Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Mandriva 2008.


ioannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εγκαταστημένο το Mandriva 2007 και θέλω να εγκαταστήσω το 2008 και ρωτώ εάν η εγκατάσταση θα γίνει επάνω στην 2007 ή πρέπει να σβήσω την τελευταία και να γίνει έτσι η 2008 σε άδειο δίσκο; Ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσοχή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ καλη διανομη, μπορεις να δοκιμασεις το mandriva one (livecd) http://mandriva.com/en/download/free

 

δεν υπαρχει καλυτερη διανομη, ο καθενας με τις αναγκες του και τις ορεξεις του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό "θέμα" αλλά κι εγώ βοήθεια για το madriva 2008 θέλω...:-)

 

Σε δίκτυο winXP-mandriva2008 κάνω Ping από linux σε windows αλλά όχι το αντίστροφο! Γιατί συμβαίνει αυτό, πρέπει να ενεργοποιηθεί κάτι?

 

Εν' ολίγοις αυτό που θέλω να κάνω ειναι να έχω vnc(ή tightvnc) από win σε mandriva. Εγκατέστησα vnc server στο mandriva, ξεκινάει κανονικά το service αλλά δεν μπορώ να μπω από Windows. Και μετά κατάλαβα ότι δεν μπορώ να κάνω καν ping!

 

(Από mandriva κάνω remote desktop στο XP, ενώ παίρνω και internet μέσω αυτού. Στα XP έχω δύο καρτες δικτύου Bridged).

 

Έχει κάποιος καμια ιδέα τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό "θέμα" αλλά κι εγώ βοήθεια για το madriva 2008 θέλω...:-)

 

Σε δίκτυο winXP-mandriva2008 κάνω Ping από linux σε windows αλλά όχι το αντίστροφο! Γιατί συμβαίνει αυτό, πρέπει να ενεργοποιηθεί κάτι?

 

Εν' ολίγοις αυτό που θέλω να κάνω ειναι να έχω vnc(ή tightvnc) από win σε mandriva. Εγκατέστησα vnc server στο mandriva, ξεκινάει κανονικά το service αλλά δεν μπορώ να μπω από Windows. Και μετά κατάλαβα ότι δεν μπορώ να κάνω καν ping!

 

(Από mandriva κάνω remote desktop στο XP, ενώ παίρνω και internet μέσω αυτού. Στα XP έχω δύο καρτες δικτύου Bridged).

 

Έχει κάποιος καμια ιδέα τι πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ

 

Ναι να κλήσεις το Firewall του Mandriva ή να επιτρέψεις το icmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...