Προς το περιεχόμενο

Οι σκύλοι και οι ώρες κοινής ησυχίας


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

E καλα τωρα δεν το ξερες?? Ολοι το παιζουν φιλοζωοι και ευαισθητοποιημενοι μεχρι να τους τυχει κατι τετοιο και στο δικο τους σπιτι

Η φιλοζωία μας φτάνει μέχρι ένα σημείο.

Από εκεί και πέρα αναλαμβάνει ο νόμος της ζούγκλας.

Και ειδικά όταν πρόκειται για άγριο σκύλο που δεν είναι δεμένος ή σε χώρο περιφραγμένο ή ξεφεύγει συχνά από το χώρο του και αν μάλιστα στο περίγυρο κυκλοφορούν γέροι άνθρωποι ή παιδιά , τότε ούτε ο νόμος της ζούγκλας δεν θα προλάβει να εκφραστεί.

Τώρα για το γαύγισμα το θέμα αλλάζει. Εξαρτάται πως θα το δει ο καθένας. Εμένα δεν με πειράζει , τον δίπλα μου μπορεί να το πειράζει.

Ας αναλάβει ο δίπλα την υπόθεση λοιπόν. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εδώ στην εξοχή έχει 5000 σκύλους αλλά δε θυμάμαι ποτέ να με ενόχλησαν όσο τα αυτοκίνητα. Καμιά φορά περνάνε κοπάδια έξω από τις αυλές που έχουν όλες σκύλους αλλά αυτοί οι ήχοι έχουν μετατοπιστεί στο πίσω μέρος του εγκεφάλου. Μόνο καμιά φορά μπορεί να σημαίνουν ανθρώπινη παρουσία και να γίνουν αντιληπτοί. Η συμβουλή μου είναι να πάρεις ηρεμιστικά και καθαρό αέρα.

 

Όταν για παράδειγμα βγαίνουν τα παιδιά του γείτονα κάθε μέρα στις 5 το πρωί, φωνάζουν και σε ξυπνούν, τι κάνεις; Και σ' αυτή την περίπτωση παίρνεις ηρεμιστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στην εξοχή έχει 5000 σκύλους ...

 

Που ζεις; Στην Αυστραλία; :lol::lol:

 

Χαλαρώωωωωστεεεεε... Τα σκυλιά δεν υπόκεινται στους ανθρώπινους νόμους πολύ απλά γιατί δεν διαβάζουν και δεν βλέπουν ειδήσεις. Να μάθουμε σιγά σιγά να συμβιώνουμε και με τα υπόλοιπα είδη του πλανήτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ζωα δεν υπαγονται αλλα πρεπει να υπαγονται οι ανθρωποι "ζωα"

http://www.greenpage.gr/nomothesia_adespota_katoikidia%5B1%5D.doc

 

δε νομιζω να αρεσει σε καποους να μην κοιμουνται ολη νυχτα

και αυτοι που υποτιθεται τα συντηρουν κοιμουνται χιλιομετρα μακρυα και δε νομιζω να ενδιαφερονται με το χαμο που γινεται τα βραδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά γιατί επικεντρώνεστε όλοι στα σκυλιά και όχι σε αυτούς που έβαλαν τα σκυλιά εκεί; Εγώ θα έβρισκα κάποιον "υπεύθυνο", θα μάζευα καμιά 20αριά υπογραφές εαν ήταν απαραίτητο και θα τους "ανάγκαζα" να πάρουν τα σκυλιά από εκεί. Εάν τα κατάφερνα είναι άλλο ζήτημα αλλά εάν σε χτυπήσω και φωνάξεις δεν νομίζω πως φταις εσύ που φώναξες αλλά εγώ που σε χτύπησα. Hope you got my point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω να αρεσει σε καποους να μην κοιμουνται ολη νυχτα

και αυτοι που υποτιθεται τα συντηρουν κοιμουνται χιλιομετρα μακρυα και δε νομιζω να ενδιαφερονται με το χαμο που γινεται τα βραδια

 

Η λύση είναι ωτοασπίδες..Εγώ τις φοράω εδώ και μήνες και ο ύπνος μου είναι καταπληκτικός..

Τα σκυλιά τα ίδια δε φταίνε..Αν είναι βρες τα με τους ανθρώπους που φταίνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι ωτοασπίδες..Εγώ τις φοράω εδώ και μήνες και ο ύπνος μου είναι καταπληκτικός..

Τα σκυλιά τα ίδια δε φταίνε..Αν είναι βρες τα με τους ανθρώπους που φταίνε...

 

και το ξυπνητήρι πως το ακούς ?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν για παράδειγμα βγαίνουν τα παιδιά του γείτονα κάθε μέρα στις 5 το πρωί, φωνάζουν και σε ξυπνούν, τι κάνεις; Και σ' αυτή την περίπτωση παίρνεις ηρεμιστικά;

 

Αρχικά, αν με ενοχλούν γενικώς οι κραυγές, τα αυτοκίνητα, ο λαλάκης που περνάει με τον Τερλέγκα στην τσίτα, πρωτίστως θα φρόντιζα να μην έχω γείτονες.

Δηλαδή αυτό ακριβώς έκανα. Και στην πραγματικότητα όλα τα σκυλιά που είναι εδώ στις αυλές, εγκαταλελειμμένα είναι διότι πρόκειται για εξοχικές κατοικίες. Αλλά οπωσδήποτε κανένας σκύλος δεν τάραξε τον ύπνο μου όσο ο άνθρωπος. Και αυτά τα μαντρωμένα να μην υπήρχαν οι σκύλοι εδώ γυρίζουν κοπάδια. Αλλά μήπως αν κοιμόσουν στο βουνό θα σε ενοχλούσαν τα ουρλιάγματα των λύκων και το βέλασμα των προβάτων μεγαλειότατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο + για τις ωτοασπίδες.

Ανακάλυψα τη χρησιμότητά τους στο στρατό, στην προσπάθεια μου να γλιτώσω το ροχαλητό των διπλανών.

Τις συνηθίζεις γρήγορα και όταν τις φοράς χάνεσαι από τον κόσμο. Έχω ανακαλύψει ξανά τον ήσυχο ύπνο.

Το ξυπνητήρι μια χαρά το ακούω, αρκεί να βρίσκεται στο κομοδίνο δίπλα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που τα σκυλιά κάνουν φασαρία σε χώρο του δημοσίου , νομίζω ότι είναι υπόθεση που κατηγοριοποιείται ακόμα περισσότερο στον νόμο περί ωρών κοινής ησυχίας .

Δεν είναι αδέσποτα που τριγυρνάνε στους δρόμους .

Νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις κάποια φιλοζωική εταιρεία (?) , κάποιον δικηγόρο (?) , να απευθυνθείτε η γειτονιά στο αρμόδιο γραφείο του δήμου (?) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καλα τωρα δεν το ξερες?? Ολοι το παιζουν φιλοζωοι και ευαισθητοποιημενοι μεχρι να τους τυχει κατι τετοιο και στο δικο τους σπιτι

 

φιλε λαθος παραθυρο,εδω πηγεναιhttp://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=195944

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καντους μυνηση:P

το ιδιο να κανουν κ οσοι μενουν κοντα σε αεροδρομια να μαζεψετε υπογραφες για να τους διωξετε:P

 

μιας κ μενω κοντα στο αεροδρομιο του ελληνικου για πολλα πολλα χρονια περναγαν καθε τοσο αεροπλανα τα boeing ηταν το κατι αλλο...παρολα αυτα κοιμοσουν κανονικα γιατι ηταν θεμα συνηθειας.

το χειμωνα ειχες κλειστα παραθυρα. σε παλιες πολυκατοικιες τριζαν τα τζαμια,σε νεες με 2πλα παραθυρα πιο καλα...

κ το καλοκαιρι με τα a/c ή ασχολεισε με την ζεστη κ ο θορυβος ειναι το τελευταιο που θα σε ενοχλουσε.

κ τελικα οταν εφυγε απο το Ελληνικο το αεροδρομιο κ δεν ειχαμε αεροπλανα ,εφερε ενας 3-4 σκυλια στην ταρατσα-παλι καλα που τα φροντιζαν καθε μερα- για 6 χρονια δεν ειδα κανεναν να παραπονιεται...

κ τωρα εχουμε τα καγκουρια με τα παπια κ με τα subwoofer...

οποτε ολα ειναι θεμα συνηθειας,αν ηθελα ησυχια δεν θα ψαχνα σε κατοικημενες περιοχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καντους μυνηση:P

το ιδιο να κανουν κ οσοι μενουν κοντα σε αεροδρομια να μαζεψετε υπογραφες για να τους διωξετε:P

 

μιας κ μενω κοντα στο αεροδρομιο του ελληνικου για πολλα πολλα χρονια περναγαν καθε τοσο αεροπλανα τα boeing ηταν το κατι αλλο...παρολα αυτα κοιμοσουν κανονικα γιατι ηταν θεμα συνηθειας.

το χειμωνα ειχες κλειστα παραθυρα. σε παλιες πολυκατοικιες τριζαν τα τζαμια,σε νεες με 2πλα παραθυρα πιο καλα...

κ το καλοκαιρι με τα a/c ή ασχολεισε με την ζεστη κ ο θορυβος ειναι το τελευταιο που θα σε ενοχλουσε.

κ τελικα οταν εφυγε απο το Ελληνικο το αεροδρομιο κ δεν ειχαμε αεροπλανα ,εφερε ενας 3-4 σκυλια στην ταρατσα-παλι καλα που τα φροντιζαν καθε μερα- για 6 χρονια δεν ειδα κανεναν να παραπονιεται...

κ τωρα εχουμε τα καγκουρια με τα παπια κ με τα subwoofer...

οποτε ολα ειναι θεμα συνηθειας,αν ηθελα ησυχια δεν θα ψαχνα σε κατοικημενες περιοχες

Μετακομισε στα Σπατα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...