Προς το περιεχόμενο

Aλλόκοτο προβλημα δκικτύου και internet


Apanepai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά,

εχω ένα pc με xp και ενα pc με windows 98. Στο pc με τα xp έχω βάλει στην ethernet θύρα το speedtouch 530 για να έχω internet. Επίσης έχω και ένα sagem fast modem usb που έδινε η otenet. Ανοίγω λοιπόν το router και έχει κανονικά net το pc. Όταν όμως συνδέω στη θύρα usb το άλλο modem δεν συγχρονίζει κανένα από τα δύο και μου βγάζει σφάλμα σχετικό με usb bandiwith στο pc με τα 98. Δηλαδή δεν μπορώ να έχω net και στα δύο αλλά πρέπει να κλείνω το ένα όταν θέλω να ανοίξω το άλλο. ¨Εχει κανείς ιδέα τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι αφού δεν γινεται σε μια τηλεφωνική γραμμή να συγχρονιστούν δύω modem...(αν θέλεις να έχεις Internet και στα δυο pc παίρνεις ένα switch και συνδέσεις το router εκεί και μετά και το κάθε pc με Ethernet επάνω στο switch)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Αλλα το πρόβλημα είναι ότι το ένα pc το παλιό δεν έχει κάρτα δικτύου.

Αλλά γιατί όταν κλείνω το router δεν μπορεί να συγχρονίσει το modem. Πρέπει για να συγχρονίσει να βγάλω τελείως το καλώδιο του τηλεφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως σου βγαζει καποιο μυνημα του τυπου "cannot initialize usb bandwindth" που σημαινει οτι εχεις παλιο και αργο επεξεργαστη και επειδη η usb θυρα τρωει πολυ cpu, τρως πορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό ακριβώς συμβαίνει αλλά τι σχέση έχει ο συχρονισμός του modem με την επεξεργαστική ισχύ του υπολογιστή? Και τι αλλάζει όταν βγάζω το καλώδιο τηλεφώνου από το router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Αλλα το πρόβλημα είναι ότι το ένα pc το παλιό δεν έχει κάρτα δικτύου.

Αλλά γιατί όταν κλείνω το router δεν μπορεί να συγχρονίσει το modem. Πρέπει για να συγχρονίσει να βγάλω τελείως το καλώδιο του τηλεφώνου.

 

Την κάρτα δικτύου με 10 ευρώ παίρνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντησα ηδη....

 

πηγαινε στο device manager > universal serial bus controller > universal host controller, right click > properties > advanced και τσεκαρε το dont tell me about USB errors, αν δε σε βοηθησει αυτο.... δες την απαντηση του Μαυρου Δεμη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί όταν βγάζω το καλώδιο τηλεφώνου από το router μπαίνει κανονικά το modem στο παλιό pc. Για ποιο όγο επηρεάζει το router το modem ενώ είναι κλειστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί όταν βγάζω το καλώδιο τηλεφώνου από το router μπαίνει κανονικά το modem στο παλιό pc. Για ποιο όγο επηρεάζει το router το modem ενώ είναι κλειστό?

 

Οτι υπολογιστή και να έχεις άμα συνδέσεις δυο modem σε μία τηλεφωνική γραμμή δεν θα συγχρονίζει το ένα από τα δυο (π.χ. άμα αποσυνδέσεις το Router και συνδέσεις το modem και κάνεις κλίση θα μπει κανονικά και καθώς είναι συνδεδεμένο το modem συνδέσεις το router δεν θα συγχρονιστεί με τίποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν συγχρονίζει κανένα και το παράξενο είναι ότι πέφτει και η γραμμή του τηλεφώνου.

 

Εγώ τι σκέφτηκα. Εφόσον δεν με ενδιαφέρει να έχουν και οι δύο ταυτόχρονα net να μην αγοράσω κάρτα και να έχω και τα δύο πάνω και κάθε φορά να ανοίγω αυτό που θέλω. Αλλά το παράξενο είναι ότι ενώ έχω κλειστό το router το modem δεν μπορεί να συγχρονίσει. Για να συγχρονίσει πρέπει να βγάλω τελείως το καλώδιο του τηλεφώνου από την ανάλογη θύρα του router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν συγχρονίζει κανένα και το παράξενο είναι ότι πέφτει και η γραμμή του τηλεφώνου.

 

Εγώ τι σκέφτηκα. Εφόσον δεν με ενδιαφέρει να έχουν και οι δύο ταυτόχρονα net να μην αγοράσω κάρτα και να έχω και τα δύο πάνω και κάθε φορά να ανοίγω αυτό που θέλω. Αλλά το παράξενο είναι ότι ενώ έχω κλειστό το router το modem δεν μπορεί να συγχρονίσει. Για να συγχρονίσει πρέπει να βγάλω τελείως το καλώδιο του τηλεφώνου από την ανάλογη θύρα του router.

 

όταν κλείνεις το PC το Router δεν κλίνει και είναι συνέχεια συνδεδεμένο για αυτό όταν βγάζεις το καλώδιο συνδέεται το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παράλειψή μου. Εννοείται πως κλείνω το router.

 

Τότε κάπως παράξενο φαίνεται αφού το έκλεισες από διακόπτη και κάνει αυτά δεν ξέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...