Προς το περιεχόμενο

Σκληροί για 2ΤΒ με mp3 και αντοχή στο χρόνο!


kavouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά...

 

Έχω βρεθεί σε ένα δίλλημα τον τελευταίο καιρό...Έχω μια συλλογή απο mp3 γύρω στο 1,5 ΤΒ,την οποία συνέχεια ανανεώνω...Οπότε θέλω τουλάχιστον 2ΤΒ χώρο...

Το θέμα είναι οτι ο υπολογιστής δεν κλείνει σχεδόν ποτέ,γιατι είναι κατεβαστήρι....

Οι επιλογές είναι δύο...Εξωτερικοί σκληροί ή εσωτερικοί??

Οι εσωτερικοί δε μου έχουν βγάλει ποτέ πρόβλημα εως τώρα πολλά χρόνια...

Ένας απο τους εξωτερικούς(ένας lacie 500g για την ακρίβεια) τα έφτυσε κάποια στιγμή,μου τον αλλάξανε βέβαια,αλλα ότι είχε μέσα χάθηκε!Και δε θα ήθελα να γίνει αυτό με τα mp3!

Το θέμα είναι οτι οι σκληροί θα δουλεύουν απο τις 8 εως τις 12 το βράδυ που μπορεί να ακούσω μουσική...Τις άλλες ώρες απλά θα υπάρχουν στο κατεβαστήρι...

Καμία γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίσκο δεν έχω να προτείνω. Αυτό που έχω να πω είναι πως, αν θέλεις να είσαι σίγουρος πως δεν θα χαθούν τα δεδομένα σου, μια λύση υπάρχει: backup. Οπότε εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα 2 φορές τους δίσκους που χρειάζομαι. Θα τσούξει βέβαια λίγο, αλλά νομίζω είναι ο μόνος απόλυτα ασφαλής τρόπος. Εγώ αυτά που δεν θέλω με τίποτα να χάσω τα μπακαπάρω σε δεύτερο σκληρό + σε dvd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικό στα 2ΤΒ δεν είδα μέχρι πριν λίγες μέρες που έψαχνα και γω για μεγάλη χωρητικότητα.Μέχρι 750GB βρήκα.

Σε εξωτερικό στα 2ΤΒ είναι και ο WD,αλλά έχει και 500+ευρά.

Κόστος προς απόδοση =οι μεγάλοι δεν συμφέρουν.Καλύτερα μικρότεροι 500αρηδες,αλλά γεμίζεις δίσκους και χάνεις τον μπούσουλα μερικές φορές(όπως εγώ!)

 

Εννοείται πως έχεις backup ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά...

 

Έχω βρεθεί σε ένα δίλλημα τον τελευταίο καιρό...Έχω μια συλλογή απο mp3 γύρω στο 1,5 ΤΒ,την οποία συνέχεια ανανεώνω...Οπότε θέλω τουλάχιστον 2ΤΒ χώρο...

Το θέμα είναι οτι ο υπολογιστής δεν κλείνει σχεδόν ποτέ,γιατι είναι κατεβαστήρι....

Οι επιλογές είναι δύο...Εξωτερικοί σκληροί ή εσωτερικοί??

Οι εσωτερικοί δε μου έχουν βγάλει ποτέ πρόβλημα εως τώρα πολλά χρόνια...

Ένας απο τους εξωτερικούς(ένας lacie 500g για την ακρίβεια) τα έφτυσε κάποια στιγμή,μου τον αλλάξανε βέβαια,αλλα ότι είχε μέσα χάθηκε!Και δε θα ήθελα να γίνει αυτό με τα mp3!

Το θέμα είναι οτι οι σκληροί θα δουλεύουν απο τις 8 εως τις 12 το βράδυ που μπορεί να ακούσω μουσική...Τις άλλες ώρες απλά θα υπάρχουν στο κατεβαστήρι...

Καμία γνώμη?

 

 

 

4x750 Gb σε RAID 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβαστήρι και (ασφαλής) αποθήκη δεν πάνε μαζί.

καλυτερα να εχεις 2 Pc.εγω εχω το 'καλό' pc με τα περιπου 2 TB που δουλευει οταν το χρειάζομαι, πχ 8-12 οπως λες,

και το κατεβαστηρι με εναν 100άρι : 10gb το λειτουργικό και λιγα προγράμματα, 50-80 κατεβασμένα πρόσφατα και ότι κανω seed)

 

αν έχεις 1 pc,

πάρε 4 χ 500 εσωτερικους, γεμισέ τους, και αποσύνδεση. στο πατάρι για την ώρα του disaster recovery.

 

εξωτερικούς για μπακαπ? δεν μ αρέσει, εκτός αν ΟΛΟ σου το μπακαπ μπορει να χωρέσει σε ΕΝΑΝ δισκο.

εχω εναν 80αρι εξωτερικό, αλλα ειναι για μεταφορες γραφειο <-> σπιτι.

 

αμα θελω 4χ500 γιατι να πληρώσω και 4 usb θήκες αφου θα κάθονται ανενεργοί.

 

μεγαλυτερους απο 500, δεν συμφερει -ακόμα- ο λόγος Gb/ευρώ. Αν φτηνήνουν κι άλλο βλέπουμε (τότε ισως χρειαζόμαστε 4 Tb, όποτε παλι στο 4χ1 θα καταλήξουμε :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,5Τ mp3?

Είσαι ένας μανιακός συλλέκτης λοιπόν!

(ότι ήμουν παλιά και εγώ σε light μορφή)

 

Η λύση είναι απλή.

Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση στο δισ. .. na χρειάζεσαι πάνω απο τα 500GB.

(Να μη πώ 100GB... ας υποθέσω οτι είσαι ένας πολύ ψαγμένος DJ).

 

Αφιερώνεις λοιπόν κάποιες ώρες κάθε μέρα και σε περίπου ένα 6μηνο θα έχεις καθαρίσει από την σαβούρα, θα έχεις ότι χρειάζεσαι και μαζί και την υγεία σου.

Θα ξέρεις τι έχεις με λίγα λόγια.

 

2 χρόνια τώρα σβήνω. Και τώρα ακόμα που σου γράφω (χριστουγεννιάτικα) ακούω και σβήνω. Αυτό μας έλειπε να πληρώνουμε για να φυλάμε σαβούρα.

 

Φιλικά τα λέω, μη με παρεξηγήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εσωτερικό στα 2ΤΒ δεν είδα μέχρι πριν λίγες μέρες που έψαχνα και γω για μεγάλη χωρητικότητα.Μέχρι 750GB βρήκα.

 

yparxoun kai eswterikoi 1TB each...932gb real gia thn akriveia :-)

akrivoi omws kai den a3izoun...auth thn stigmh lene oi 500rhdes...kai se kana 6mhno logika 750rhdes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

st Media Markt brika ena WD koita edw: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978194&product=1043447 exw tn entypwsh oti h timh htan idia .dn kserw file h timh dn ine toso asxhmh ine terataki o diskos yparxei +O MY BOOK World alla ine poli akriboteros giati exei nomizw Wifi g network access mallon g na tn kaneis shared se kana network>>kala ennoeitai pws an dn xreiazesai tetoia pramata pairneis tn ftinotero....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A epishs o comp.. kati ,exei dikio egw ixa 130g peripu metal pu dn akuga apla katebaza g na

akusw klp.pHGAN ola apo kei pu r8an+twra exw ena lacie 500g +2 wd 3,5" 160g tn prwto g musikh+tus allus 2 g na metaferw alla arxeia+na mn epibarynw ta laptp..deN INE dynaton na exeis 2tb xrhsimh musikh filarako+na exeis apokleietai na ksereis ute kan ti exeis..!:mrgreen: Ka8arise ligo th sabura man..:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω 6τερα μουσικη και 3 τερα βιντεο.

στην αρχη τα περναγα σε σκληρουs [εξωτερικουs]μεχρι τα 2 τερα [4χ500],αλλα καπου ειδα οτι δεν μπορουσα να βρω αυτο που ηθελα και εψαχνα πολλεs φορεs και τουs 4.

οποτε τουs πουλησα και μετεφερα ολα τα αρχεια σε dvd,ετσι αυτη τη στιγμη εχω ολα τα αρχεια μου σε dvd [9 τερα]και περιμενω να βγουν εξωτερικοι των 4-5 τερα για να τα μεταφερω και εκει.

υπο τον ορο οτι θα εχουν πεσει οι τιμεs και θα μπορειs με 1000 ευρω να παρειs 2 των 5 τερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην θες ένα κατεβαστήρι να δουλεύει ανεξέρτητα. Έτσι οι άλλοι δίσκοι θα φθείρονται λιγότερο εφόσον θα είναι κλειστοί.

Σίγουρα έχεις κάποια σαβούρα εκεί μέσα, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας.

Μπορείς να μοιραστείς με κάποιο φίλο σου τις συλλογές και να είσαι ύσηχος.

Παίρνεις μια ωραία καρτούλα σε SATA (αν δεν έχεις θέσεις) και τους βάζεις εσωτερικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Όντως η λύση είναι να πάρω ένα δεύτερο πύργο μόνο γιαυτή τη δουλειά...

Σκέφτομαι αν μπορούσα να φτιάξω πατέντα πύργο ο οποίος να αναγνωρίζεται πχ σαν συσκευή usb ή να τον βλέπει σαν δίκτυο...Δηλαδή να μην μπλέξω με windows κτλ,οπότε απλά το ανοίγεις και παίζει...Ούτε καθυστερήσεις,ούτε τίποτα...

Σα να λέμε ένας "εξωτερικός δίσκος" που θα έχει πολύ καλύτερα υλικά απο αυτούς που κυκλοφορούν(καλό τροφοδοτικό κτλ..)...

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λέω...

Όπως και νάχει...ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,5Τ mp3?

Είσαι ένας μανιακός συλλέκτης λοιπόν!

(ότι ήμουν παλιά και εγώ σε light μορφή)

 

Η λύση είναι απλή.

Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση στο δισ. .. na χρειάζεσαι πάνω απο τα 500GB.

(Να μη πώ 100GB... ας υποθέσω οτι είσαι ένας πολύ ψαγμένος DJ).

 

Αφιερώνεις λοιπόν κάποιες ώρες κάθε μέρα και σε περίπου ένα 6μηνο θα έχεις καθαρίσει από την σαβούρα, θα έχεις ότι χρειάζεσαι και μαζί και την υγεία σου.

Θα ξέρεις τι έχεις με λίγα λόγια.

 

2 χρόνια τώρα σβήνω. Και τώρα ακόμα που σου γράφω (χριστουγεννιάτικα) ακούω και σβήνω. Αυτό μας έλειπε να πληρώνουμε για να φυλάμε σαβούρα.

 

Φιλικά τα λέω, μη με παρεξηγήσεις

 

Πολύ σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Όντως η λύση είναι να πάρω ένα δεύτερο πύργο μόνο γιαυτή τη δουλειά...

Σκέφτομαι αν μπορούσα να φτιάξω πατέντα πύργο ο οποίος να αναγνωρίζεται πχ σαν συσκευή usb ή να τον βλέπει σαν δίκτυο...Δηλαδή να μην μπλέξω με windows κτλ,οπότε απλά το ανοίγεις και παίζει...Ούτε καθυστερήσεις,ούτε τίποτα...

Αυτό που ψάχνεις λέγεται NAS

http://en.wikipedia.org/wiki/Network-attached_storage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...