Προς το περιεχόμενο

ati radeon hd 2400 pro προβλημα


ForzaM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα σε ολους και καλα Χριστουγεννα!

 

Εχω την sapphire ati radeon hd 2400 pro (pci express) και Win XP professional. Προσφατα, οταν φόρτωσα το NFS PROSTREET και πήγα να παιξω, ακούστηκαν 3 μπιπ ενώ στη συνεχεια βγηκε μια μπλε οθονη λεγοντας οτι υπαρχει προβλημα με το ati2dvag.dll. Όταν τον ξανανοιξα δουλευε κανονικα. Το πρόβλημα ξαναεμφανιστηκε μολις δοκίμασα το NFS PROSTREET. Την καρτα την εχω ενα 3μηνο και οταν πηγα να παιξω το παιχνιδι παρουσιαστηκε το προβλημα για 1η φορα.

 

Εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν βρηκα κατι για την συγκεκριμενη καρτα σε pci express. Μονο για AGP. Εχω τους τελευταιους Drivers της ati γιατι η ιστοσελιδα της Sapphire ειχε μονο για AGP.

Τι μπορω να κανω?

 

Thx in advance!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pia sapphire ρε man? Πανε στην ιστοσελιδα τις ΑΤΙ/ΑΜΔ και κατεβασε τους drivers απο κει.Πιστευω αν κανεις istall τους τελευταιους drivers θα φτιαξει το προβλημα αλλιως αφου λες οτι στο κανει μονο στο prosteet μαλλον ειναι καποιο προβλημα ασυμβατοτητας.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κει τους κατεβασα και τους εχω εγκαταστησει ηδη αλλα δεν ειδα αποτελεσμα... Το ιδιο προβλημα (με το ati2dvag.dll και την μπλε οθονη) το χουν γενικα και αλλοι, ασχετα με το prostreet αλλα λυσεις υπαρχουν μονο για AGP και οχι για PCI express...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το NFS ProStreet είναι πολύ απαιτητικό παιχνίδι, ενώ η ATI Radeon HD2400Pro είναι πολύ χαμηλών επιδόσεων. Ακόμη κι αν έπαιζε το παιχνίδι, θα έπρεπε να το παίζεις στα 640x480 και με όλα στο off (ούτε καν στο low) και πάλι θα είχε πολλά σπασίματα η κίνηση. Η μόνη λύση για να παίξεις αυτό το παιχνίδι με κάποια ποιότητα/ταχύτητα εικόνας, είναι η αλλαγή κάρτας γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να φταιει το γεγονος οτι η καρτα ειναι πολυ "μικρη" για το παιχνιδι, αφου στις οδηγιες γραφει πως την υποστηριζει.

Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα εχω την ιδια καρτα (μονο που αντι για Sapphire ειναι ASUS) σε αλλο pc και εκει το παιχνιδι παιζει..(?!?) Βεβαια στο δικο μου pc η μητρικη ειναι albatron ενω στο αλλο ειναι MSI. Ολα τα αλλα (cpu, ram) ειναι ακριβως τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κανουν τους εξυπνους χωρις καν να ξερουν και χωρις ΚΑΝ να εχουν δει την καρτα απο κοντα

Φιλε μου λυπαμαι αλλα ολη η σειρα HD26XX/24XX ειναι προβληματικη σε οτι αφορα τους drivers, και απο οτι αποδεικνυεται, οχι μονο σε agp, αλλα ΚΑΙ σε pci-e

Διωξτην και παρε μια αλλη, λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η μονη λυση, εκτος αν θες να περιμενεις ΚΑΠΟΤΕ να βγαλει η ati σωστους drivers

Eγω δεν περιεμενα, την εδιωξα και πηρα μια x1950 και βρηκα την υγεια μου

 

Αυτο και τελος, οσοι κανουν τους εξυπνους πειτε οτι θελετε, εμενα μου φτανει που ξερω ποιος ειναι ο ασχετος και ποιος οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κανουν τους εξυπνους χωρις καν να ξερουν και χωρις ΚΑΝ να εχουν δει την καρτα απο κοντα

Φιλε μου λυπαμαι αλλα ολη η σειρα HD26XX/24XX ειναι προβληματικη σε οτι αφορα τους drivers, και απο οτι αποδεικνυεται, οχι μονο σε agp, αλλα ΚΑΙ σε pci-e

Διωξτην και παρε μια αλλη, λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η μονη λυση, εκτος αν θες να περιμενεις ΚΑΠΟΤΕ να βγαλει η ati σωστους drivers

Eγω δεν περιεμενα, την εδιωξα και πηρα μια x1950 και βρηκα την υγεια μου

 

Αυτο και τελος, οσοι κανουν τους εξυπνους πειτε οτι θελετε, εμενα μου φτανει που ξερω ποιος ειναι ο ασχετος και ποιος οχι

 

Παρεμπιπτόντως, η 2400Pro έχει το 1/4 της τιμής την x1950 που πήρες και βρήκες την υγειά σου...

 

Και στην τελική τώρα ο ForzaM την αγόρασε την 2400Pro, και δεν θα την πετάξει επειδή οι τελευταίοι οδηγοί της ATI είναι προβληματικοί. Ας βάλει αυτούς που έχει στο CD.

 

Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα εχω την ιδια καρτα (μονο που αντι για Sapphire ειναι ASUS) σε αλλο pc και εκει το παιχνιδι παιζει..(?!?) Βεβαια στο δικο μου pc η μητρικη ειναι albatron ενω στο αλλο ειναι MSI. Ολα τα αλλα (cpu, ram) ειναι ακριβως τα ιδια.

 

Βοηθάει, επειδή το πρόβλημα που δεν τρέχει το παιχνίδι μπορεί να είναι αλλού. Πες μου και την υπόλοιπή σύνθεσή σου, αν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοηθάει, επειδή το πρόβλημα που δεν τρέχει το παιχνίδι μπορεί να είναι αλλού. Πες μου και την υπόλοιπή σύνθεσή σου, αν μπορείς.

 

Λοιπον, ο δικος μου (που δεν παιζει το παιχνιδι) εχει: μητρικη: albatron, cpu: AMD Athlon 64 x2 5200+ 2.6 GHz, RAM: 2 GB, καρτα γραφικων: Sapphire 2400 pro 256MB (ati RV 610 LE)

 

Ο αλλος (που το παιζει το παιχνιδι) εχει: μητρικη: MSI, cpu: τον ιδιο, RAM: την ιδια και καρτα γραφικων: ASUS EAH2400 pro (ati RV 610 LE)

 

Κανενας δεν εχει αυτο το προβλημα... μηπως φταιει στην τελικη καποια ρυθμιση που δεν εχω κανει? Εχω δοκιμασει να παιξω το παιχνιδι και με τους Drivers του CD και με τους τελευταιους συμφωνα με την ATi, που τους κατεβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξα και τελικα ουτε με αυτη παιζει... προφανως, τελικα, δεν θα εχει προβλημα η καρτα μου αλλα καμια ρυθμιση (ισως?).. εκτος αν φταιει η μητρικη γιατι τα υπολοιπα ειναι ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φοβασαι... το προβλημα φαινεται να λυνεται κανοντας bios update.. εγω αυτο εκανα και τωρα δν υπαρχει προβλημα (μεχρι τωρα τουλαχιστον). Επισης, αυτη η καρτα μια χαρα δουλευει στο NFS Prostreet και σε 1024 αναλυση, με τα περισσοτερα στο high και καποια στο medium.. μια χαρα καρτα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εννοουσα το bios update της μητρικης καρτας.. (albatron k8sli-am2) Αν εννοεις της μητρικης, το βρισκεις στο site της albatron.

 

(http://www.albatron.com.tw/English/Service/bios_index.asp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...