Προς το περιεχόμενο

Μικρά εικονίδια συντομευσεων σε μεγάλο πανελ????


hasodikis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν ίσως η ερωτηση φανεί αστεία αλλά από χθές το βράδυ σπάω το κεφάλι μουκαι δεν μπορώ να βρω λύση (ατιμο αλτσχαιμερ!!!!). Σε ΚDE έχω αποφασίσει να κάνω ένα πλατύ πάνελ (δεστε φώτο κατω) και να βάλω πάνω του ότι χρειάζομαι από συντομέυσεις applets κτλ.

Ωραία .... τώρα μετά το μεγαλο λευκό τετράγωνο στο πανελ (Kpager2) θέλω να βάλω συντομευσεις εφαρμογών αλλά όχι με το default μέγεθος εικονιδίου ανάλογα με το πλάτος του πανελ σε pixels (τώρα είναι 48) αλλά πιο μικρό (π.χ. στο μεγεθος του εικονιδίου του firefox στην taskbar) ώστε να μπουν αρκετά χωρίς να τρώνε χώρο...(το έχω δει σε αρκετα screenshots)

και στο σημείο αυτό έχω κολλήσει ,,,,,,,.... καμιά ιδέα????

 

Βρεθηκε η απάντηση :

Right click on the kicker panel, Add Applet to Panel From the window that pops choose Quick Launcher, then click Add to Panel. It will start with 5 icons. You can drag and drop any app you want to add to the quick launcher. You can also right click on the quick launcher and choose Add Application --> <any.application.on.the.main.menu> The main menu application section will be reproduced, and you choose from the same location as the main menu. When you click the app icon, rather than open the app, it is added to the quick launcher. You may then remove the larger version of the same from the panel, if one exists.

 

Hasodikis

post-42350-129062957635_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που βρίσκετε στο kcontrol αλλά στο kubuntu πας στο διαχείριση συστήματος>εμφάνιση και εκεί στα εικονίδια και στην αριστερή πλευρά του παραθύρου επιλέγεις "προχωρημένα" και από εκεί μπορείς να ρυθμίσεις το μέγεθος των εικονιδίων σε όποιο σημείο θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό νόμιζα και εγώ ....αλλα. δυστυχώς δεν έχω αυτή την επιλογή. Το ατιμούλικο δε με αφήνει (!!!!) να επλέξω μέγεθος εικονιδίων για το πανελ.

Ασε που υποψιάζομαι ότι αυτό θα κάνει μαζικά όλλα τα εικονίδια στο πανελ το ίδιο μέγεθος και ευτό δεν το θέλω.

Από ότι θυμάμαι το KUBUNTU sto default του θέμα έχει αυτό που ζητάω. ενώ το μενού του κίκερ είναι με κεγάλο εικονίδιο έχει συντομευσεις εφαρμογών στο πανελ στο ιδιο μέγεθος με τα εικονίδια στο systemtray...

 

σπάω το κεφάλι μου

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://img528.imageshack.us/img528/9093/75664729fp0.png

 

check2fire αυτό ειναι το δικό σου desktop. Θέλω να κάνω αυτο ακριβώς που έχεις κάνει. Μετά το εικονιδιο του μενου κτλ , θέλω τα υπόλοιπα εικονίδια συντομευσεων να έιναι αισθητά μικρότερα.. Στο κέντρο ελέγχου του ΚουΝτουΕ, η πλάκα είναι οτι δεν με αφήνει να επιλέξω το μέγεθος των εικονιδείων του πανελ (:-(:-(:-(:-(:-() δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

 

Έχει κανεις καμια ιδεα ρε παιδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε η απάντηση

 

Right click on the kicker panel, Add Applet to Panel From the window that pops choose Quick Launcher, then click Add to Panel. It will start with 5 icons. You can drag and drop any app you want to add to the quick launcher. You can also right click on the quick launcher and choose Add Application --> <any.application.on.the.main.menu> The main menu application section will be reproduced, and you choose from the same location as the main menu. When you click the app icon, rather than open the app, it is added to the quick launcher. You may then remove the larger version of the same from the panel, if one exists.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να πας στο KDE CC - Appearance & Themes - Icons - Advanced.

Δοκίμασε από εκεί να διαλέξεις το μέγεθος ανάλογα με την κατηγορία.

 

Επίσης το μέγεθος των εικονιδίων διαμορφώνεται και με το μέγεθος του panel. Εάν δλδ διαλέξεις tiny panel τα εικονίδιά σου θα είναι όσο μικρά τα θες (βέβαια θα είναι αντίστοιχα μικρό κ το panel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι από default έτσι το ξέρω...που να με πάρει... ολα σχεδόν τα είχα δοκιμάσει εκτός από το προφανές....

Η χαζομάρα είναι ότι και στα πορτοπαράθυρα ως quicklaunch είναι γνωστό.... αν το ήξερα αυτό θα το είχα επιλέξει πρωτο...

 

τεσπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...