Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για εγκατάσταση του apache και php σε vista


elenanta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας και καλά χριστούγεννα!!!Εχω ένα προβληματάκι και δεν ξέρω πως λύνεται,ελπίζω να υπάρχει λύση... Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση του apache και php σε laptop με windows vista. Την έκδοση 2.2.2 του apache δεν μου την δεχεται καθόλου,κάνω κανονικά την εγκατάσταση και στο τέλος μου εμφανίζει ένα παράθυρο ότι δεν βρίσκει το όνομα apache2 η δεν επιτρέπεται η πρόσβαση(δεν μου εμφανίζει καν το apache monitor).

Ενώ με την έκδοση 2.0.39 όταν κάνω την εγκατάσταση μου εμφανίζεται το apache monitor αλλά οταν κάνω επανεκκίνηση δεν δέχεται ούτε το stop ουτε το start. Κάτι τελευταίω...όταν τροποποιώ το αρχείο httpd.conf,δεν μπορώ να το κάνω save γιατί δεν έχει καθοριστεί η σωστή διαδρομή....

Ελπίζω να μην σας κούρασα....

Φιλάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα απενεργοποίηση τον έλεγχο λογαριασμού χρήστη(UAC) και μετά κανονικά την εγκατάσταση...δε μου εμφάνισε το apache monitor και μέσω start -> all programs -> apache soft... δεν μπορω να κάνω start η stop, αλλά όταν κάνω localhost μου εμφανίζει κανονικά το μην. ότι δουλεύει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την εγκατάσταση κατ ευθείαν στον C:

 

Για προσπάθησε να κάνεις απεγκατάσταση, καθάρισε το μητρώο για ότι περί apache και εγκατέστησε πάλι, προσωπικά σε Ultimate αυτό έκανα και δουλεύει, επίσης ο apache είναι παλιός v 2.0.47

 

Τέλος έλεγξε εάν τα firewall που έχεις η το Windows Defender επιτρέπουν τον Apache.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προσπάθησα όλα αυτά αλλά τίποτα ,σ ' ευχαριστώ πάντως....Τελικά έκανα εγκατάσταση wamp που τα περιέχει όλα (php,mysql,apache k mysql) και δουλεύουν κανονικά!!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...