Προς το περιεχόμενο

Νέο laptop!


science

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σου φτάνουν τα χρήματα κάνε μια σύνθεση σε Vostro 1500 με 4χρόνια εγγύηση και σκληρο στις 7200 στροφες και πάρε προσφορά,αλλιώς το Asus.

 

Δεν βλέπω να μου μου βγαίνει ο προϋπολογισμός για DELL...

Απ' ό,τι καταλαβαίνω για 1200 ευρώ περίπου, ο asus F3SC AP331C είναι καλή περίπτωση. Υποθέτω ότι τον προτείνεις για λόγους τιμής έναντι του sony.

 

Γενικά, αν υποθέσουμε ότι ένας asus κι ένας sony έχουν τα ίδια βασικά χαρακτηριστικά, είναι το ίδιο αξιόπιστοι? Ή η προτίμηση του asus γίνεται καθαρά και μόνο γιατί είναι φτηνότερος? (ας υποθέσουμε ότι δεν εξετάζουμε το θέμα εγγύηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snow πάρε πρώτα προσφορά από τον πωλητή στη Dell και μετά βλέπουμε. Υπάρχει μεγάλη διαφορά προς τα κάτω από τις τιμές που βλέπεις στο site.

 

Οσόν αφορά το δευτερο ερώτημα το μόνο που έχω να πω είναι ότι το όνομα της asus είναι ταυτησμένο με την αξιοπιστία. Το έχω ξαναγράψει αλλά "29 κατασκευαστές σταθερών, συνιστούν asus, αυτοί ξέρουν...".

 

Δεν είναι τυχαίο ότι κάθε σταθερός που σέβεται τον ευτό το έχει μητρική asus.

 

Ετσι και η επιλογή μου είναι συνάρτηση όχι μόνο της αξιοπιστίας της asus αλλά ναι και λόγο κόστους αφού οπως με ρωτάς αν ένας asus και ένας sony έχουν τα ίδια βασικά χαρακτηρηστικά γιατί να προτιμίσω τον sony?

 

Εφόσων δεν είναι πιο ποιοτικός, αξιόπιστος ή κάτι άλλο τέλος πάντων και πάνω σε όλα αυτά έχει και ένα χρόνο εγγύηση ενώ άλλος 2?

 

Επειδή λέγεται vaio δηλαδή....

 

Πάρε προσφορά για τον DELL πάντως και ρίξε και μια ματιά στο Hewlett Packard Compaq 6510B [GR695EA] που με την επέκταση εγγύησης στα 3 χρόνια πάει στα 1250 περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snow πάρε πρώτα προσφορά από τον πωλητή στη Dell και μετά βλέπουμε. Υπάρχει μεγάλη διαφορά προς τα κάτω από τις τιμές που βλέπεις στο site.

 

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου... Παρεπιπτόντως στις κάρτες γρεφικών που μπορείς να επιλέξεις έχει και την επιλογή "Vostro 1500 base for integrated graphics". Τί 'ναι τούτο? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου...

 

Να το κάνεις γιατί αξίζει τον κόπο και δεν χάνεις τίποτα :)

 

Παρεπιπτόντως στις κάρτες γρεφικών που μπορείς να επιλέξεις έχει και την επιλογή "Vostro 1500 base for integrated graphics". Τί 'ναι τούτο? :rolleyes:

 

Πρόκειτε για το ενσωματωμένο τσιπ γραφικών που υπάρχει ανάλογα με τον επεξεργαστη που επιλέγεις. Για τον Core2Duo είναι το Χ3100.

 

Αν δε χρειάζεσαι κάρτα γραφικών μείνε σε αυτή την επιλογή και μην πάς στα τσιπ της NVIDIA.

 

Μόλις είδα ότι με το που επιλεγεις τον επεξεργαστη που θελεις βγαζει αυτοματα τη βασική επιλογή κυκλωματος γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις κάτι καλό ποιοτικά και σχετικά οικονομικό, με χαρακτηριστικά τελευταίας γενιάς, ρίξε μια ματιά στο ASUS που έβγαλε σε προσφορά η MEdia Markt με 899.

είναι το f3sa με επεξεργαστή Τ7500, 2gb ram, 160gr hd, και τη καινούργια κάρτα hd2600 της ΑΤΙ. Και με 2 χρόνια πικ-απ εγγύηση.

 

Σχετικά με σχόλιο φίλου ότι η κάρτα είναι μόνο για παιχνίδια, έχω την εντύπωση ότι βοηθάει πολύ και σε video editing ή αναπαραγωγή high definition υλικού.

 

Στα ίδια χαρακτηριστικά η toshiba δίνει το a200-ijo με 1399Ε! Πιστευω πως η διαφορά είναι σημαντική....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Τον θέλω βασικά για επεξεργασία βίντεο

 

Αν δε χρειάζεσαι κάρτα γραφικών μείνε σε αυτή την επιλογή και μην πάς στα τσιπ της NVIDIA.

 

Για αυτό έγραψα αν δε χρειάζεται. Αν θεωρεί ότι χρειάζεται κάρτα γραφικών τότε δεν έχει παρά να τσεκάρει την επιλογή.

 

 

Σχετικά με σχόλιο φίλου ότι η κάρτα είναι μόνο για παιχνίδια, έχω την εντύπωση ότι βοηθάει πολύ και σε video editing ή αναπαραγωγή high definition υλικού.

 

Εδώ συμφωνώ. Εκ παραδρομής δεν αναφέρθηκα σε αυτό αλλά όντως αν θέλεις να κάνεις τα παραπάνω η κάρτα γραφικών βοηθάει.Όπως και στη περίπτωση που θελεις να το συνδέσεις και με καμια εξωτερική οθόνη και χρειάζεσαι έξοδο DVI.

 

Βέβαια αν έχεις τέρας επεξεργαστή 'οπως στη περίπτωση του ΗΡ δε θα χάσεις και πολλά αν δε σε ενδιαφέρει η συνδεσιμότητα, εφόσων υπάρχει πλεόνασμα ισχύς ακόμα και αν δεσμεύεται κάποιο ποσοστό για τις ανάγκες του κυκλώματος γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...