Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με μνημεσ και mobo...


charlatan154

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εφτιαξα ενα pc και εχω βαλει το mobo gigabyte p35 ds4 και για μνημεσ τησ kingstone hyperx 1gb sta 800Mhz . οταν ετρεξα το cpuz ειδα οτι οι μνημεσ παιζουν στα 333MHz . απο το bios ειδα οτι το system memory multipleir ηταν στο auto. επειδη δεν γνωριζω πολλα απο overclocking αν μπορουσατε να με βοηθησετε να τισ βαλω να τρεχουν στα 800MHz.... ακομα να πω οτι η mobo ειχε ενα προγραμμα το easytune5 απο το οποιο μπορεισ να αλλαξεισ τισ τιμεσ, το εβαλα στα 798 και 1,8v αλλα στο cpuz απο 333 που ηταν πηγε στα 400MHz... εκανα βλακια αν ναι να το γυρισω στα 600 και κατι που ηταν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ok αλλα για να μου γραφει 400 πρεπει να το πειραξω εγω απο το προγραμματακι που εχει. και οταν το πειραξω και μπω στο bios μου αναβοσβηνει κατι με κοκκινα γραμματα που μου λεει οτι κατι εχει αλλαξει. αν το αφησω στα 400 τα 1,8v ειναι αρκετα ή μηπωσ πρεπει να τα αυξησω στα 2v? ευχαριστω για την βοηθεια....:-)

 

α και κατι αλλο to fsb:dram ειναι 4:5. αυτο ειναι καλο ή κακο και ναι πως το αλλαζω και τι το κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το πειράζεις από το easy tune. Βάλε τις μνήμες στα 800 από το bios μέσω του διαιρέτη και voltage από 1.9 εως 2.0 αναλόγως το part No στις μνήμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μνημεσ μου λενε μεχρι 2v. οποτε να το βαλω στα 2 και ας αναβοσβηνει αυτο στο mobo? για να το βαλω να δουλευει στα 800 πρεπει να βαλλω πολλαπλασιαστη 3.00?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μνημεσ μου λενε μεχρι 2v. οποτε να το βαλω στα 2 και ας αναβοσβηνει αυτο στο mobo? για να το βαλω να δουλευει στα 800 πρεπει να βαλλω πολλαπλασιαστη 3.00?

 

κανεισ?:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογκηα κατω απο τους διερετες θα γραφει και σε τι ταχυτητες θα τρεχουνε οι μνημες σου.

 

ναι και λεει 667 αλλα κανονικα δεν θα επρεπε να λεει 800mhz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι cpu εχεις?

Λογικα καποιον Ε6Χ50, με FSB δηλαδη στα 1333MHz

 

Θα βαλεις τις μνημες στα 2V και τον διαιρετη στο1:1.20

Ολα αυτα απο bios. Μην μπλεκεις utilities.

 

Αν ολα πανε οκ πες μας τι temp εχεις στον cpu (απο το bios)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι cpu εχεις?

Λογικα καποιον Ε6Χ50, με FSB δηλαδη στα 1333MHz

 

Θα βαλεις τις μνημες στα 2V και τον διαιρετη στο1:1.20

Ολα αυτα απο bios. Μην μπλεκεις utilities.

 

Αν ολα πανε οκ πες μας τι temp εχεις στον cpu (απο το bios)

 

εχω τον quad Ε6600 με fsb 1066Μhz αυτο με τον διαιρετη τι ακριβωσ κανει? δεν ειδα στο bios να εχει κατι για να το αλλαξω... τωρα παντωσ ειναι 4:5 οπως φενετε στη φωτο(αν αυτο ειναι το ιδιο με αυτο που λεσ). τωρα η θερμοκρασια τησ cpu φτανει μεχρι 30 βαθμουσ. α και κατι αλλο αν αλλαξω κατι στο βιοσ στο μενου που εχει για ο/c αρχιζει και αναβοσβηνει διαφορα με θαυμαστικο οτι κ καλα κατι εχω αλλαξει. να μην τουσ δωσω σημασια?

post-70695-129062957631_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα να ανεβασω και αυτο που μου κανει εντυπωσει καθωσ οπωσ φενετε στη φωτο λεει max bandwidth PC2-5300 ενω αυτεσ που εχω λενε KINGSTON HYPERX 1GB DDRII PC6400 800MHz και οχι PC2-5300. γινετε να κανει λαθοσ?

post-70695-129062957633_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hmm...gia tis mnimes mou kanei entiposi...sinithos to cpu-z stis mnimes den kanei lathos.

Alla mi holoskas...an oi mnimes sou einai autes pou les tote mi se apasholei to cpu-z

 

 

Tora oson afora ton ta ipoloipa...ipethesa oti eheis 1333 FSB mias kai eipes oti default sou grafei tis mnimes sta 333.

Afou eheis ton Q6600 (fantazomai auton ennoeis) tote oi mnimes sou default trehoun sta 266 (diladi sinolika 266X2=533)

 

Tha valeis diereti 1:1.5 sto bios etsi oste na sou vgalei ti mnimi na sou trehei (400X2=800)

 

to 1.5 ehei noima oti 266X1.5=400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...