Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με μνημεσ και mobo...


charlatan154

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ λέω πως παίχτηκε απατεωνιά με τις μνήμες για δες πάνω τους έχουν ένα αυτοκόλλητο τι γράφουν ? πρώτη φορά βλέπω το cpu-z να διαβάζει λάθος τις μνήμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Στο αυτοκολητο οι μνημεσ γραφουν KHX6400D2/1G . το mobo απο το bios εχει πανω 3 επιλογεσ για να δουλευει το συστημα standart,turbo και extreme . default ειχε το turbo. οταν το εβαλα στο extreme παρατηρησα οτι ανεβασε τα voltage twn μνημων στα 2,1v. αυτη τη στιγμη εχω αλλαξει απο το bios το system memory multiplier και το εχω βαλει στο 3.0 . ετσι οπως φενετε στη φωτο οι μνημεσ τρεχουν στα 800. το voltage των μνημων ειναι 1,8v . να βαλλω απο το bios την επιλογη extreme ωστε να ανεβασει το voltage ή καλα ειναι στα 1,8? τωρα που το πειραξα μου λεει στο bios οτι το system voltage is not set κατι τετοιο.... να κανω κατι γιαυτο? ή να το αφησω οπωσ ειναι?

post-70695-129062957639_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afou eheis ton Q6600 (fantazomai auton ennoeis) tote oi mnimes sou default trehoun sta 266 (diladi sinolika 266X2=533)

 

 

 

οι μνημεσ μου με timings 5-5-5-15 ετρεχαν default στα 333 οχι στα 266... τι να πω...

post-70695-12906295764_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασέ τες μς 1,8 αν είναι σταθερές άστες εκεί αν όχι με 2 και αν πάλι δεν θέλουν τότε με 2,1 αν και με 1,8-1,9 θα κάτσουν καλά

 

οκ thnx για την βοηθεια... αυτο για το system voltage να το αφησω ετσι και ασ αναβοσβηνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο είναι το system voltage δες το και πές μου τι τιμές έχει να δούμε

 

cpu: fsb:266.00 voltage:1326 ratio:9.00

memory: freq: 798.00 voltage:1,90(to anebase kata 0,1v)

PCI-E: voltage 1,5

PCI: freq 33.00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οκ όλα καλά είναι τι σου λέει ;

 

system voltage not optimized! to system voltage ειναι απο default στο manual. λογικα το εμφανιζει αυτο επηδει εχω πειραξει τα ν των μνημων....λεσ να το αφησω ετσι? α περεπιπτωντοσ να πω οτι η θερμοκρασια αυτη την στιγμη ειναι cpu:20 C kai system:26 C αν και εχω ανοιχτο το πλαινο. καλα επιπεδα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά είσαι το voltage του cpu σου είναι λίγο πιο χαμηλά απο ότι θα έπρεπε ίσως για αυτό και παραπονιέται αλλά αν λειτουργεί κανονικά άστο έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά είσαι το voltage του cpu σου είναι λίγο πιο χαμηλά απο ότι θα έπρεπε φαντάζομαι έχεις ίσως για αυτό και παραπονιέται αλλά αν λειτουργεί κανονικά άστο έτσι

 

οκ θα δω πωσ παει και εχω καποιο προβλημα θα σε ενημερωσω... ευχαριστω για την βοηθεια...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...