Προς το περιεχόμενο

Moυφα ο G0 Q6600? Γκουρου,την βοηθεια σας,χρονιαρες μερες!


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

χμμμ....Δν ξερω τωρα ειναι τελειως κουφο το ολο πραγμα.

Ή ο τεχνηκος ειναι "επαγγελματιας" ή ντε και καλα ο επεξεργαστης βγηκε ετσι απο την Ιντελ για να σπαει τα νευρα του κατοχου του :-D

Δν υπαρχει αλλη λογικη εξηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον τον πηρα πισω xωρις να εχουν κανειο τιποτα...λεει οτι απο το bios δειχνει 34 οποτε ολα καλα...τους ασχετους *&(^*&^$ ...ξαναβγαζω την ψυκτρα και την βαζω μονος μου με τισ γνωστες διαδικασιες....αλλα και παλι τα ιδια....παρατηρησα οτι τα δυο πλαινα λαμακια που πιεζουν την cpu οταν ασφαλιζει,στο μεσο περιπου παρουσιαζαν μια μικρη καμπλυλοτητα...λετε να φταιει αυτο και να μην ακουμπα η ψυκτρα καλα?ή ετσι ειναι σε ολους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω..Μεγαλη ξενερα το ολο θεμα..Πηρα μεταχειρισμενο q6600 κ πηγαινει αψογα..Καταλαβαινω πως νοιωθεις με καινουριο κ να εχει τετοιες θερμοκρασιες. Παντως βαλε για καλο κ κακο μια το speedfan beta(δες το λινκ της υπογραφης μου για την εκδοση γιατι στελνω απο κιν κ δεν τη θυμαμαι) κ πες μας τι θερμοκρασιες δειχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χόρχη δωκίμασε έτσι

 

Cpu Ratio : 9

Fsb Frequency : 333

PCIe Frequency : 101

Timings βάλε με το χέρι μόνος σου τα σωστά το λίνκ για τις μνήμες σου που έδωσες δεν λειτουργεί

Dram Static read Control : Disable

Vcore : 1,4

και παίξε με τα ρεύματα τις μητρικής

 

 

αυτά όλα disable

 

 

λοιπον ξαναεβαλα-αλλη μια φορα- την ψυκτρα και.... vatos εβαλα τις τιμες που λες πιο πανω με την μονη διαφορα το vcore να παιζει στα 1.3 V.Με τις μνηνες εβαλα 5-5-5-15 στα 1066 auto ρευμα(δεν θα ασχοληθω προς το παρον με αυτες).

Ειμαι σταθερος με prime εδω και 9ωρες

 

Να ενα ss

 

 

attachment.php?attachmentid=10013&stc=1&d=1198774893

 

Υποψιν οτι σταθερα δουλευε και με 1.35v max στους 82 βαθμους(γιατι μονο τοσο μικρη διαφορα με 1.3v?)

 

Θα ηθελα να ελαττωσω την θερμοκρασια,οποτε μαλλον η ταση του NB (auto) θα ανεβαζει τοσο(περαν της κακης ψυξης).Οποτε με ποια τιμη να ξεκινησω να τον τεσταρω? any other tips?

 

Περιττο να τονισω οτι η ψυκτρα μετα απο 8 ωρες full load παραμενει χλιαρη!!!

post-12722-129062957807_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρον δεν με ενδειαφερει να παω παραπανω μια και δεν μπορω να λυσω το προβλημα με τις θερμοκρασιες,θα μεινω στα 9χ333,οποτε,τι κανω με τις μνημες?προτιμοτερο ειναι να τις δουλεψω σε ψηλους χρονισμους ή μικρα timings? εχω τις Cellshock Ram 2GB Kit DDR2 1066MHz 5-5-5-15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ηταν προβλημα ψυκτρας...εβαλα την thermalright 120 extreme και μεχρι στιγμης ειμαι στα 9χ370 vcore 1.45 μνημες 1:1 5-5-5-15 και ολα τα υπολοιπα στο auto με θερμοκρασιες σε full load 58-63....επομενα βηματα,να δοκιμασω να παω πιο ψηλλα το fsb ??? τις μνημες ποτε να αρχιζω να τις πειραζω? το ρευμα στο NB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 2 ωρες stable με prime95 full load...τωρα τι κανουμε? παμε παραπανω ή μενουμε εδω και παιζουμε με μνημες?Αν και για παραπανω θα ξεφυγουν οι θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα να δεις φιλε χορχη...εγω εχω q6600 στα 3.6 με 1,3875v κ απο θερμοκρασιες ειμαι πιο χαμηλα απο σενα...το vcore που χρησιμοποιεις ειναι πολυ μεγαλο.με τετοιο vcore θα επρεπε να πιανεις 3,8!

 

 

 

 

 

intel q6600(Go) 3.6(24/7).Gigabyte P35 dq6.G-Skill 4-4-4-12 1000Mhzz,aTi Hd 2900Xt,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γενικοτερο airflow τoυ case μου δεν ειναι και το καλυτερο(41 βαθμοι σε full load),επισης η mobo παρουσιαζει μεγαλο vdrop(ενω απο το bios εχω δωσει 1.45 vcore,στο cpu-z εμφανιζει 1.36)

δεν εχω πειραξει ακομα ρευματα NB....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...