Προς το περιεχόμενο

AMD quad core and motherboards


gus8511q

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσον αφορά τις επιδόσεις, οι της intel τετραπύρηνοι έχουν 4 πολύ γρήγορους πυρήνες, με αποτέλεσμα όταν έχεις μια single threaded εφαρμογή να πηγαινει σφαίρα. Όταν όμως πρέπει να συνεργαστούν, εκεί καθυστερούν. Αντίθετα οι φινομ έχουν 4 αργοτερους σε σχέση με την ιντελ πυρήνες( πραγμα που φαίνεται και από τα benchmarks) οι οποίοι όμως συνεργάζονται αψογα, με αποτέλεσμα να φτάνουν ή και να ξεπερνούν τους core 2 quad σε multithreaded εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arkei na bgoun pragmata pou na pezoun kai me tous 4 pirines.ante na bgoun autoi me to provlikma na exei lithei.an kai 9500 tha perna pou dne exei to provlima alla tha perimeno gia to b3 stepping .elpizo na erthei sintoma agglia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, αυτά τα errata.. δεν μας αφήνουν να πάρουμε AMD μιας και πλέον όλοι χρησιμοποιούμε virtualization...

 

Ψωμί, παιδεία, virtualization!

 

Το πρόβλημα δεν είναι κάποιο bug, αλλά οι μη ανταγωνιστηκές επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά τις επιδόσεις, οι της intel τετραπύρηνοι έχουν 4 πολύ γρήγορους πυρήνες, με αποτέλεσμα όταν έχεις μια single threaded εφαρμογή να πηγαινει σφαίρα. Όταν όμως πρέπει να συνεργαστούν, εκεί καθυστερούν. Αντίθετα οι φινομ έχουν 4 αργοτερους σε σχέση με την ιντελ πυρήνες( πραγμα που φαίνεται και από τα benchmarks) οι οποίοι όμως συνεργάζονται αψογα, με αποτέλεσμα να φτάνουν ή και να ξεπερνούν τους core 2 quad σε multithreaded εφαρμογές.

 

ποιες εφαρμογες? οι εφαρμογες αυτες που λες ειναι ελαχιστες και δεν τις χρησιμοποιει ποτε ενας απλος χρηστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά είμαι εδώ και δύο μήνες και θέλω να πάρω AMD τετραπύρηνο και δεν μπορώ με όλα αυτά τα προβλήματα...

Το δε παλικάρι που αγοράζω hardware και έχουμε γίνει και φιλαράκια αρνείται να μου πάρει τα ΛΕΦΤΑ μέχρι να περάσει αυτό το @@δίμηνο

Την έχω περάσει τόσα χρόνια με το ATHLON XP BARTON 2600+, 2 GB MEMORY 6600 GT AGP αλλά δεν πάει άλλο και δεν ξέρω τι να κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε Intel (είμαι φιλοAMD/ATI τύπος, δηλωμένος:)).

Δεν αξίζουν τα χρήματά τους οι Φένομ. Αν σε κρατάνε τα errata, τότε τί να πω; Είναι ένα πρόβλημα στο virtualization που και να θέλω, δεν μπορώ να το αναπαράγω. Τσάμπα σε κρατάει από το να πάρεις AMD.

(Πολύ καλή δυσφήμιση της AMD, όχι πως δεν το κάναν οι επιδόσεις τους από μόνες)

 

EDit: Από την άλλη, το ΒΙΟΣ update που θα βγει θα τους κάνει πιο αργούς απ'ότι είναι, οπότε πραγματικά καλύτερα περίμενε ως το τέλος Φεβρουαρίου-αρχές Μάρτη. Έχω ΧΡ 2500+ 1024ΜΒ, δεν είναι τόσο άσχημος για να αντέξεις λιιίγο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω amd ειμαι και δυστυχως περιμενω ειτε τον 9700 που οπως εχουν πει δεν 8α εχει αυτο το προβλημα ειτε τουσ 9550 9650.ελπιζω να βγουν αρχες φλεβαρη και οχι τελος γιατι αλους 2 μηνες χωρις pc γαματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα αργήσουν...

 

H AMD πρόσφατα πληροφόρησε τους συνεργάτες της πως η κυκλοφορία των νέων higher-end quad-core Phenom επεξεργαστών της , συμπεριλαμβανομένων των 9700 και 9900 θα αναβληθεί μέχρι το δεύτερο μισό του 2008 και όχι στις αρχές του χρόνου όπως είχε αρχικά ανακοινωθεί.

 

Παρόλα αυτά, το αν θα υπάρξει παρόμοια καθυστέρηση και στους triple-core Toliman είναι αυτό που θα είναι η σημαντικότερη απόφαση για την AMD (θα την άφηνε σχεδόν άοπλη), μιας και οι Toliman αναμένεται να προσφέρουν αναλογία απόδοσης/τιμής παρόμοιας με των επεξεργαστών της Intel, πράγμα που θα τους κάνει άκρως ανταγωνιστικούς.

 

Αιτία της καθυστέρησης αυτής φαίνεται να είναι το ότι η AMD δεν έχει ακόμη καταφέρει να λύσει το πρόβλημα του lookaside buffer (TLB) erratum που υπάρχει στα chips. Βέβαια, η απόφαση να γίνει αναβολή των πωλήσεων, μπορεί μακροπρόθεσμα να βοηθήσει την AMD, μιας και οι προβληματικοί επεξεργαστές εν τέλει θα έβλαπταν ακόμη περισσότερο την εταιρία.

 

Η AMD αρνήθηκε να δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το γεγονός.

 

http://www.digitimes.com/mobos/a20071224PD200.html

 

κουράγιο pouline!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πάω για Intel γιατί το μηχάνημα το διέλυσα τα Χριστούγεννα.... μέσα στο πνεύμα των διακοπών και της χαράς του παιδιού...LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αργήσουν...

 

 

 

http://www.digitimes.com/mobos/a20071224PD200.html

 

κουράγιο pouline!

 

οι toliman τι ειναι???

β.θα αργησουν και οι 9550 λογικα οι μονο οι 9700 και up.για να λενε οτιδεν το εχουν λυσει βλεπω να αργουν ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...