Προς το περιεχόμενο

Μνήμες στα 800 αντί για 1066 και o/c????


giorgis1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Πρόσφατα αγόρασα τον Q6600 πάνω στην Gigabyte P35 DS3L και DDR2 τις:

KHX8500D2K2/2G (2GB kit DDR2 1066MHz Non-ECC CL5) {2 Dimms των 1G} οι οποίες σύμφωνα με την εταιρία έχουν τα εξής timings: 5-5-5-15 και παίζουν στα 2.2V

 

Το θέμα όμως έιναι ότι το BIOS μου τις βλέπει να τρέχουν στα 800 (ενώ η ΜΟΒΟ αναφέρει ότι υποστηρίζει τα 1066. Έκανα αναβάθμιση το BIOS σε F7 που είναι το τελευταίο που κυκλοφορεί, παίζει να υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας μεταξύ μνήμης και μητρικής?

 

Στο site της Gigabyte πέτυχα το εξής: http://www.gigabyte.com.tw/FileList/MemorySupport/motherboard_memory_ga-p35-ds3l_2.0.pdf

Αν κοιτάξετε στην 5 σειρά αναφέρεται στα 2DIMMS των 512 με ίδιο "κωδικό" με τα δικά μου όπου μπορεί λέει να τα δεχτεί σε 1066. Για τις δικές μου δεν αναφέρει τίπτοτα. Για Dimms του 1Giga από Kingstone έχει μόνο άλλους κωδικούς, πχ 9200.

 

Στην περίπτωση αυτή λέτε να τις υπερχρονίσω ώστε να τρέχουν στα 1066, αξίζει τον κόπο?

 

Επίσης όποιος έχει τη διάθεση ας κάτσει να μου δώσει αναλυτικές οδηγίες για το πως γίνεται αυτο, τι πρέπει να προσέξω καθώς και τι πλεονεκτήμα και μειονεκτήμα έχει κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έκανα μόλις από το BIOS (γίνεται και από ένα utility: easytune5 που έρχεται με τη ΜΟΒΟ από το λειτουργικό), όσο για τα ρεύματα στο ΒΙΟΣ όταν πάς να κάνεις τη συγκεκριμένη αλλαγή σου λέει ότι καλό είναι να βάλεις τα ρεύματα στο αυτόματο όταν κάνεις τέτοια πράγματα, όπως και έκανα κι εγώ. Πλέον όταν φορτώνει το ΒΙΟΣ μου λέει 1066 αντί για 800, αλλά στην πράξη δεν παρατηρώ κάποια διαφορά, εξίσου γρήγορο με πριν είναι, αν υπάρχουν διαφορές δηλαδή μάλλον θα είναι ελάχιστες, ε? Μήπως δεν αξίζει τον κόπο που το ανέβασα?

Παρατήρησα όμως ότι στο cpuz αντί να λέει στα clocks 5,0-5-5-15(όπως αναφέρεται στο site της kingstone), η τελευταία τιμή είναι 18. Τι σημαίνει αυτό και τι πρέπει να κάνω, αν πρέπει να κάνω κάτι?

Τέλος τι σημαίνει η αναλογία FSB:DRAM = 1:2 που μου εμφανίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι, ασ'τες στα 1066, και αν θες βαλε και χειροκινητα μεσω βιος το 18 στα 15

Μην περιμενεις να δεις μεγαλες διαφορες παντως

 

Ο g6660 εχει fsb 266*4=1066

Αρα οτι οι μνημες ειναι αναλογια 1:2, τοτε ειναι 266:533, αλλα επειδη ειναι DDR ουσιαστικα ειναι 1066

Αν ομως ανεβασεις το fsb μεσω Overclock, τοτε θα ανεβει και το bus στις μνημες, οποτε αναλογα πρεπει να ριξεις τον διαιρετη, στο 1:1.5 για παραδειγμα, ωστε να μην περασεις τα ορια των μνημων

Να ξερεις παντως οτι και οι μνημες τρωνε overclock, εγω απο 800 τις εχω στα 1110, με ενα +0.35v στην ταση τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά ακούστε άλλο ένα κουφό γιατί κοντεύω να το χάσω με τις μνήμες αυτες και την κωλοMOBO.Λοιπόν τρέχω το pc wizzard και αντί να μου λέει ότι η μνήμες μου είναι οι:

KHX8500D2K2

μου λέει ότι είναι:

DDR2-SDRAM PC2-6400 (399 MHz) - [DDR2-800]

Επίσης αν αφήσω το BIOS να αποφασίσει μόνο για τις μνήμες (όλα στο αυτόματο) μου τις τρέχει στα 800 και ρωτάω, παίζει ρόλο που είναι σε διάταξη Dual channel, οπότε όταν μου λέει οτι τρέχουν στα 800 στην πραγματικότητα είναι το διπλάσιο, ή κάτι δεν κατάλαβα καλά? Επίσης τα ρεύματα, οι μνήμες επάνω γράφουν ένα αριθμό 2,2V. Αυτό είναι το όριο ή το ελάχιστο απαιτούμενο? Γιατί και πάλι αν αφήσω το BIOS να κάνει ότι θέλει μου τις τρέχει στο 1,8 και όταν κάνω μια επιλογή που έχει για "Performance Enhancement" (κατι σαν αυτοματοποιημένο σετ ρυθμίσεων μου κάνει) και το βάλω στο ανώτατο μου τις τρέχει στα 2,08V αυτή τη στιγμή που το γράφω.

Τέλος έχω θέμα με τα timmings, και πάλι αν δεν τα ορίσω μόνος μου το ΒΙΟΣ τα βλέπει όπως θέλει και αντί να τρέχουν 5-5-5-15 όπως λέει ο κατασκευαστής, τρέχουν αλλού. Παραθέτω benchmark του προγράμματος που προανέφερα!

 

Chipset : Intel P31/P35

Chipset RAM Type : DDR2-SDRAM PC2-6400 Dual

DIMM Type : DDR2-SDRAM PC2-6400

Bus Speed : 400 MHz

FSB Frequency : 1600 MHz (QDR)

Memory Frequency : 400 MHz

Chipset Bandwidth : 12800 MB/s

Memory Bandwidth : 6400 MB/s

Latency : CL5

 

Ας μου εξηγήσει κάποιος τι μου λέει εδώ γιατί μου φαίνονται κινέζικα. Διευκρινίζω ότι αυτή τη στιγμή έχω όλες τις ρυθμίσεις του ΒΙΟΣ στο αυτόματο και την επιλογή που αναφέρω παραπάνω στο "Extreme" (Yπάρχει "Standard" και "Turbo" πιο κάτω).

 

Τέλος όταν επιλέγω το "πληροφορίες o/c" από το παραπάνω πρόγραμμα μου εμφανίζει τα εξής στοιχεία:

 

DDR2-SDRAM PC2-6400 (400ΜΗΖ)

Timmings: 5-5-5-18 (CL-RCD-RP-RAS)

Ram Ratio: 3/2

Ενεργοποιημένα Κανάλια: Dual

 

 

Επίσης για το Chipset,σχετικά με τις μνήμες μου λέει τα εξής:

 

Type : DDR2-SDRAM PC2-6400

Frequency : 400 MHz

DRAM/FSB Ratio : 3/2

Supported Channels : Dual (128-bit)

Activated Channels : Dual

ECC Diagnostic :

CAS Latency (tCL) : 5 clocks

RAS to CAS (tRCD) : 5 clocks

RAS Precharge (tRP) : 5 clocks

Cycle Time (tRAS) : 18 clocks

Command Rate : 2 T

 

Ας μου τα εξηγήσει κάποιος κι αυτά

 

Τωρα θα παρακαλούσα να κάτσει κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει και να κάνει μια εκτίμηση της κατάστασης αν είναι καλά όπως είναι, αν πρέπει να ρυθμίσω κάτι για να πάρω τα μέγιστα, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι όμως φίλε μου εγώ έκατσα και το διάβασα όλο μέχρι το τέλος και το ξέρω αυτό που λες, αλλά όπως αναφέρω στο αρχικό ποστ αναρωτιέμαι για τα αυτόματα που "βλέπει" το ΒΙΟΣ!Τις είχα κάνει τις ρυθμίσεις αυτές από το ΒΙΟΣ παλαιότερα αλλά πρώτον έχανα σε σταθερότητα και δεύτερον πάλι μου αναγνώριζε τις ραμ με το όνομα που αναφέρω αντί του αληθινού!Ομοίος και για το λινκ που παραθέτεις! Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου όπως και να έχει πάντως!

Κάποιος που να έχει όρεξη να μου κάνει λίγο "μάθημα" σχετικά με όσα παραθέτω παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για τις μνήμες όλες οι μητρικές δίνουν 1.8V και τα timings που "διαβάζουν" από τις μνήμες γι' αυτό το βολτάζ. Στην περίπτωσή σου προφανώς τα timings για 1.8V είναι 5-5-5-18. Θα τις βάλεις χειροκίνητα στα 2.2 γιατί τόσο θέλουν και χειροκίνητα θα βάλεις ταχύτητα και timings. Αν θες να δεις τις διαφορές τρέξε ένα cache and memory benchmark στο everest τώρα κι ένα αφού κάνεις τις αλλαγές να καταλάβεις από τη σύγκριση.

 

Και το dual channel αφορά το εύρος διαύλου και όχι την ταχύτητα. Έτσι το εύρος σε dual γίνεται 128 apo 64bit κι αυτό ισχύει για όλες τις μνήμες ασχέτως ταχύτητας

 

Εdit: Και CR βάλε 1Τ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Μόνο μήπως μπορείς να μου πεις πως αλλάζω το CR σε 1Τ. Στο βΙΟΣ εχει τη λίστα με τα τιμινγκς και απο κάτω ενα σωρό άλλα νούμερα που δεν ξέρω τι είναι αλλά κανένα δε γράφει (Χ)Τ.

Λοιπόν έκανα διάφορα πειράματα με το πρόγραμμα που λέει ο φίλος από επάνω και ιδού τα αποτελέσματα:

 

1) http://img178.imageshack.us/my.php?image=cachemem800alltoautoextnq1.png Όλα στο αυτόματο (800) και στο Enhancer= Extreme

 

2) http://img178.imageshack.us/my.php?image=cachemem800alltoautonores7.png Όλα στο αυτόματο (800) και στο Enhancer= Normal

 

3) http://img242.imageshack.us/my.php?image=cachemem1066alltoautonohj9.png Όλα στο αυτόματα αλλά με multiplier 4 (1066) και στο Enhance = Normal

{Εδώ πέτυχα το δεύτερο καλύτερο latency και οι τιμές της ροής δεδομένων του memory ήταν πολύ κοντα με το 5)}

 

 

4) http://img242.imageshack.us/my.php?image=cachemem1066alltoautoexzn7.png Όλα στο αυτόματα αλλά με multiplier 4 (1066) και στο Enhance = Extreme

 

5) http://img84.imageshack.us/my.php?image=cachemem1066righttimminmz2.png Σωστά timmings (5-5-5-15) και voltage στο αυτόματο με multiplier 4 (1066) και στο Enhance = Extreme

{Εδώ είναι που πέτυχα το χαμηλότερο latency, αυτό είναι επιθυμητό σωστά? Ροή δεδομένων memory πάρα πολύ κοντά στο 3). Το παράδοξο όμως είναι ότι υπάρχει μια αρκετά μεγάλη διαφορά στο read του L1 υπέρ του τεστ αυτού σε σχέση με το 3), ενώ χάνει κάπως στο write.}

 

6) http://img178.imageshack.us/my.php?image=cachemem1066righttimminmv5.png Σωστά timmings (5-5-5-15) και voltage (2,2) multiplier 4 (1066) και στο Enhance = Normal

 

7) http://img84.imageshack.us/my.php?image=cachemem1066righttimminva8.png Σωστά timmings (5-5-5-15) και voltage (2,2) multiplier 4 (1066) και στο Enhance = Extreme

{Εδώ έχουμε το τρίτο μικρότερο latency και τη μεγαλύτερη ροή δεδομένων και write και read από όλα τα άλλα τεστ οσον αφορά στο memory, το L1 είναι πάρα πολύ κοντά με τα 3) και 5). Στο L2 τώρα τα πράγματα είναι περίεργα γιατί στο Read υπερτερεί αυτό το τεστ σχεδόν το ίδιο όσο υπερτερούν τα 3) και 5) στο write.}

 

Λοιπόν αν πω ότι κατανοώ πλήρως αυτές τις μετρήσεις δε θα είναι και πολύ ακριβές, όποιος δε βαριέται ας μου εξηγήσει τι καταλαβαίνουμε από όλα αυτά και τι συμπεράσματα βγάζουμε?

Aκούω σχόλια και παρατηρήσεις/ προτάσεις. Τώρα είμαι στο στάδιο που τρέχω benchmark σταθερότητας για τις πιο ακραίες από τις ρυθμίσεις μπας και βρω κάποια άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δε μπορεί να βοηθήσει ρε παιδιά, τζάμπα την παρουσίαση?

Επίσης, έτρεξα στο έβερεστ το stability τεστ για 1μιση ώρα. Οι θερμοκρασίες ήταν σταθερές και χαμηλές όλα καλά, δεν κόλλησε. Αυτό είναι ας πούμε ότι πέρασε το τεστ?η το έκλεισα νωρίς?

Επίσης στο ΒΙΟΣ εχει ενα καρο ρυθμισεις σχετικά με τη μνήμη ρίξτε μια ματιά και βοηθήστε με αν μπορείτε να καταλάβω τι είναι το καθένα:

 

http://img175.imageshack.us/my.php?image=biosev5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάω φίλε μου (κατ αρχήν ευχαριστώ για τον κόπο σου) να δεις τις διάφορες " μετρήσεις" που έκανα και να μου κάνεις προτάσεις τι είναι καλύτερα να ρυθμίσω και πως γιατί όπως καταλαβαίνεις είμαι και κάπως ανίδεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...