Προς το περιεχόμενο

Κυκλικά Αυτοκόλλητα πάνω σε cd


Melinbonian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να έχω πάνω στα cd μου αυτά τα κυκλικά αυτοκόλλητα. Επίσης, τι διαφορές υπάρχουν στα αυτοκόλλητα και στα cd(υπάρχουν κάποια που δε δέχονται?) και αν χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα είτε για να κάνω το σχέδιο είτε για να τα κάνω κυκλικά(σε περίπτωση που δεν είναι ήδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αυτοκόλλητα μπαίνουν σε όλα τα cd, αλλά κράτα μια μικρή επιφύλαξη για τα prindable. Μπορείς να αγοράσεις έτοιμο πακέτο (πρόγραμμα και ειδικά αυτοκόλλητα χαρτιά) ή να βρεις έτοιμες φόρμες για word, powerpoint και να αγοράσεις μόνο τα ειδικά αυτοκόλλητα. Απλά το πακέτο με το πρόγραμμα έχει και ένα δακτύλιο ή μια μικρή "πρέσα" για να κεντράρεις το αυτοκόλλητο στο cd. Ότι και αν αποφασίσεις, φρόντισε να τα κολλήσεις καλά, για να μην ξεκολλήσει μέσα στο drive. Καλό θα είναι να μην το κάνεις σε dvd γιατί θερμαίνονται πιο εύκολα, ειδικά αν πρόκειται για ταινία γιατί θα μείνει μέσα στο drive τουλάχιστον 1-2 ώρες και η πιθανότητα να ξεκολλήσει είναι πιο μεγάλη. Την έχω πατήσει με dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ , τωρα με ξενέρωσες. Άμα ξεκολάνε τόσο εύκολα τι να το κάνω,γιατι για ταινίες το θέλω. Για τη λύση μέσω εκτύπωσης printable cd εχεις καμια ιδέα τι παιζει? Υποθέτω θέλει ειδικό εκτυπώτή για παραδειγμα?

Γενικά , πια είναι η καλύτερη λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ , τωρα με ξενέρωσες. Άμα ξεκολάνε τόσο εύκολα τι να το κάνω,γιατι για ταινίες το θέλω. Για τη λύση μέσω εκτύπωσης printable cd εχεις καμια ιδέα τι παιζει? Υποθέτω θέλει ειδικό εκτυπώτή για παραδειγμα?

Γενικά , πια είναι η καλύτερη λύση?

 

Χρειάζεσαι και ειδικό εκτυπωτή, και ειδικά cd τα οποία είναι λίγο ακριβά και ένα τσουβάλι λεφτά σε μελάνια! Έχω δοκιμάσει αρκετά πράγματα, αλλά στο τέλος όλα πεταμένα λεφτά είναι. Η καλύτερη λύση φίλε είναι μια: Γράφε με ειδικό μαρκαδόρο πάνω στα cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης, λέγεται γενικά ότι είναι καλό να αποφεύγονται τα αυτοκόλλητα πάνω στα cd. Ο λόγος είναι ότι το αυτοκόλλητο αποκλείεται να κολληθεί απόλυτα συμμετρικά, με αποτέλεσμα να αλλάξει το κέντρο βάρους του δίσκου, και καθώς γυρίζει με μεγάλη ταχύτητα, να προκαλέσει παραμόρφωσή του. Η καλύτερη λύση είναι αυτή που προαναφέρθηκε: ειδικό μαρκαδοράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚΡΥΑ.... ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ 50 ΔΙΣΚΑΚΙΑ....

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ Η ΚΟΛΛΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΩΣΗ... ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΟΛΑ..

ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ...

Τώρα έχω έναν CANON IP 4300 παίρνω DVD TDK printable καί τέλος τά προβλήματα...

ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!! ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΖΗΜΙΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δε κατα΄λαβαίνω είναι πώς επηρεάζεται το dvd πχ από τη κόλλα, όταν είναι τόσο "παχύ". Έχω άπειρα γρατζουνισμένα dvd (από τη πάνω πλευρα πάντα) και δεν είχα προβλημα.

Είναι δυνατόν να επηρεάζεται τόσο πολύ από το αυτοκόλλητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση φίλε είναι μια: Γράφε με ειδικό μαρκαδόρο πάνω στα cd.

 

Πράγματι η καλύτερη και η ποιο φθηνή λύση που έχω δοκιμάσει(τουλάχιστον τώρα βρίσκω τι έχω σε κάθε DVD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω έναν CANON IP 4300 παίρνω DVD TDK printable καί τέλος τά προβλήματα...

 

+1 Και απο μενα, περνεις ειδικο εκτυπωτη (ο συγκεκριμενος κανει γυρω στα 100 ?) και τυπωνεις σε printable δισκακια, οικονομικα σου βγενει παραπανω αλλα το καλο πραγμα παντα κοστιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα μου έχει ξεκολλήσει αυτοκόλλητο μέσα στο drive. Και όχι μεγάλο, μικρή ετικέτα ήταν. Αναγκάστηκα να ανοίξω το drive και να το βγάλω γιατί αλλιώς δεν δούλευε το dvd. Φτηνά την γλίτωσα

 

Κάτι άσχετο/σχετικό: τα δισκάκια Lightscribe πόσο ακριβά είναι (cd/dvd); μπορούμε να βάλουμε και άλλα δισκάκια που δεν είναι ειδικά και τι παθαίνουμε αν τα βάλουμε (χάνουμε σε ποιότητα "χαράγματος");

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με lightscribe δουλεύονται μόνο τα ειδικά δισκάκια. Είναι αρκετά πιο ακριβά.

 

edit: δεν είναι χάραγμα. Είναι κάψιμο από το laser του drive της ειδικής επίστρωσης του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα μου έχει ξεκολλήσει αυτοκόλλητο μέσα στο drive. Και όχι μεγάλο, μικρή ετικέτα ήταν. Αναγκάστηκα να ανοίξω το drive και να το βγάλω γιατί αλλιώς δεν δούλευε το dvd. Φτηνά την γλίτωσα

 

Κάτι άσχετο/σχετικό: τα δισκάκια Lightscribe πόσο ακριβά είναι (cd/dvd); μπορούμε να βάλουμε και άλλα δισκάκια που δεν είναι ειδικά και τι παθαίνουμε αν τα βάλουμε (χάνουμε σε ποιότητα "χαράγματος");

 

Στο πλαίσιο έχουν τα cd 0,8? και τα dvd 0,89-0,99?. Όχι, μόνο τα ειδικά γράφονται με τα αντίστοιχα recorders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...