Προς το περιεχόμενο

Προσοχή στo P35 - Penryn (45nm) CPU !!!


petrostr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ψάξιμο διαπίστωσα το εξίς:

Τα Motherboard που έχουν Intel P35 Chipset ναι μεν υποστηρίζουν τους απερχόμενους επεξεργαστές της Intel Penryn (45nm), όμως ΔΕΝ θα δουλέψουν στο Maximun των δυνατοτήτων τους!!! Διότι κανονικά θέλουν X38 Chipset και DDR3 στα 1.333 MHz. Παρακάτω σας δείχνω από Copy-Paster από της Asus (Motherboard Asus P5KC) απόσπασμα κειμένου:

 

* The chipset officially supports the memory frequency up to DDR3 1066MHz/DDR2 800. Due to the tuning by ASUS exclusive technology, this motherboard natively supports up to DDR3 1333/DDR2 1066MHz.

 

Αντίστοιχη ενημέρωση υπάρχει και στις υπόλοιπες εταιρείες Motherboards.

 

Διαβάστε Intel: http://www.intel.com/products/chipsets/P35/index.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ddr1000 me sfixta timings einai kalytera apo ddr1600...

 

kala afou to leei kai h Intel (h opoia noiazetai gia emas kai oxi gia na poulhsei mobos me X38 chipsets) hsyxasa :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ddr1000 me sfixta timings einai kalytera apo ddr1600...

 

kala afou to leei kai h Intel (h opoia noiazetai gia emas kai oxi gia na poulhsei mobos me X38 chipsets) hsyxasa :P

 

 

Δοξα τον θεο, υπαρχει η Αγ.Intel που μας ενημερωσε για το μεγαλο κακο, και ετσι θα δωσουμε τον ''οβολο'' μας ετσι ωστε να παρουμε ολοι x38 chipset

 

 

...ωστε αργοτερα να το πεταξουμε και να παρουμε x48 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου όλοι έχουμε μάθει να διαβάζουμε τα μεγάλα γράμματα! Όμως η ουσία του θέματος είναι πάντα στα μικρά γράμματα που όλοι συνήθως αγνοούμε! Και επειδή κατά καιρούς έχουν πέσει μηνύσεις σε πολλές εταιρείες, αναγκάζονται και τα γράφουν (για να είναι καλλυμένοι νομικά), άσχετα ότι είναι με πολύ μικρά γράμματα, (και όποιος το πρόσεξε.... το πρόσεξε). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσοι σκοπεύεται (όπως εγώ) να αγοράσετε Motherboard με Intel P35 Chipset.... καλό είναι να επιλέξετε μητρική που να έχει και δυνατότητα για DDR3.... Όποιος θέλει το maximun σε λειτουργία των Penryn, θα σκάσει 200-250 ευρώ και θα πάρει X38 Chipset, όποιος θέλει κάτι οικονομικό... P35 Chipset με 100-150 ευρώ.

 

Στην αρχή έχω δώσει ένα Link που σας παραπέμπει στην Intel σχετικά με πληροφορίες για το P35 Chipset. Μπείτε εκεί και διαβάστε ότι πληροφορίες έχει (και το pdf).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

nai kai na skasoume ta apeira lefta gia mnhmes oi opoies einai xeiroteres apo ddr2 (ektos an paroume 1866mhz kai panw) kai na xanoume epidoseis apo ekei...spoudaia logikh...

 

twra gia to an apodidoun kalytera oi Penryn me ddr3 apo oti me ddr2 as doume prwta kapoio benchmark kai meta na vgaloume symperasma...giati egw proswpika den empisteuomai tetoies anakoinwseis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσοι σκοπεύεται (όπως εγώ) να αγοράσετε Motherboard με Intel P35 Chipset.... καλό είναι να επιλέξετε μητρική που να έχει και δυνατότητα για DDR3.... Όποιος θέλει το maximun σε λειτουργία των Penryn, θα σκάσει 200-250 ευρώ και θα πάρει X38 Chipset, όποιος θέλει κάτι οικονομικό... P35 Chipset με 100-150 ευρώ.

 

Στην αρχή έχω δώσει ένα Link που σας παραπέμπει στην Intel σχετικά με πληροφορίες για το P35 Chipset. Μπείτε εκεί και διαβάστε ότι πληροφορίες έχει (και το pdf).

 

 

Εγω προτιμω(προτιμησα) ενα mobo που μου δινει την δυνατοτητα να υπερχρονισω σωστα, και οχι ενα αλλο μονο και μονο επειδη εχει πιο καινουργιο chipset

Απο εκει και περα, ειμαι υπερ της αποψης οτι τα mhz κανουν την μνημη και οχι τα timings, αλλα οπως και να το κανουμε με τα χρηματα που εχουν σημερα οι DDR3 ΔΕΝ αξιζει να παρει καποιος

Καλυτερα να κρατησει τα λεφτα του και να παρει μια ταχυτερη καρτα γραφικων, γιατι για παιχνιδια μιλαμε και τιποτα αλλο ουσιαστικα

Μιλαω για ΤΩΡΑ, σε κανα χρονο που θα ειναι πιο φτηνες, ειναι αλλο θεμα

 

Τι λενε για οτι αφορα μερικα mobo με P35 & DDR3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι DDR3 α) έχουν εξωφρενικές τιμές β) δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό σε σχέση με "σφιχτές" DDR2. Σε ένα χρόνο από τώρα το ξανασυζητάμε το θέμα. Για τώρα η καλύτερη λύση σε ό,τι αφορά price/performance είναι P35+DDR2+C2Q(65nm) @ 3.2 - 3.5 GHz για πλάκα. Σε 6 μήνες αναβαθμίζεις "τζαμπέ" με penryn και είσαι ΑΝΕΤΟΤΑΤΟΣ μέχρι τους nehalem (οπότε αλλάζεις μητρική ούτως ή άλλως) + DDR3 μνήμες.

 

imo, Χ38, Χ48 , DDR3 atm είναι πεταμένα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρεστα μου

Δειτε παραδειγματα επισης

blu ray καποιοι τα πληρωσαν 800? τωρα εχουν 200?

8800ultra, παιρνεις πλεον σχεδον ιδιες επιδοσεις με 400? κατω

 

και αλλα πολλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε petrostr η Intel και η κάθε Intel μπορεί να γράφει ότι θέλει.

Εμείς δεν θα δεχόμαστε άκριτα αυτά που λένε και να τα θεωρούμε ευαγγέλιο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ψάξιμο διαπίστωσα το εξίς:

Τα Motherboard που έχουν Intel P35 Chipset ναι μεν υποστηρίζουν τους απερχόμενους επεξεργαστές της Intel Penryn (45nm), όμως ΔΕΝ θα δουλέψουν στο Maximun των δυνατοτήτων τους!!! Διότι κανονικά θέλουν X38 Chipset και DDR3 στα 1.333 MHz. Παρακάτω σας δείχνω από Copy-Paster από της Asus (Motherboard Asus P5KC) απόσπασμα κειμένου:

 

* The chipset officially supports the memory frequency up to DDR3 1066MHz/DDR2 800. Due to the tuning by ASUS exclusive technology, this motherboard natively supports up to DDR3 1333/DDR2 1066MHz.

 

Αντίστοιχη ενημέρωση υπάρχει και στις υπόλοιπες εταιρείες Motherboards.

 

Διαβάστε Intel: http://www.intel.com/products/chipsets/P35/index.htm

ok :lol:

 

attachment.php?attachmentid=68277&stc=1&d=1196837732

attachment.php?attachmentid=68276&stc=1&d=1196837732

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Petrostr: Το τί κάθετε και λέει η Intel αλλά και η κάθε Intel για να προωθήσει το X38, πολύ απλά μας βρίσκει (και πρέπει να μας βρίσκει) παγερά αδιάφορους ;) Μια χαρά είναι το P35 καθώς επίσης και η συνεργασία του με τους Wolf/yorkies ... Να δεις κάτι SPi times με Wolfies & Blitz Extreme να σου πεταχτεί το μάτι έξω ... :confused: :-D

 

Όσο για τις DDR3 ναι πράγματι, οι 1333άρες είναι χειρότερες από 1000άρες DDR2 με tight timings ... Υπάρχουν και περιπτώσεις που DDR3 @ 1800MHz είναι χειρότερη από Supertalent DDR2 kit @ 1376MHz 5-5-5-15 ... Κατά τη γνώμη μου οι μόνες DDR3 που αξίζουν είναι οι Cellshock PC14400 1800MHz 8-7-6-21 ... ;) Για δείτε δυνατότητες που έχουν ... http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=163904 :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην τρελαθούμε κιόλας μια χαρά τα πάει το P35 και ανεβάζει χαλαρά ότι θέλεις!!!

 

Σχετικά με τις DDR3 καλές δεν λέω αλλά με τα σημερινά δεδομένα δεν συμφέρει καθόλου να πάει κάποιος σε DDR3 αφού τα καλά σετάκια είναι ακόμα πάρα πολύ ακριβά!

 

Επίσης μην ξεχνάμε ότι η Intel θέλει να προωθήσει όσο το δυνατόν περισσότερο το X38 λόγο έλευσης του X48 που επίτηδες θα καθυστερήσει την κυκλοφορία του επειδή υπάρχει τεράστιο stock από X38 σε πολλές εταιρίες ;) link. Τώρα βέβαια θα πει κανένας ότι το X38 υποστηρίζει και DDR2 αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...