Προς το περιεχόμενο

NVidia 8600 GT:Θα παίξει με τροφοδοτικό 350W?


sdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα και πολλές ευχές σε όλους.

 

Σκοπεύω να αγοράσω μια κάρτα NVidia 8600 GT Sparkle καθώς δεν θέλω κάτι τρελλό ή ακριβότερο (παίζω games όχι πολύ τακτικά).

Το ερώτημα τώρα είναι εάν το τροφοδοτικό Chieftec 350W που έχω πάνω,είναι αρκετό για μια τέτοια κάρτα.Δεν έχω και πολλά πράγματα που "τρέχουν" στο PC,οπότε δεν θα ζορίζεται,φαντάζομαι.Παρ'όλα αυτά,όμως,μια γνώμη κάποιου ειδικότερου επιβάλλεται.

 

Kάνοντας ένα test στο link που έδωσε ένας φίλος για τον υπολογισμό του σωστού τροφοδοτικού με βάση κάποια στοιχεία του pc και τη χρήση του,το αποτέλεσμα που πήρα ήταν 250W,δηλαδή απ'ότι κατάλαβα,πρέπει να διαθέτω ένα PSU τουλάχιστον 250W για να καλυφθούν οι ανάγκες όλου του pc (κάρτας συμπεριλαμβανομένης).Σε αυτό περιλαμβάνονται και περιπτώσεις χρήσης έως και του 90% του συστήματος.

(Εάν κατάλαβα καλά,πάντα...).

Το Chieftec που έχω είναι 350W.Εάν είναι να αλλάξω και τροφοδοτικό(το αγόρασα περίπου πριν 5 μήνες),τότε μάλλον δεν το βλέπω το θέμα να γίνεται...

 

Παραθέτω τα εξής στοιχεία:

 

HDD:120 GB

RAM:1 GB

CPU:Intel Pentium 4 στα 3.00 GHz

Δύο οπτικά μέσα:ένα DVD-ROM & ένα DVD-R DL

Επίσης,όταν χρησιμοποιείται,παίρνει ρεύμα από το καλώδιο USB,ένα scanner Canon Lide 60.

Motherboard:Asus P5L-MX,με κάρτα γραφικών και ήχου on-board.

 

Παραθέτω επίσης το link:http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine

 

 

Ευχαριστώ για όλες τις γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ'όσο ξέρω το minimum Psu για την 8600gt είναι 350w. Oπότε είσαι οριακά. Πιστεύω οτι αν δεν κάνεις κάποιο overclocking στα parts του υπολογιστή σου (π.χ cpu, ram ,vga) τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Τυχαίνει να έχω και εγώ μια 8600GT, αλλά την έχω σε 400άρι psu. Έχω κάνει και οverclocking σε όλα και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Επίσης πολύ σημαντικό είναι το τροφοδοτικό σου να μπορεί να δώσει ρεύμα 22Amp (αν και τα περισσότερα δίνουν). Θα το δείς στην ετικέτα του τροφοδοτικού σου στα output. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση.

Λες τελικά να το τολμήσω;Overclocking δεν έχω κάνει ποτέ και δεν το θεωρώ απαραίτητο(για τα δικά μου δεδομένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amd 4200X2, 1 dvdrw, 8 σκληροί και 6600GT πάνω σε chieftec 360W δουλευει ΟΚ.

χωρις OC

 

το θεμα ειναι να τα δινει πραγματικά τα W, οχι απλα να τα γραφει στο ταμπελακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...