Προς το περιεχόμενο

Αυξομοιώσεις τάσεις... Τι να πάρω?


Dark_Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πρίζες/πολύπριζα ασφαλείας προτίμηστε MGE ή APC με απόκριση <2ms.

Στα φτηνότερα ανεβαίνει πολύ ο χρόνος απόκρισης.

Δεν έχει σημασία σε τί φορτίο υπέρτασης μπορεί να ανταπεξέλθει μια πρίζα ασφαλείας (ή πόσο μάλλον ένα ups) αν δεν το προλάβει. ;)

 

Τα on line ups είναι τα κορυφαία αλλά κοστίζουν γύρω στα 3000 ευρώ. Αυτό που προτείνεις είναι line interactive.

 

2000-2400Ε τελική (με 19% ΦΠΑ) λιανική κοστίζουν τα Delta Online Powerware 5-6KVA που "σηκώνουν" ολόκληρο τοπικό δίκτυο από pc.

Όπου τα έχω στήσει τα τελευταία χρόνια δεν με έχουν προδώσει ποτέ.

To 3000E σε ποιό ups το είδες;

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"βαφτισμένα" ups των ~115E δεν σε καλύπτουν για αυτά που ζητάς
Αγαπητε υπαρχει και η μεση λυση. Οταν θελουμε να παρουμε αμαξι δεν παμε κατευθειαν σε Mercendes εκτος αν εχουμε τα λ7. Ενταξει και εγω αν ηθελα να διαθεσω 200+ σιγουρα apc θα επερνα αλλα ειδικα αυτο που προτεινα εγω mustec 1000 θα τον καλυψει στο επακρο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

2000-2400Ε τελική (με 19% ΦΠΑ) λιανική κοστίζουν τα Delta Online Powerware 5-6KVA

...

 

Μιας και ανέφερες την Powerware, το Powerware 9120 Model 1000 (700 Watt - 1000 VA) Part number 05147362-5591 είναι ΟΚ για τα προβλήματά του.

Μήπως γνωρίζεις Έλληνα προμηθευτή να τον βοηθήσουμε; DELL ίσως;

 

Η τιμή του έξω είναι γύρω στα 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανέφερες την Powerware, το Powerware 9120 Model 1000 (700 Watt - 1000 VA) Part number 05147362-5591 είναι ΟΚ για τα προβλήματά του.

Μήπως γνωρίζεις Έλληνα προμηθευτή να τον βοηθήσουμε; DELL ίσως;

 

Η τιμή του έξω είναι γύρω στα 500.

 

Προμηθευτή προτιμώ να μην αναφέρω, λόγω της θέσης μου.

Ότι αποφασίσει να αγοράσει μπορεί να απευθυνθεί σε καταστήματα λιανικής (skroutz it) και ας το αγοράσει από όπου τον συμφέρει καλύτερα.

Η ερώτηση μου για τα 3000Ε παραμένει.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε υπαρχει και η μεση λυση. Οταν θελουμε να παρουμε αμαξι δεν παμε κατευθειαν σε Mercendes εκτος αν εχουμε τα λ7. Ενταξει και εγω αν ηθελα να διαθεσω 200+ σιγουρα apc θα επερνα αλλα ειδικα αυτο που προτεινα εγω mustec 1000 θα τον καλυψει στο επακρο

 

Τη μέση λύση του ανέφερα σε ποιότητα αλλά σε χαμηλά (620) VA (μικρή αυτονομία) για να κρατήσουμε χαμηλά το κόστος (~210Ε).

Η λύση Mustek 1000 στα ~115Ε που αναφέρεις είναι low end.

Η "mercedes" [high end λύση] θα ήταν ένα delta conversion online στα ~διπλά λεφτά και πάνω από ένα smart APC sc 620. ;)

 

Σύγκρινε χρόνους απόκρισης (ο σημαντικότερος παράγοντας ίσως) & stadar που υποστηρίζει έκαστο (άρα και ποσοστό προστασίας), και μετά χρήματα, παράθεσε τα εδώ και ξανασυζητάμε.

Να συννενοούμαστε.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

2000-2400Ε τελική (με 19% ΦΠΑ) λιανική κοστίζουν τα Delta Online Powerware 5-6KVA που "σηκώνουν" ολόκληρο τοπικό δίκτυο από pc.

Όπου τα έχω στήσει τα τελευταία χρόνια δεν με έχουν προδώσει ποτέ.

To 3000E σε ποιό ups το είδες;

 

 

 

/sc

 

Εντάξει τωρα... εκει κόλλησες? Ηθελα απλώς να τονίσω οτι είναι ακριβα γύρω στα 2000+ είχα δει ορισμένα. Υπάρχουν βέβαια και με 1000 ευρώ αλλά και με πάνω απο 3000 βλέπε -> http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980767&product=653985

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ακούστε και το δικό μου πρόβλημα.

Πολύ συχνά όταν πατάω το κουμπί για να ανοιξει το pc ακουγεται πολύ δυνατά ο ήχος του ρευματος και νομίζω ότι θα καει το pc,επίσης καμιά φορά όταν ανοίξει κάποιος κανένα διακόπτη ρευματος σε άλλο δωματιο ακούγεται πάλι απο το pc μου ήχος (ίσως απο τα ηχεία να ακούγεται τόσο).Άλλες φορές είναι ολα οκ.

Παλιά μου ειχε καεί το τροφοδοτικό.

Είναι πρόβλημα αυξομείωσης τάσης?

Τα ups ειναι πανάκριβα.Ένας αυξομειωτής τάσης τι κάνει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα, στην περιοχή μου ειδικά τώρα στις γιορτές έχουμε αρκετές αυξομοιώσεις τάσης... Τι εννοώ... Στα καλά καθούμενα πέφτει η ένταση στα φώτα και μετα απο κανα λεπτό επανέρχεται στα κανονικά... Δεν μιλάω για διακοπή ρεύματος... αλλά για καθαρά θεμα εντασης του ρεύματος... Υποπτεύομαι πως αυτός είναι ο λόγος που παρέδωσε πρόσφατα πνέυμα το Enermax Liberty 620 που είχα... Το θέμα είναι το εξής... Τι μπορώ να κάνω για αυτό???

Στο pc έχω στη πρίζα ένα της MGE που είναι κ καλά για κεραυνούς... αλλά από ότι φαίνεται δε φτάνει.... Θέλω προφανώς κάτι να καλιμπράρει την ενταση του ρεύματος... Δε θέλω ups με μπαταρίες αφού και να κλείσει το pc δε με νοιάζει..

Σε ένα διαφημιστικό απο Πλαίσιο έλεγε πως αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978267&product=873853

προστατεύει απο αυξομοιώσεις ρεύματος... Δλδ όταν πέφτει η ένταση απο το ρεύμα Θα με καλύπτει? Τι μου προτείνετε εσείς?

 

thanx in advance!

 

Και να κλείσει το pc δε σε νοιάζει;

Μα τότε είναι συνήθως που γίνονται οι χοντρές ζημιές με τους δίσκους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ακούστε και το δικό μου πρόβλημα.

Πολύ συχνά όταν πατάω το κουμπί για να ανοιξει το pc ακουγεται πολύ δυνατά ο ήχος του ρευματος και νομίζω ότι θα καει το pc,επίσης καμιά φορά όταν ανοίξει κάποιος κανένα διακόπτη ρευματος σε άλλο δωματιο ακούγεται πάλι απο το pc μου ήχος (ίσως απο τα ηχεία να ακούγεται τόσο).Άλλες φορές είναι ολα οκ.

Παλιά μου ειχε καεί το τροφοδοτικό.

Είναι πρόβλημα αυξομείωσης τάσης?

Τα ups ειναι πανάκριβα.Ένας αυξομειωτής τάσης τι κάνει???

ta ups den einai akriva.30 euro kanei ena poliprizo asfaleias kai oxi auxomiotis kai 60 kanei to mge to ups to nova to 600 pou ine poli kalitero apo statheropoiiti.check na deis an exei giosei to spiti sou kai i priza sou.

Και να κλείσει το pc δε σε νοιάζει;

Μα τότε είναι συνήθως που γίνονται οι χοντρές ζημιές με τους δίσκους...

ama klisei to pc apotoma i kefali den tha prolavei na paei sto parking position opote tha paei pros ton disko.kai ta skampanevasmata opos kai ta apotoma klisimata xekanoun ton disko idika.den einai anagki na ginei ipertasi reumatos gia na pathei kati

εχει κανεις προβληματα τασης σε πειραια-κερατσινι;

kala den exei na kanei mono i perioxi alla pola.monofasika trifasika ktl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...