Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορώ να επαναφέρω τα αρχεία που είναι στα απορρίμματα???


orestaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω κατι επι του θεματος , μπορω να ρυθμισω τον καδο ανακυκλωσης και οταν παταω δεξι κλικ -αδειασμα- να μου βγαζει προειδοποιηση αν θελω να αδειασω τον καδο;

γιατι τωρα με δεξι κλικ και "αδεισμα" δεν ρωταει τα σβηνει με τη μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ubuntu.

Μπες στον κάδο και από το μενού Επεξεργασία->Προτιμήσεις->από την καρτέλα Συμπεριφορά κάνεις κλικ στην προτελευταία επιλογή(Ερώτηση πριν το άδειασμα απορριμάτων ή την διαγραφή αρχείων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DIMITRIG ανοιξε το trash πήγαινε settings-->configure Konqueror και στο πρώτο ταμπ και εκεί που λεει ask confirmation for επέλεξε το delete.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι κάθε φορά που θα θες να διαγράψεις ένα αρχείο είτε με shift+delete είτε με δεξι κλικ και διαγραφή θα σου ζητάει επιβεβαίωση. Η αλλαγή δηλαδή επηρεάζει όλο το KDE .

 

Για να περιορίσεις την αλλαγή μόνο σε λειτουργία trash μόλις ανοίξεις Κonqueror πας settings --> load view profile-->trash, kανεις αυτο που είπα παραπανω apply και μετά settings -->save view profile "trash".

Λογικά αυτό θα λειτουργήσει αποθηκεύοντας την επιλογή μόνο για το trash. Δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν διαγραφω ενα αρχειο μεσα απο το trash μου βγαζει confirmation. Οταν παταω δεξι κλικ πανω στο trash→empty trash ξεκιναει και τα σβηνει κατευθειαν (σε αυτο το σημειο ελεγα αν υπαρχει τροπος να βαλω confirmation)

 

το "ask confirmation for επέλεξε το delete" ηταν τσεκαρισμενο default αλλα μαλλον ειναι οταν σβηνεις ενα αρχειο για να παει στον καδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"....ειναι οταν σβηνεις ενα αρχειο για να παει στον καδο..." για αυτή τη λειτουργία είναι η πιο πανω επιλογή.

 

 

DimitrisG σε αυτό που ρωτάς ειδικά. για δεξι κλικ και διαγραφή δεν ξέρω την απάντηση.

Δεν το έχω ψάξει ποτέ γιατί ουσιαστικά δεν χρεισιμοποιώ trash (φαντάσου οτι διατηρώ μια συντόμευση στο πανελ απλά και μόνο εεπιδή με το icon theme μου είναι όμορφο (λολ)).

Θα το κοιτάξω και θα σου πω αν βρω τίποτα

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"....ειναι οταν σβηνεις ενα αρχειο για να παει στον καδο..." για αυτή τη λειτουργία είναι η πιο πανω επιλογή.

 

 

DimitrisG σε αυτό που ρωτάς ειδικά. για δεξι κλικ και διαγραφή δεν ξέρω την απάντηση.

Δεν το έχω ψάξει ποτέ γιατί ουσιαστικά δεν χρεισιμοποιώ trash (φαντάσου οτι διατηρώ μια συντόμευση στο πανελ απλά και μόνο εεπιδή με το icon theme μου είναι όμορφο (λολ)).

Θα το κοιτάξω και θα σου πω αν βρω τίποτα

 

Hasodikis

 

ok ευχαριστω :)

 

σε pclinuxos εισαι;

τα ιδια με το mandriva δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμμμμ....:devil::devil::devil::devil::devil: χμμμμμμμμμμμμμμμμ:devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil:

 

μεγάλο ζήτημα θίγεις....

 

το PCLinuxOS ξεκίνησε από τον λατρευτό μας ηγέτη και πατερούλη Texstar ως fork του Mandriva.... αλλά από ένα σημείο και ύστερα έχουμε αρχίσει να διαφέρουμε αρκετα.. (αυτό λέμε εμείς:-D:-D, κατι καλοπαιδα από τη δική σας πλευρά και διαφοροι άλλοι ζηλιάρηδες...:lol::lol::lol::lol::lol: υποστηρίζουν ότι παραμενουμε αντιγραφή του madriva....).

 

Αντικειμενικά πάντως παραμένουμε πολύ κοντά (:X:X:X:X:X).

 

Αυτά.. αλλα μη βγαίνουμε και εντελώς off topic.

 

Λοιπόν, εδώ http://docs.kde.org/stable/en/kdebase/userguide/userguide.pdf

θα βρεις το ΚDE Handbook, aν δεν το έχεις ήδη καλό είναι να το σωσεις....

Λοιπόν μέσα δεν γράφει τίποτα ειδικά για το θέμα .. απλά επιβεβαιώνει μην οριστική διαγραφή. Σε παραπέμπει βέβαια και στο Konqueror Handbook..

Μεχρι στιγμής τίποτε άλλο...

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για το user guide πολυ καλό!

 

 

ωχ! sorry δεν το εκανα επιτηδες για να ανοιξω πληγες :devil::lol:

ειχα ακουσει οτι στην αρχη ηταν τα ιδια με mandriva , θα εχουν αλλαξει πραγματα απο τοτε. Και οι δυο ειναι δυνατες διανομες αλλα δεν ηξερα οτι ειμαστε αντιζηλοι !! :-D:-D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεεε δεν είμαστε και αντίζηλοι... απλά είμαστε και οι δυο κουκλοι, μας ζηλεύουν και πρσπαθουν να μας στρεψουν τον ένα απέναντι στον αλλο.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...