Προς το περιεχόμενο

Δύο ADSL συνδέσεις σαν μία γίνεται;;;


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία ADSL σύνδεση Forthnet, με ένα modem/router Linksys WAG354G, και άλλη μία ξεχωριστή σύνδεση Vodafone ADSL που καταλήγει σε ένα Jetspeed 520+ Intracom. Μη ρωτάτε πως, απλά έκατσε για λίγο έτσι η φάση. Γνωρίζετε αν γίνεται να σετάρω κάπως τις δύο συνδέσεις μου να τις βλέπει το PC μου σαν μία;;; (Bridge ή κάτι άλλο..)

Αυτή τη στιγμή είναι μια χαρά σεταρισμένες η κάθε μία ξεχωριστά και τα modem είναι συνδεδεμένα με καλώδια RJ45, το καθένα ξεχωριστά, με το PC (τo mobo έχει 2 εισόδους Giga LAN). Όποτε θέλω να χρησιμοποιήσω τη μία κάνω disable την άλλη και αντιστρόφως.

Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ Windows Vista x64 Ultimate. Επίσης και τα δύο modem/router είναι by default σεταρισμένα να έχουν IPs του range 192.168.1.χ. Οπότε αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα και ίσως χρειαστώ τη βοήθειά σας να το αλλάξω στο ένα από τα δύο, αν χρειάζεται βέβαια. Όσο λιγότερες κινήσεις χρειαστεί να κάνω τόσο το καλύτερο.

Ελπίζω να μην σαν έβαλα πολύ δύσκολα... το έχει κάνει/δει κανείς πουθενά ένα τέτοιο setup που ζητάω;;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνεται μόνο έτσι τότε άστα να πάνε... 1500 ευρώ δεν δίνω:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=168634&highlight=ADSL+connections+bridge

 

Δεν γίνεται με κάποιο πιο εύκολο και ιδίως πιο φθηνό τρόπο;; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνεται μόνο έτσι τότε άστα να πάνε... 1500 ευρώ δεν δίνω:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=168634&highlight=ADSL+connections+bridge

 

Δεν γίνεται με κάποιο πιο εύκολο και ιδίως πιο φθηνό τρόπο;; :(

 

όχι δεν είναι αυτό καποιος έκανε απλός με ένα πρόγραμμα και μερικές ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν είναι αυτό καποιος έκανε απλός με ένα πρόγραμμα και μερικές ρυθμίσεις

 

Έχεις κάποιο link;; Γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι άλλο.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποιο link;; Γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι άλλο.. :(

 

Το έψαξα χτες επί μια ώρα και δεν το βρήκα. Το παιδί το έκανε με wingate και έβαλε και PrintScreeen με ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...