρέθηκε εκεί στον πάτο μια BenQ;

 

IMG0020851.gif

 

Δείτε και εδώ.

 

Η χρωματική ανομοιογένεια δεν είναι απούσα αλλά ευτυχώς είναι μικρότερη απο το μέσο όρο, και σπάνια γίνεται αντιληπτή απο το μάτι.

 

Αντίθεση: Koντά στην απόδοση της LG-245WP.. Iκανοποιητική. Δείτε παρακάτω.

 

IMG0020770.gif

 

Βάθος μαύρου χρώματος: Η καλύτερη οθόνη στο παρακάτω τεστ είναι η Samsung 245B και είναι εξοπλισμένη με TN panel και όχι με PVA. Aυτό για γνώση αυτών που μασάν την καραμέλα ότι "oχι ΤΝ panel, δεν είναι καλές". Η Iiyama (με TN) αποδίδει πολύ καλά.

 

IMG0020769.gif

 

 

Gaming: Για οσους τους απασχολεί το "παίζειν", το μικρό afteglow που εμφανίζει η Ιiyama Prolite 2403WS, διορθώνεται αν στις "ρυθμίσεις" επιλέξουμε στον τομέα ΟSD --> OD (overdrive) την τιμή 2. Και ως μαγείας η οθόνη αποδίδει καλύτερα.

 

Ηigh Definition Ταινίες: Αν έχετε μια σύγχρονη κάρτα γραφικών (όπως NVIDIA 7800GT, ASUSTeK ATI Radeon X1800 XT ή καλύτερη) με ενσωματωμένα κυκλώματα για HD, για χρωματική διόρθωση, οξύτητα και μείωση του θορύβου, η ποιότητα της αναπαραγωγής της ταινίας θα είναι αξιόλογη.

 

 

Τελικό συμπέρασμα δικό μου: Για τα λεφτά της είναι η καλύτερη 24' αυτή τη στιγμή. Ας έχει panel ΤΝ, για εικόνα, κείμενο, σερφάρισμα είναι πολυ ικανοποιητική. Και μην ξεχνάμε κάτι σπάνιο: ότι έρχεται με προ-ρυθμισμένα χρώματα (pre-calibrated) γεγονός που την κάνει ''πολύ ζωντανή" χρωματικά. Νομίζω ότι για το μέσο χρήστη είναι ότι καλύτερο. Το σκέφτομαι σοβαρά*

 

 

 

* Εχω μια 19' CRT Iiyama VisionMaster 450, μια εξαίρετη οθόνη που δεν χτυπιέται σε χρώματα και αντίθεση, απο καμμία TFT. Δεν μπορώ να την αποχωριστώ εύκολα ούτε για 24 ίντσες. Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks for the advice tmjuju.

 

Δεν την πετάω, την αγαπάω την άτιμη. 85 ΗΖ στα 1280χ1024 άνετα είναι αυτά. Ασε που πάει και πιο πάνω..

 

Παρεμπιπτώντως, έχω μια Ιiyama VisionMaster Pro 450 και μια 451. Η μία κάθεται! Η άλλη "σκίζεται" στη δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΕΦΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΤΣΙΠΡΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗ. KATΩ Η ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΝΑΝΣΥ.

 

Έτσι , έτσι :lol::lol::lol:

Κάτω οι Δάφνες Μπόκοτα όλου του κόσμου!!!

 

Στο θέμα μας τώρα, δεν αποχωριζόμαστε τις παλιές οθόνες τώρα που παίρνουμε τις καινούριες wide. Η αίσθηση του συμπληρωματικού(extended) desktop είναι ανεπανάληπτη. Χλιδή;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αφού ψάχνω ένα μήνα για 24' και έχοντας διαβάσει reviews απ' ολα τα site παγκοσμίως, κατέληξα σε αυτήν :

 

Iiyama Prolite B2403WS :-D

 

την πήρες ?? πώς είναι .?? το prison break το βλέπεις με τέλεια εικόνα ??

και η επιφάνεια εργασίας με το δείκτη του ποντικιού διακρίνεται εύκολα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να αγορασω οθονη τον Φεβρουαριο και εχω σκοπο να ριξω πολλα ευρα.

 

Οποτε θελω γνωμες για τις παρακατω..

 

1)Samsung

TFT 24'' SM244T 900?

 

2)Eizo

TFT 24'' S2431W Black 1.000?

 

3)Eizo

TFT 24,1'' S2411W BK 1.100?

 

4)Samsung

TFT 27'' SM275T 1.100?

 

Ειμαι αναμεσα στις 3 πρωτες, την 4η την 27αρα την ειδα τωρα και ειπα να την βαλω.

 

Τι προτινετε και γιατι;

 

Δυστυχως εχω παει στο πλαισιο αλλα λογω λανθασμενων ρυθμισεων καλυτερα δειχνουν κατι 17αρες. Σε ολες τις οθονες την ιδια αναλυση βιντεο εχουν και παιζει... ΕΛΕΟΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να αγορασω οθονη τον Φεβρουαριο και εχω σκοπο να ριξω πολλα ευρα.

 

Οποτε θελω γνωμες για τις παρακατω..

 

1)Samsung

TFT 24'' SM244T 900?

 

2)Eizo

TFT 24'' S2431W Black 1.000?

 

3)Eizo

TFT 24,1'' S2411W BK 1.100?

 

4)Samsung

TFT 27'' SM275T 1.100?

 

Ειμαι αναμεσα στις 3 πρωτες, την 4η την 27αρα την ειδα τωρα και ειπα να την βαλω.

 

Τι προτινετε και γιατι;

 

Δυστυχως εχω παει στο πλαισιο αλλα λογω λανθασμενων ρυθμισεων καλυτερα δειχνουν κατι 17αρες. Σε ολες τις οθονες την ιδια αναλυση βιντεο εχουν και παιζει... ΕΛΕΟΣ!!!

 

To ξαναγραφω και στη νεα σελιδα...:o:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξαναγραφω και στη νεα σελιδα...:o:o

Είμαι περίπου στην ίδια θέση με σένα. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο, αποφάσισα να μαζέψω λίγα ακόμα χρήμματα και να πάρω είτε την EIZO 2441W, είτε την Samsung SM305T είτε την Dell 3008 όταν με το καλό έρθει.

Αν πάντως θες 24άρα όπωσδήποτε κοίτα την 2408-HC της Dell που έχει εντυπωσιάσει τους πάντες από ότι διαβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίπου στην ίδια θέση με σένα. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο, αποφάσισα να μαζέψω λίγα ακόμα χρήμματα και να πάρω είτε την EIZO 2441W, είτε την Samsung SM305T είτε την Dell 3008 όταν με το καλό έρθει.

Αν πάντως θες 24άρα όπωσδήποτε κοίτα την 2408-HC της Dell που έχει εντυπωσιάσει τους πάντες από ότι διαβάζω.

 

H eizo εχει 1400 ευρω, μηπως μπορεις να δωσεις ενα λινκ να δω τις αλλες και την τιμη τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H eizo εχει 1400 ευρω, μηπως μπορεις να δωσεις ενα λινκ να δω τις αλλες και την τιμη τους;

Κάτσε γιατί τα μπέρδεψα λιγάκι...Ένα ένα:

Dell 2408: ακόμα περιμένουμε να ανακοινωθεί

Dell 248: μακριά καθότι ΤΝ Panel

Dell 3008: ακόμα περιμένουμε να έρθει. Εξαιρετικό μόνιτορ, αλλά θα είναι γύρω στα 1600? αρχική τιμή (1999$ MSRP)

Dell 2407 και 2707: εξαιρετικά στις 24 και 27 ίντσες. Για τιμή πάρε τηλέφωνο στην dell.gr καθώς πουλάνε μόνοι τους, οπότε θα σου πουν τρέχουσα τιμή.

Eizo 2441W: Σε απόλυτες τιμές η καλύτερη 24άρα με εξαιρετικές media δυνατότητες (connectivity,τον καλυτερο upscaler κλπ). Την βλέπω στο skroutz γύρω στα 1300?

Samsung 305: η οικονομικότερη και εύκολο να βρεθεί 30άρα. Γύρω στα 1300? και με εξαιρετική απόδοση.

 

Προσωπικά είμαι κλίνω σε μια εκ των Eizo 2441W, Dell 2707wfp και Sammy SM305 με μόνο δίλημμα τις ίντσες και το μέγεθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...