Προς το περιεχόμενο

Νέο laptop!


science

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά σε ολους!Μερες που ειναι θα προβω κι εγω οπως πολλοι αλλοι σε αγορες!Θα ήθελα τα φώτα σας για τη αγορά ενος laptop!Διαθέτω ως 1200 maximum!Λοιπον αρχικα δεν ειμαι gamer !15 οθονη,ς2αρη επεξεργαστη,200 σκληρο,2 μνημη,ποιοτητα κατασκευης(βασικό)!Κατι πήραν τα αυτιά μου για dell(ενημερωστε)!Nομιζω οτι ειμαι ανάμεσα απο sony kai toshiba!Τι προτεινετε?Ευχαριστω:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι πολυ!Σε λογικα πλαισια!Δεν το θελω για καθημερινη μετακινηση!Το θελω να το δουλευω κυριως με προγραμματα ηχου(CUBASE) KAI ΑΛΛΑ...Προτεινετε και καποιο μοντελο αν μπορειτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις βάρος στα 2,5 κιλά περίπου με κόστος κοντά στα 1150 ευρώ και φυσικά κάρτα γραφικών, προτίμησε κάποιο τοσίμοα της σειράς Α200 και ιδίως αυτά με την ΑΤΙ 2600!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Sony καλύτερα να τα ξεχάσεις. Όπως επίσης θα ξεχάσεις 200 GB σκληρό. 160 είναι υπέραρκετά και για περισσότερο χώρο παίρνεις με 100 ευρώ LaCie 500GB εξωτερικό.

 

Dell, Asus, Compaq και oρισμένα μοντέλα της Toshiba είναι οκ για τη χρήση που θέλεις.

 

Στα Dell κάνεις σύνθεση με τα χαρακτηριστικά που θέλεις, πέρνεις τη προσφορά από τον πωλητή που είναι χαμηλότερη από τις online τιμές και μετά κάνεις μια προσπάθεια "εκπτωσης" ακόμα αν μπορείς...

 

Από Asus (αξιοπιστία-2ετή εγγύηση) κοίτα αυτό που είναι από τις καλύτερες προτάσεις της αγοράς και μετά σε Compaq κάτι διαφορετικό (14'') που μπορεί να βρείς ενδιαφέρον. Με τη επέκταση εγγύησης στα 3 χρόνια πάει στα 1250 περίπου αλλά είναι σε άλλη κλάση από τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις!Ακομα δεν κατεληξα καπου!Προσανατολίζομαι ομως στους συγκεκριμένους:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905590

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1051075

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1020013

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1028464

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1050974

΄

και εχω ακούσει για τα dell απο τα οποια δεν εχω καμια απολύτως εμπειρια,ουτε κάποιο συγκεκριμένο μοντελο...

 

Θα ηθελα σ'αυτο το σημειο να τονιαω οτι δεν ειμαι gamer αλλα δουλευω το pc κυριως για σερφαρισμα,κατεβασμα και audio programmata (cubase,reason ktl)Με ενδιαφερει ακομα να ειναι καλης κατασκευης κι οσο πιο αθορυβο γινεται!Και οικονομικο ει δυναται...Παρακαλω αν ειναι δυνατον τα φώτα σας!!!

 

Ευχαριστω...(Θα ηθελα τη γνωμη σας και για το φτηνο sony...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρές η διαφορές (ειδικά αν δε σε ενδιαφέρουν παιχνίδια και άρα κάρτα γραφικών) κι άρα δύσκολη η επιλογή... Μερικές παρατηρήσεις για να σταθμίσεις με τις δικές σου ανάγκες:

 

-Όλοι όσοι έχεις κοιτάξει έχουν 2 GB μνήμη. Πολύ σωστά! Μην σκεφτείς τίποτα λιγότερο! Αν κάποιο έχει 1χ2048, σκέψου μάλιστα να το αναβαθισεις. Είναι ευκαιρία.

-Το πιο αργό υποσύστημα σε έναν υπολογιστή και ειδικά σε laptop είναι ο δίσκος. Μήπως να στραφείς σε μοντέλα με 5400rpm; (Αν και το toshiba με τα 4 χρόναι εγγύηση είναι πολύ δελεαστικό παρά τον αργό δίσκο...)

-Όλα έρχονται με Vista Home Premium εκτος από τον HP που έχει Basic. Δες εάν σε αφορούν οι διαφορές http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/editions/choose.mspx

-Επιθυμείς να έχει κάμερα;

-Χρησιμοποιείς συχνά κάποιο τύπο κάρτας μνήμης; πχ από φωτογραφική ή κινητό; Δες ποια έχουν το αντίστοιχο reader.

 

και τέλος:

Τα έχεις δει από κοντά; Σε βολεύει το μέγεθος, το πληκτρολόγιο, η θέση του touchpad; Σε ικανοποιεί η οθόνη;

 

Όπου κι αν καταλήξεις πίεσε για καλύτερη τιμή. Πέρνα από καμιά cosmodata, πάρε αν είναι δυνατόν έγγραφη προσφορά και μετά πήγαινε πλαίσιο ή όπου αλλού για καλύτερη τιμή. Τα περιθώρια τους δεν είναι μεγάλα, ωστόσο εγώ έκλεισα τις προάλες για λογαρισμό πελάτη, με 80? έκπτωση αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1028553

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις προτάσεις σου δε βλέπω κανένα μα κανένα λόγο να το προτιμήσεις έναντι του Asus.

 

Είτε λόγο αργού σκληρού, είτε λόγο επεξεργαστή AMD (στους φορητούς σε αντίθεση με τους σταθερούς υστερεί έναντι της INTEL) απορίπτονται κατηγορηματικά, είτε λόγο συνολικής σχέσης απόδοσης τιμής-σέρβις στη περίπτωση του Sony.

 

Προσωπικά επιμένω στη προτασή μου για το Hewlett Packard Compaq 6510B [GR695EA]. Είναι συνολικά η καλύτερη λύση

 

ΥΓ. Συμφωνώ απόλυτα με τις παρατηρήσεις του ipparxos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσανατολιζομαι στο toshiba με τα 4 χρονια εγγύηση...(ειναι πολλα τα χρονια...) και χρειαζονται!Αν και λιγο αργος ο δισκος...Το ειδα και εχει εκτος απο εκπληκτικη οθόνη και πολυ καλη κατασκευή!Θα προσπαθήσω για εκπτωση αν τα καταφέρω!Καλο και το asus..αλλα αυτη η σειρα toshiba μου φαινεται πολυ καλη επιλογη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι είναι καλοκατασκευασμένο αλλά βρε ανθρωπε αφού δεν παίζεις τι στην ευχή το θέλεις το φορητό με κάρτα Mobility Radeon HD2600!!! Μη βαριέσαι να ψάξεις.

 

Η αυτόνομη κάρτα γραφικών πέραν του επιπλέον κόστους που προσθέτει έχει και το αρνητικό σε εμάς που δεν παίζουμε και θέλουμε την απόλυτη ησυχία από το φηρητό να τον θερμένει περισσότερο σε σχέση με αυτούς που έχουν την απλή καρτούλα της ΙΝΤΕΛ καθώς πρόκειτε για έναν ακόμα επεξεργαστή που δουλεύει και παράγει θερμότητα -> δουλεύουν περισσότερο οι ανεμιστήρες οπότε -> περισσότερος θόρυβος.

 

Προσανατολίσου αλλού και την εγγύηση την κάνεις 3ετή- 4ετή αν θέλεις.

 

Μπες και στο site Dell...μην είσαι τεμπέλης :)

 

Μόνο έχει υπόψη ότι οι τιμές εκεί είναι μεγαλύτερες από την τελική προσφορά που θα πάρεις από τον πωλητή επικοινωνώντας με την εταιρεία. Οπότε μη...φοβηθείς αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inspiron, Vostro (προτίμησε το Vostro 1500 ή 1400 αν θέλεις περισσότερη φορητότητα χωρίς να χάνεις ιδιαίτερα σε οθόνη)θα σε καλύψουν.

 

Πάρε το πρωι ένα τηλεφωνο την εταιρεία και μιλα με το τμημα πωλησεων.

 

Φτιάξε τη συνθεση που θέλεις και για τα 2 μηχανήματα(θα σε βοηθήσει ο πωλητής πολύ-δεν είναι Πλαίσιο) και μετά ρώτα τι εκπτωση μπορεί να γίνει πληρώνοντας μετρητοίς.

 

Ε..πες και ότι είσαι νέος και φοιτητής και θα επιθυμούσες κάτι ακόμα...παρακαλώ...(σκέψου κάτι) και πόσταρε τις προσφορές να βοηθήσουμε και εμείς αν μπορούμε.

 

Νομίζω (δεν είμαι βέβαιος) ότι αν είσαι Αθήνα μπορείς να πας να το παραλάβεις ο ίδιος και γλιτώνεις και κανα 50ρικο έτσι.

 

Αντε μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ το ίδιο δίλημμα... Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια (άρα η κάρτα γραφικών) και, αν εξαιρέσουμε το θέμα της εγγύησης, προβληματίζομαι για το θέμα της αργής κίνησης του σκληρού που έχουν οι Τοσίμπα (4200). Να προτιμήσω δηλαδή...

Sony FZ21M T7250 2GH 200GB (5400) 1198 EURO

Toshiba A200-1JO T7500 2.2GH 250GB (4200) 1279 EURO

Asus F3SC-AP331C T7500 2.2GH 250 GB (5400) 1190 EURO

Asus F3SC-AP357C T7250 2GH 160GB (5400) 1050 EURO

 

???

 

ΥΓ Τον θέλω βασικά για επεξεργασία βίντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ το ίδιο δίλημμα... Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια (άρα η κάρτα γραφικών) και, αν εξαιρέσουμε το θέμα της εγγύησης, προβληματίζομαι για το θέμα της αργής κίνησης του σκληρού που έχουν οι Τοσίμπα (4200). Να προτιμήσω δηλαδή...

Sony FZ21M T7250 2GH 200GB (5400) 1198 EURO

Toshiba A200-1JO T7500 2.2GH 250GB (4200) 1279 EURO

Asus F3SC-AP331C T7500 2.2GH 250 GB (5400) 1190 EURO

Asus F3SC-AP357C T7250 2GH 160GB (5400) 1050 EURO

 

???

 

ΥΓ Τον θέλω βασικά για επεξεργασία βίντεο

 

αρα παιρνεις σκληρο στις 7200 στροφες γρηγορο επεξεργαστη και αφθονη μνημη κατι που κανενα δεν εχει και μονο η dell δινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus F3SC-AP331C T7500 2.2GH 250 GB (5400) 1190 EURO

 

???

 

ΥΓ Τον θέλω βασικά για επεξεργασία βίντεο

 

Αν σου φτάνουν τα χρήματα κάνε μια σύνθεση σε Vostro 1500 με 4χρόνια εγγύηση και σκληρο στις 7200 στροφες και πάρε προσφορά,αλλιώς το Asus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...