Προς το περιεχόμενο

P35 ή Χ38;


N.I.C

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αφού το FDD είναι υποδοχή γιa Floopy Disc Driver που είναι ΑΤΑ, αν συνδέσω εκεί τα optical Driver δεν θα λειτουργήσουν?

 

Ναι ξέρω κατάλαβα τι μου 'πες απλώς ρώταω αν οι υποδοχές FDD δέχονται και αλλες ΑΤΑ συσκευές εκτός από τα Floopy Driver. Οκ μάλλον θα πάρω και το controller που μου είπες. Σας ευχαριστώ (sorry έβαλα λάθος παράθεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Καπου τα μπλέξατε μου φαίνεται... Τα optical drives σου (DVD-ROM δηλαδή...) μπαίνουν σε ΑΤΑ.

 

yparxoun kai sata dvd-rw do3a to 8eo :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι άσχετο με την μητρική....τα SΑΤΑ driver είναι πράγματι τόσο καλά όσο αυτά που συνδέονται με IDE; Γιατί δισκούς δεν αλλάζω με τίποτα,οπότε μάλλον τα driver, εάν δεν πάρω το controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exw apo ton Maio...mia xara einai :-)

reviews lene oti einai elafrws (oso pataei h gata kai poly lew :P ) grhgorotera apo ta ide :P

 

Οκ σας ευχαριστώ όλους. Μάλλον τα driver θα αλλάξω (είναι και παλιά αυτά που έχω, ευκαιρία είναι:-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I gnomi mou einai na alakseis tous diskous.. anti gia 27e gia ton kontroler pare neo disko me 50-60e kai poula tous palious sto site... na kaneis tetoia anabathmisi kai na mplekis me extra controler kai palias texnologias diskous pisteuo pos einai xasimo xronou kai epidoseon..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξω δίσκους, δεν είναι εκεί το πρόβλημά μου αλλά, πρέπει να ξανακάνω εγκάτασταση τα Windows, πρεπει να ξαναβάλω όλα όσα έχω τώρα, είναι μεγάλη ταλαιπωρία. Οπότε κρατώντας τους ATA, θα έχω και περισσότερες κενές θέσεις για SΑΤΑ, και θα βάλλω αργότερα, 2 SΑΤΑ μεγάλους, και στον ένα ATA θα μείνουν μόνο τα windows. Ενώ άμα αλλάξω τώρα τους Δισκους είναι σαν να "διαλύω όλο το σύστημα", κατάλαβες;;). Γιατί να χάσω επίδοση;

Επίσης controller μάλλον δεν θα πάρω, γιατί θα αλλάξω όπως είπα τα optical σε SATA, και θα μου μείνουν μόνο οι δίσκοι σε IDE,και οι δύο μητρικές που διάλεξα έχουν τουλάχιστον 1χIDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξω δίσκους, δεν είναι εκεί το πρόβλημά μου αλλά, πρέπει να ξανακάνω εγκάτασταση τα Windows, πρεπει να ξαναβάλω όλα όσα έχω τώρα, είναι μεγάλη ταλαιπωρία. Οπότε κρατώντας τους ATA, θα έχω και περισσότερες κενές θέσεις για SΑΤΑ, και θα βάλλω αργότερα, 2 SΑΤΑ μεγάλους, και στον ένα ATA θα μείνουν μόνο τα windows. Ενώ άμα αλλάξω τώρα τους Δισκους είναι σαν να "διαλύω όλο το σύστημα", κατάλαβες;;). Γιατί να χάσω επίδοση;

Επίσης controller μάλλον δεν θα πάρω, γιατί θα αλλάξω όπως είπα τα optical σε SATA, και θα μου μείνουν μόνο οι δίσκοι σε IDE,και οι δύο μητρικές που διάλεξα έχουν τουλάχιστον 1χIDE.

 

Φιλε N.I.C,

Μπορείς να αλλάξεις σκληρούς χωρίς να κάνεις εγκατάσταση windows από την αρχή.

Υπάρχουν αρκετά προγράμματα που αντιγράφουν δίσκους, π.χ. Norton Gohst.

Οπότε μπορείς να πάρεις από τώρα νέους και μεγάλους σκληρούς που λόγω χωρητικότητας πιστεύω ότι θα τους χρειαστείς άμμεσα. Εδικά αν κατεβάζεις...

Οπότε μπορείς να πάρεις τους νέους, να αντιγράψεις τους παλιούς σ' αυτούς και να πουλήσεις μετά τους παλιούς σου.

 

Όσο αφορά τα mobos το καλύτερο για ATA συσκευές με X38 chipset είναι της Intel.

Παρεπιπτόντως ποιότητα κατασκευής αλλά και συνοδευτικών στοιχείων (καλώδια κλπ.) άριστη.

Αν δε το συνδυάσεις με μνήμες Corsair TWIN3X2048-1600C7DHXIN G ή άλλες αντίστοιχων προδιαγραφών και Q6600 ή 6700, οι επιδόσεις του είναι πολύ καλές και χωρίς o/c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε N.I.C,

Μπορείς να αλλάξεις σκληρούς χωρίς να κάνεις εγκατάσταση windows από την αρχή.

Υπάρχουν αρκετά προγράμματα που αντιγράφουν δίσκους, π.χ. Norton Gohst.

Οπότε μπορείς να πάρεις από τώρα νέους και μεγάλους σκληρούς που λόγω χωρητικότητας πιστεύω ότι θα τους χρειαστείς άμμεσα. Εδικά αν κατεβάζεις...

Οπότε μπορείς να πάρεις τους νέους, να αντιγράψεις τους παλιούς σ' αυτούς και να πουλήσεις μετά τους παλιούς σου.

 

Όσο αφορά τα mobos το καλύτερο για ATA συσκευές με X38 chipset είναι της Intel.

Παρεπιπτόντως ποιότητα κατασκευής αλλά και συνοδευτικών στοιχείων (καλώδια κλπ.) άριστη.

Αν δε το συνδυάσεις με μνήμες Corsair TWIN3X2048-1600C7DHXIN G ή άλλες αντίστοιχων προδιαγραφών και Q6600 ή 6700, οι επιδόσεις του είναι πολύ καλές και χωρίς o/c.

 

Σίγουρα ο επεξεργάστης που θα πάρω θα είναι 4πύρηνος, τώρα δεν ξέρω όλα τα μοντέλα που θα βγούν, δεν την έχω ψάξει την δουλειά πόλυ ακόμα. Επειδή δεν τα πάω καλά με τους δίσκους, όσον αφορά τα bakcups και σχετικά, όλα αυτά που μου είπες φίλε μου, αμα τα πω π.χ. στα multirama θα μου τα κάνουν; Μπήκε και η Intel στο παιχνίδι τελικά; δεν το πήρα χαμπάρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμμ θα αλλάξεις μητρικές επεξεργαστές και χύστ@ μέσα. Ακόμα και αν το σύστημα δεν τα βρει σκούρα (δεν είδα να αναφέρεις τι μητρική έχεις τώρα) και καταφέρει να ξεκινήσει, νομίζω ότι μια φρέσκια εγκατάσταση χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμμμμ θα αλλάξεις μητρικές επεξεργαστές και χύστ@ μέσα. Ακόμα και αν το σύστημα δεν τα βρει σκούρα (δεν είδα να αναφέρεις τι μητρική έχεις τώρα) και καταφέρει να ξεκινήσει, νομίζω ότι μια φρέσκια εγκατάσταση χρειάζεται...

 

Γιατί φίλε μου LL_NEO να μην την "παλέψει":-) το σύστημά μου; Το έκανα ήδη μια φόρα (άλλαξα μητρική,επεξεργαστή, και καρτά γραφικών την ίδια στιγμή) και δεν παρουσίασε κανένα απολύτως πρόβλημα. Η μητρική που έχω είναι της gigabyte η GA-8VM800PMD-775socket. (την έχω 2 χρόνια, μαζι με την ΚΜΕ, και είναι πάρα πολύ δυνατή) Επίσης PSU 650w αλλά δυστυχώς NONAME.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

giati otan allazoume mobo prepei na kanoun fresh installation windows...giati alliws ginetai psilompourdelo me tous drivers kai etsi to pc...kai asfalws xanei se epidoseis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...